14.08.2021, 19:54 | czytano: 22508

Droga gotowa od grudnia, ale do dziś jej nie otwarto. "Mieszkańcy są umęczeni"

Niedługo minie rok od zakończenia budowy drogi. Fot. Podhale24.pl
Pierwszy odcinek obwodnicy Waksmund-Łopuszna-Ostrowsko był gotowy w grudniu ubiegłego roku, ale mijały miesiące i droga ciągle była zamknięta. W marcu otwarcie zapowiedziano na kwiecień, ale znowu wszystko się przeciągło. Teraz urzędnicy z Krakowa obiecują, że drogę omijającą Waksmund otworzą... we wrześniu.
Roboty zakończyły się jesienią ubiegłego roku. Na drodze powiatowej Gronków - Ostrowsko i krajowej Nowy Targ - Jurgów wybudowane zostały ronda, a pomiędzy nimi pobiegła nowa droga. Stanęły przy niej znaki drogowe i tablice informacyjne. Wymalowano pasy. Na początku grudnia wszystko było gotowe. Brakowało już tylko symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia, ale od tego czasu droga wciąż jest zamknięta.
W marcu zaczęliśmy dopytywać, co się dzieje. Wówczas przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego rozkładali ręce, że nadal nie ma pozwolenia na użytkowanie drogi. Dawid Gleń tłumaczy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie musiał czekać na wszystkie odpowiednie uzgodnienia, bez których nie można otrzymać pozwolenia na użytkowanie, dogrywana była też sprawa oświetlania. - Nie wszystko zależy od nas. Idzie to już jednak w dobrym kierunku, wniosek zostanie złożony i liczymy, że na przełomie marca i kwietnia droga zostanie otwarta - mówił.

Jest sierpień i wjazd na obwodnicę nadal blokują betonowe zapory. Co tym razem przeszkadza urzędnikom w otwarciu drogi? - Planuje się, że odcinek obwodnicy Waksmund-Ostrowsko-Łopuszna zostanie otwarty w drugiej połowie września. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie złożył już do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dokumenty w celu dopuszczenia drogi do użytkowania. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie trwa teraz procedura dopuszczenia - informuje Gleń.

Czy tym razem się uda? Trudno mieć pewność patrząc na urzędniczą indolencję. Nada nie jest znana firma, która wybuduje dalszą część obwodnicy, od granicy Ostrowska z Gronkowem, przez : Nową Białą, Łopuszną do Harklowej. Termin składania ofert od wykonawców mija 23 sierpnia. Pozwolenie na budowę czeka od września ubiegłego roku. Długość projektowanej trasy w drugim etapie, która poprowadzi do Harklowej, wynosi ponad 4 km. Na końcu włączy się ona do istniejącej drogi wojewódzkiej 969.

- Droga jest potrzebna, mieszkańcy na nią czekają - mówi wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch. - Ludzie są już umęczenie korzystaniem ze starej drogi wojewódzkiej, która przecina nasze miejscowości. Korki, duży ruch, trudności z włączeniem się i poruszaniem, to ciężkie dla mieszkańców.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zielony18.08.2021, 08:55
Czekaja na wybory wtedy w blasku fleszy sie otworzy .
wojtek17.08.2021, 06:12
Nie mogę się nadziwić jak ktoś mówi o wycince lasu i apokalipsie. Gdzie on tam widział las? Widocznie najarany. A swoją drogą to nawet naćpany nie powinien takich głupot wypisywać.
wojtek17.08.2021, 05:34
Nóż się w kieszeni otwiera jak człowiek dowiaduje się takich rzeczy. Przecież na każdym kroku urzędnicy coś zawalają. Takie osoby nie powinny pracować na swoich stanowiskach. Wszyscy winni zaniedbań powinni być zwolnieni w trybie natychmiastowym. Konsekwencje powinny być wyciągnięte w stosunku do ich przełożonych.
Qwerty16.08.2021, 21:20
Do Miejscowy
Miejscowi nie pojadą bo i po co ale przyjezdni na GPS już tak i do tego jeszcze tranzyt który tylko na GPS ach jeździ jak zobaczą "obwodnica" to po wsiach nie pojadą. Ja tego jednak nie widzę na dzień dzisiejszy.
Miejscowy16.08.2021, 17:28
Do Qwerty
Póki co to dużego ruchu tam nie będzie nikomu nie będzie się opłacało omijać waksmunda W Ostrowsku by utknąć na rondzie np Jana Pawła II w nowym targu także wg mnie niech otwierają jak najszybciej
Miejscowy16.08.2021, 17:27
Do Al
Podejrzewam że dopiero jak będą robić rondo na wysokości harklowego brzyzka gdzie obwodnica będzie się łączyć z keajoeką mnie martwi inny aspekt gdyż szerokość nowej drogi to droga lokalna nie obwodnica brakuje tam jeszcze po jednym pasie ruchu potem jak ludzie się tam pobudują to już jej nie poszerza ktoś nie do końca dopracował koncepcję tej drogi ale cóż lepszą taka niż żadna...
Qwerty16.08.2021, 08:57
Ja myślę że droga w Ostrowsku obok szkoły ale to tak na marginesie nie jest przygotowana do przyjęcia skumulowanego ruchu który tam na skrzyżowaniu do drogi wojewódzkiej by się skoncentrował. Dla dobra dzieci i mieszkańców warto jeszcze poczekać i mimo wszystko zaufać tym "okropnym" urzędnikom.
Były urzędas15.08.2021, 22:30
No i tak to jest. Premier z ministrami mogą zaharować się na śmierć, a średniego szczebla urzędnicy pokażą obowiązujące procedury i maksymalne terminy tam zapisane, i zrób im coś. Wygrają w każdym sądzie. Wszak dochowali terminów. Jak ja nie cierpię tych urzędasów.
Al15.08.2021, 20:33
Kiedy skończy się remont drogi 969 m.in w miejscowości Harklowa, której remont trwa już od kilka lat. Przecież to jest jakiś żart.
tarżanin stary15.08.2021, 14:15
"Uzgodnienia", ileż można uzgadniać?! I co tam jest do uzgadniania? Czyżby drogę wubudowano bez planów, bez pozwoleń? Urzędnicy doprowadzą ten kraj do ruiny!
stasek15.08.2021, 13:14
Droga o szerokości drogi lokalnej, nie obwodnicy, któż tak projektuje, nie jest to droga przyszłości, raczej zamiennik , robi się coś bez perspektywy, a za kilka lat będzie problem ,jak ją poszerzyć, tylko nie będzie jak i gdzie. Takie to inwestycje dobrej zmiany, dużo szumu, flesze przy podpisywaniu umów, zdjęcia dla rozgłosu, media, a tym co faktycznie jest ważne niewielu się przejmuje, byle kampania wyborcza się udała i tak od wyborów do wyborów, tuż przed kolejnym terminem wyborów będzie otwarcie drugiego etapu drogi aby mieszkańcom miejscowości , którzy skarżą się na utrudnienia obwieścić sukces i skuteczność i zdobyć poparcie w wyborach. To standard. Zawsze przed wyborami otwiera się szkoły, hale sportowe i inne inwestycje i tym sposobem "sypią się głosy" To ważne by odczekać odpowiedni moment i przed końcem kadencji coś otworzyć , przeciąć wstęgę. Wcześniej nie ,bo ludzie zapomną. I na to wyborcy się łapią. A jak jest....każdy widzi.
Taktyka opracowana od ponad dwudziestu lat w tym okręgu wyborczym działa...widać to na co dzień.
zaniepokojony brakiem reakcji odpowiedzialnych15.08.2021, 09:45
Ja trochę przy okazji wspomnę o innej inwestycji. Droga przez Zaskale jest chyba drogą powiatową. Odcinek 1,5km był gruntownie przerabiany położony chodnik i ścieżka rowerowa. Oficjalnego otwarcia czy odbioru drogi remontowanej nie zauważyłem. Więc nie wiem czy to już koniec remontu czy będą poprawki niechlujnie wykonanych robót. Mianowicie pofalowana droga, zapadnięcia na nowym asfalcie, na dwóch zakrętach przełomy w starym asfalcie, uszkodzony asfalt po karczowaniu korzeni drzew topoli i na końcu "szlaczkowe" pomalowanie jezdni. pytam się kto za to odpowiada? Czy tak to ma wyglądać?
Może ktoś kompetentny odpowie na moje pytania,
Ciemno15.08.2021, 09:10
Dnia ubywa , lampy gotowe a ronda nieoświetlone. Prawie rok brak zgody.Co robią urzędnicy? Wywalić wszystkich odpowiedzialnych za ten bałagan
tommas14.08.2021, 23:14
A jak otworzą to kto pojedzie tą drogą? Jest tak zaprojektowana nie po drodze że mało komu będzie się chciało jechać dookoła żeby ominąć Waksmund i wyjechać w ostrowsku... No chyba tylko ludzie z końca gronkowa tam pojadą bo reszta raczej nie.. nikt nie będzie nadkładał km żeby jechać tą "obwodnicą"...
Wnerwiony14.08.2021, 22:31
Wszędzie tak robią Droga przez Piekielnik: od dwóch lat niedokończony remont i nic się nie dzieje,mały mostek między Dlugopolem,a Działem jest remontowany już 1.5 roku( droga zamknięta).Ale urzędnicy cały czas kasę biorą,premie,nagrody itd.
wykonćzą nas14.08.2021, 22:05
znowu wytną hektary lasów - i będzie apokalipsa!
Klm14.08.2021, 21:56
Może "wybrańcy" narodu nie mają wolnego terminu na obwieszczenie sukcesu w związku z wyznaczniem jedynego właściwego kierunku w krainę szczęśliwości dla naszego Narodu
STAŚ14.08.2021, 20:59
Udostępnijcie nam drogę, jesteśmy zmęczeni !!!
Optymista14.08.2021, 20:41
Może ze względu na te wspaniale ronda nie chcą blokować ruchu na krajówce.
I kto ma zjeść teraz tą żabę ?????????????
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl