16.08.2021, 17:30 | czytano: 8626

Budowa mostu w Trybszu przesunięta o kilka miesięcy. Chcieli tego mieszkańcy

Arch. Podhale24.pl
W sierpniu miała ruszyć budowa nowego mostu na Białce w Trybszu, ale po protestach mieszkańców władze powiatu zmieniły harmonogram prac. Budowa wystartuje w grudniu, a do tego czasu ma powstać droga łącząca Trybsz z Krempachami, dzięki której mieszkańcy nie będą zmuszeni korzystać z uciążliwego objazdu przez Niedzicę lub Czarną Górę.
Na tę inwestycję czeka można powiedzieć cały Spisz. Przez most prowadzi główny dojazd do Nowego Targu. Tymczasem przeprawa ma już prawie 100 lat, jest w stanie awaryjnym i nadaje się już tylko do rozbiórki. Gdy próby pozyskania rządowych pieniędzy nie powiodły się, po długich dyskusjach gmina Łapsze Niżne i Powiat Nowotarski zdecydowały się po połowie sfinansować budowę. - Starostwo złożyło wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do funduszu dróg samorządowych i obecnie most jest na liście rezerwowej. Dzisiaj już wiemy, że spodziewane oszczędności w tym programie, po przeprowadzeniu przetargów w innych samorządach, które dałyby możliwość dofinansowania budowy tego mostu, niestety nie występują aż tak duże, z uwagi na wzrost znaczny cen stali i innych towarów. Wspólnie ze starostą zdecydowaliśmy, że na ten moment finansujemy inwestycje 50 na 50, jednocześnie złożony zostaje wniosek do aktualnie trwającego naboru o dofinansowanie. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, oczywiście wkłady proporcjonalnie zostaną zmniejszone - tłumaczy Jakub Jamróz.
Starostwo Powiatowe w Nowym Targu wyłoniło już wykonawcę budowy mostu. Ostatecznie przetarg wygrała firma Stanisław Chryczyk Przedsiębiorstwo Budowlane ESBUD z Ochotnicy Dolnej, a koszt prac wyniesie ok. 13,5 mln zł. Budowa mostu miała ruszyć w sierpniu, ale mieszkańcy sprzeciwili się temu w obawie, że zamknięcie starego mostu odetnie miejscowość od Nowego Targu i kilkakrotnie wydłuży dojazd do miasta. Pod pismem w tej sprawie podpisało się kilkaset osób. Problemem okazał się brak możliwości budowy mostu zastępczego. - Mimo wcześniejszych zapewnień Powiatu i uzgodnień o przeprawie zastępczej przez rzekę Białkę inwestor (Powiat) nie był w stanie zrealizować tej deklaracji. Brak przeprawy czy bliższego objazdu w tak długim czasokresie planowanej inwestycji spotkał się z uzasadnionym poruszeniem mieszkańców, którzy swój sprzeciw wyrazili w formie protestu popartego ponad 800 podpisami, co wzmocniło głos urzędu gminy w negocjacjach - tłumaczy wójt Jamróz.

Zarząd Powiatu Nowotarskiego zdecydował o zmianie harmonogramu prac. Zapadła decyzja, że budowa mostu ruszy 1 grudnia, a do tego czasu gmina Łapsze Niżne wybuduje skrót między Trybszem a Krempachami. - Gmina przebuduje istniejącą drogę polną. Po naszej stronie będzie mieć długość ok. 1,2 km. Podobny odcinek jest w Krempachach. Chcemy ją wykonać z nawierzchnią bitumiczną - mówi Jakub Jamróz.

Po stronie gminy Nowy Targ chodzi o przygotowanie odcinka o długości ok. 350 metrów. - My po naszej stronie nie planujemy asfaltować drogi, bo prowadzi ona głównie do pól. Myślimy jednak, żeby ją utwardzić, może destruktem pozyskanym z drogi - mówi wójt Jan Smarduch.

- Z mostem tymczasowym od początku była jasna sprawa - podkreśla Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. - Już na etapie dokumentacji projektowej i pozwolenia wodno-prawnego wiadomo było, że z powodu obszaru Natura 2000 nie ma możliwości budowy mostu tymczasowego. Teoretycznie była możliwość, żeby ubiegać się o zgodę na takie rozwiązanie, ale decyzję w takiej sytuacji wydaje Komisja Europejska i trwać to może nawet 5 lat. Uznaliśmy, że nie ma co czekać, w sytuacji gdy mamy możliwość poprowadzenia objazdów. I tak też mówiliśmy od początku. Mieszkańcy mają prawo do protestów, ale było już o tym mówione na etapie projektowym.
Nowy most powstanie w miejscu starej przeprawy, która zostanie rozebrana. Most nie będzie miał żadnej podpory w nurcie rzeki. Przyczółki zostaną cofnięte bardziej w głąb lądu, na płytę nośną będzie utrzymywać potężny łuk nośny. - Most został zaprojektowany na wypadek 100-letniej wody w Białce, tak by ta dzika, górska rzeka o charakterze alpejskim, w żaden sposób nie zagrażała przeprawie - dodaje dyrektor Moskalik.

Przesunięcie terminu rozpoczęcia prac z sierpnia na grudzień znacznie wydłuży termin oddania nowego mostu do użytku. Początkowo planowano, że wykonawca do zimy wybuduje przyczółki, zimą skupi się na rozbiórce starej przeprawy, a wiosną ruszy z budową płyty mostu. To pozwalało zakładać, że budowa zakończy się do końca 2022 roku. Aktualny termin to druga połowa 2023 roku, bo budowy przyczółków nie można prowadzić zimą i roboty ruszą dopiero wiosną, gdy pozwoli na to pogoda.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
obserwator02.09.2021, 12:37
Oglądając ostatnią sesje rady gminy Łapsze N. wydaje mi się że już..... po prostu paru radnych załapało że Wójt z premedytacją robi z nich wałów ! Próba budowy mostu pokazuje jak chaotycznie podejmowane są decyzje przez Wójta i bezmyślne głosowania Radnych. Można by powiedzieć jaki wójt taka gmina, jaka rada takie uchwały ale czy o to chodzi?
o co tu chodzi?31.08.2021, 19:37
Zastanawia mnie że niema jednego pozytywnego wpisu na temat Łapszańskich radnych, ba nawet dobrego zdania o działaniach podejmowanych przez Gminę! Kto wybiera takich kapuścianych radnych? Chyba rodzina lub proste średniowieczne jeszcze ludzie Spisza ??? Nic więc dziwnego że inwestycje są planowane od d..y strony to normalna sprawa w tej Gminie! Tak jest i tak będzie do czasu aż radni się nie opamiętają za czym głosują!
ciekawe ?26.08.2021, 12:22
Kto sieje wiatr ten zbiera burzę radni! Most potrzebny to jasne ale taka duża inwestycja powinna być dokładnie przeanalizowana. Rada Wójt obraża się na Rząd a z kolei Rząd na Gminę i tak wygląda współpraca samorządu. Z drugiej strony rodzi się pytanie skąd Gmina ma środki na taką inwestycje? Trzeba to społeczeństwu na sesji jasno powiedzieć ! Czy na kolejne lata Gmina planuje jakikolwiek rozwój na terenie gminy ? A zatem pytań jest wiele odpowiedzi niejasne. Ja osobiście na wiarygodność i profesjonalizm obecnej rady bym nie liczył ! Jak widać inwestycja ta planowana jest jak zwykle w tej gminie od d.... strony krótko mówiąc !
Wkurzona20.08.2021, 16:45
Chciałam tylko napisać, że na temat tego mostu nie powinny się w ogóle wypowiadać osoby które jeżdżą ta droga raz czy dwa razy w miesiącu. To nie jest problem tylko dla Trybsza i nie tylko Trybsz protestuje. Każdego dnia ta droga dojeżdżają ludzie do pracy, dzieci do szkoły , chorzy na dializy czy onkologię, dzieci na rehabilitację, dzieci z całej gminy do szkoły specjalnej i wielu innych mieszkańców. Wiele firm które są na Spiszu czy sklepy czy choćby agroturystyka straci bardzo wiele. Już niektorzy dostawcy towarów powiedzieli, że nie beda jeździć z towarem do Trybsza ( chodzi mi o samochody wielkogabarytowe , które muszą objeżdżać przez Niedzice). A tak w ogóle do wszystkich którzy nie widza problemu z objazdem przez Czarna Góre, zapraszam wszystkich tych chętnych w zimie w szczycie sezonu n a przejazd od Trybsza do Czarnej Góry pod Sołtystwo a następnie z zjechanie z Sokltystwa i przejazd przez Białke Tatrzańska. Zapraszam serdecznie nawet jak nie będzie objazdu.
do @ W temacie19.08.2021, 13:51
Jak zabrało przyczółki mostu miedzy czarną Górą a Bukowina to zrobiono tymczasowa kładkę... Ludzie chodzili na przystanek pod Bukowine, a jak była potrzeba to podwozili z obu stron - tak że nie opowiadaj o karetce, jakby to był zasadniczy problem... Problem będzie jak wam most zabierze powódź to sie osotocie i co do dojazdu i co dom karetki...I jakby sie dało przeżyć!
W temacie18.08.2021, 16:21
Do kierowca kolego oficjalne objazdy były przygotowane albo z Trybsza przez Łapsze Niżne Falsztyn dalej Frydman drugi objazd był przygotowany przez Rzepiska to wydłużenie trasy nie do przyjęcia. Ta inwestycja to nie kilka miesięcy ale 24 miesiące niech komuś z przyjezdnych na jeziorze coś się przydarzy lub mieszkańcom i potrzebna będzie karetka z szybkim transportem do szpitala weźmiesz odpowiedzialność za ewentualny zgon z powodu wydłużonego o kilkadziesiąt kilometrów objazdu... Gdy gmina wyłożyła pieniądze pokrywając w 70% koszt budowy mostu to chyba logiczne że chce mieć możliwie najmniej uciążliwy objazd. Więc nie mędrkuj jak nie jesteś w temacie
kierowca18.08.2021, 13:34
Do "W temacie": 60 km objazdu do Nowego Targu? Szkoda że nie 600 :). Chyba że liczysz przez Łysą Polanę. Przecież przez Dursztyn albo Czarną Górę jest jakieś 10km więcej niż przez most. Ja to bym wam tego mostu w ogóle nie robił. Nie pasuje? To niech go zabierze Białka i będziecie jeździć nie do Nowego Targu a do Spiskiej Beli.
W temacie18.08.2021, 09:23
Do wszystkich krytykujących poczynania gminy i przesunięcie całej inwestycji. Weźcie przestańcie p***ć głupoty gdyby nie wójt gminy Łapsze Niżne ta inwestycja dalej byłaby tylko w planach i na papierze... W momencie gdy gmina wsparła inwestycje w wysokości ponad polowy inwestycji jasne było że proponowany objazd wydłużający prawie o 60 km dojazd do nowego targu nie był do przyjęcia tak się nie robi i to błąd że strony PZDi powiatu... Po drugie mądrale ta inwestycja potrwa plus minus 3 lata ciekawe co byście powiedzieli jakbyście wypoczywając w a Niedzicy potrzebowali szybkiej pomocy karetki pogotowia... Ludzie to nie czasy gdzie nasz teren nie był aż tak popularny objazd nie wydłużający trasę to normalne posunięcie że strony gminy która wsparła inwestycje w ponad połowie kasy...
tak to powinno być17.08.2021, 21:44
Powiat zaplanował objazd i tak niech zostanie
Trybszanie wytrzymają te 20 miesięcy inwestycji
a jak się wkurzą i pojadą do Hameryki
i tam będą budować mosty dla meksykanów
obcy17.08.2021, 19:31
Mirosław ....p. Janina nie pracuje na fejsie to i niema się gdzie pochwalić ! W przeciwieństwie do wójta czy innych radnych . Co Ty za zioła jarasz człowieku że takie brednie opowiadasz ?.... Ale p. Mirosławie prawda boli jest bolesna tak to już niestety w życiu bywa. Trzeba pytać na sesji o takie sprawy no ale to trzeba mieć odwagę a raczej jaja !!!!!!
Miłosław17.08.2021, 17:45
Trza się samemu chwalić, bo inni nie pochwalą, prawda Pani Janino?

Co do mostu, to wydaje mi się że Starostwo pokpiło sprawę i efektem tego są protesty w pełni uzasadnione.
Mularek17.08.2021, 14:39
Do biorący udział w spotkaniu:
Chodzi Ci o tą czarną Panią co zaczęła gadać o drodze w Niedzicy?? Zamiast o moście to opowiadała o obwodnicy Niedzicy i chodniku w Czorsztynie...... Dobrze, że jej głos zabrali, bo by inni się nie wypowiedzieli! Już pomijam, że wogóle nie na temat gadała......
biorący udział w spotkaniu!17.08.2021, 12:42
Mularek!!!Co TY bredzisz chyba byłeś na innym spotkaniu ale tak się składa że akurat też byłem na tym spotkaniu. Owszem punktowała i to bardzo
mocno władze powiatu Radna z Niedzicy domagając się jasnych odpowiedzi , stanowczo pytała o wiele spraw dotyczących inwestycji na terenie gminy Łapsze N. Pytała czy ważniejsza dla starosty jest Natura 2000 czy los ponad 9 tys. mieszkańców ! Radny z Trybsza jednak niestety do odważnych nie należy z tym akurat się nie zgadzam.
Werty17.08.2021, 12:29
Mieszkańcy Trybsza , nie dajcie się!!!... a tą całą Unie i naturę 2000 niech sobie wsadzą w ***
Stanisław17.08.2021, 12:25
Jeszcze jedno Ewka:
Protestują nie tylko mieszkańcy Trybsza, ale Łapsz Niżnych, Wyżnych, Łapszanki, Niedzicy, Sromowiec i nawet Czarnej Góry!!!
Stanisław17.08.2021, 12:23
do ewka:
1. Pokaż mi te objazdy 100 km, gdzie to takie objazdy są? Pokaż mi, bo wszyscy w powiecie tak gadają, ale przykładu nie podają.....
2. Cyt.:", ale pojawiła się szansa aby w miarę szybko wybudować nowy most. Blokowanie przez was budowy może spowodować że powiat odstąpi od jego budowy a następna szansa pojawi się za wiele lat." skąd ta szansa się pojawiła?? Bo Gmina Łapsze Niżne zadeklarowała i dała 7 mln złotych (7 baniek które mogła dać na inne drogi, inwestycje mieszkańcom) a most jest POWIATU!!!! Powiat powinien się o niego starać, a nie GMINA!! Słyszałem jak Starosta powiedział, że to Wójt go postawił pod ścianą deklarując 7 mln......KUR..... Przecież to most powiatowy!!! Ponad 100 letni, i Ty masz czelność pisać, że mieszkańcy nie mają prawa protestować?? Czy ich krytykować? Gdzie był FABER do tej pory?? Powiem CI, budował i naprawiał drogi na Orawie, wszędzie indziej tylko nie ten 100 letni most. A teraz straszycie, że nie zrobicie mostu?? Nie róbcie, wybory nie daleko!!! Ta inwestycja jest od początku robiona od du... strony!!!!!
loki17.08.2021, 12:19
do EWKA
To niech Pani sama jeździ objazdami po 100 km bo mnie nie stać na takie objazdy
ewka17.08.2021, 10:25
Szanowni mieszkańcy Trybsza. Czy czasem w d.... wam się nie przewraca. Most jest w złym stanie, wielu marzyło żeby był przebudowany. Pani poseł i rząd nie dali złamanego grosza, ale pojawiła się szansa aby w miarę szybko wybudować nowy most. Blokowanie przez was budowy może spowodować że powiat odstąpi od jego budowy a następna szansa pojawi się za wiele lat. Macie kilka możliwości objazdu. W wielu miejscowościach budowane są mosty i objazdy liczą po sto kilometrów. Opamiętajcie się, nie jesteście pępkiem świata.
drogowiec17.08.2021, 10:19
Putam po co zamykac most w grudni skoro nic przez zime nie będzie robione ????? TO TYLKO TAKIE ABSURDY W POLSCE
most17.08.2021, 10:19
absurdem jest, że ważniejsza jest natura 2000 jak dobro mieszkańców , przy rosnących cenach paliwa mamy robić koło , puknijcie sie wszyscy , BĘDZIEMY BLOKOWAĆ MOST dopóki nie będzie zastepczego mostu, Wiadomo, że pracownicy gminy nie muszą jeździć przez most bo sami miejscowi to wiadomo ,że wójt ma wyje... na to jak My mieszkańcy będziemy jeździć
Niedzicon17.08.2021, 10:19
Kiedy zadałem pytanie kompetentnej radnej z Niedzicy... czy gmina jest tak bogata by tak szastać kasą ?..... Proszę pytać wójta, skarbnika odpowiada wymijająco . Pytam dalej skąd gmina ma wysupłać te 8 mil.?.. Radna niechętnie ale odpowiada na moje pytania jeśli Niedzica płaci podatek do gminy w wysokości 4mil. to za dwa lata będzie to 8mil. i most wybuduje Niedzica... nie trzeba tutaj być matematykiem. A co z inwestycjami w gminie? Proszę przyjść na sesję i pytać wysoką radę bo to ona podejmuje decyzje, za które nie bierze żadnej odpowiedzialności ! Tak więc zrozumiałem działanie tej jakże krótkowzrocznej Gminy!!!!!
kik17.08.2021, 10:16
Nikt nie informuje mieszkańców co z mostem, spotkanie zrobione w Trybszu, a reszta innych miejscowości musie dowiadywać się pokątnie przez przypadek, Brawo dla gospodarza gminy, Zero informacji , dezorientacja mieszkańców
Mularek17.08.2021, 10:01
Gdzie był radny i sołtys.....tam gdzie i reszta mieszkańców gminy w tym temacie. Uwierzyli w zapewnienia powiatu że przeprawa będzie. Bylem na spotkaniu u starosty i możesz wierzyć lub nie ale akurat trybski radny nieźle punktował Starostę I Moskalika.
qwe17.08.2021, 09:31
Specjalisto
most jest na drodze powiatowej i to powiat ma o niego dbać i remontować, powiat za niego odpowiada, a nie gmina Łapsze
do @ Trybszanin17.08.2021, 08:14
Co ty ***... To most dla powiatu tylko, czy nie aby głownie dla mieszkańców wsi które z niego korzystają - głownie z gminy Łapsze Niżne.
mieszkaniec17.08.2021, 08:00
A czemu to dokłada się tylko jedna gmina, skoro most jest na granicy dwóch gmin? Jeżeli już to 50% powiat, a po 25% dwie gminy.
A gdzie rządzący i dofinansowanie tej wielkiej inwestycji z budżetu państwa, przecież głosowało na nich niemalże całe Podhale i Spisz?
tak byłoby ok17.08.2021, 07:45
Mietek i reszta trybszan ... po co wam most
ponton sobie zróbcie i prom
prom najlepiej w kosmos
As17.08.2021, 07:35
Ten most to przetrzyma nie jeden nowy jeszcze.
Kolejny Trybszanin17.08.2021, 07:26
Obiektywny - racja. Mowa o drodze na Krempachy - Na dzień dzisiejszy "droga" - jak mówią starsi- jest na szerokość wozu z koniem. Ma więc szerokość około 2 metry. Należy od prywatnych właścicieli ODKUPIĆ grunt pod drogę- ludzie tam mają UPRAWY, które są objęte dopłatami- na zebraniu rzucone hasło "mieszkańcy się zgodzą" - KTO ICH SPYTAŁ czy oddadzą za darmo? i zachęta , że tam "wartość działek wzrośnie" - to jest teren BARDZO zalewowy, PRZY OBECNYCH ZMIANACH KLIMATYCZNYCH - żaden szanujący się geodeta nie wyda zgody na budowlankę- co drugi rok tam wylewa.
Stary most powinien zostać do czasu wybudowania nowego.
I na koniec- gdzie byli WYBRAŃCY WSI do tej pory - radny i sołtys? A Pani Radna powiatowa? Czy przed wyborami znowu przejdzie po wsi?
Mieszkańcy o budowie mostu i jego zamknięciu dowiadywali się w dziwnych miejscach - autobusie, w ośrodku zdrowia... - kilka dni przed zamknięciem.
Tyz Spisok17.08.2021, 06:15
Do Mietek : ale jak se tak przypomne to powiat i zarząd dróg nigdy nie obiecywali mostu zastępczego. Ino Wójt przy wyborach i na spotkaniu w Trybszu. Nie pierwszy to przypadek.
Spisz17.08.2021, 01:59
Powodź.-most zabrany przez rzeke-Pan Premier = 1 rok nowy most i po sprawie. Dla myslacych
Obiektywny17.08.2021, 01:53
Ale brednie droga polna do Krempach nie dość że jest na prywatnych polach to też ja w jakiejś części łapie natura 2000 kaktus mi wyrośnie jak tamtędy zrobią drogę na 2 lata jeszcze jak Smarduch powiedział po gruncie. 500 aut dziennie plus deszcz życzę powodzenia.
Mietek17.08.2021, 00:03
Moskalik nie pie..... konsultowaliście z nami ale projekt mostu w nowym śladzie, a nie starym. Stary mial zostać do momentu wybudowania nowego! Pier.. jak potłuczeni, na zebraniu u starosty mówiliście że Marszałek się nie zgodził na przeprawę zastępcza a teraz się okazuje że wogole o nią nie wystąpiliście!!!
oli16.08.2021, 23:13
Most tymczasowy=Natura 2000=Komisja Europejska=5 lat!!!
"Trza" było Natury 2000?
Trybszanin16.08.2021, 22:16
Pani Radna powiatowa Rataj z Kacwina głosowali my na Panią i co Pani załatwiała??.....most bez przeprawy i drogi objazdowej i do tego w 50% za gminne pieniądze przecież to wychodzi prawie 7mln zł to jak nasza gmina wyłoży tyle pieniędzy na most powiatowy to za co połatają dziury w drogach gminnych???? rozumiem że powiat dołoży Wójtowi też 50% do dróg gminnych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl