18.08.2021, 10:00 | czytano: 3424

Medale dla rabczan

Fot. Piotr Kuczaj
W Rabce-Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia medali „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w niedzielę 15 sierpnia w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju przez ks. dra Pawła Duźniaka, Marcin Tatara, w imieniu wojewody małopolskiego, wręczył medale Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej im. Danuty Siedzikówny „Inki”, drużynowej Renacie Możdżeń-Starowicz, Stowarzyszeniu Gniazda Integracji Lokalnej, prezesowi stowarzyszenia Stanisławowi Kiersztynowi i członkowi stowarzyszenia Arturowi Kołodziejowi. Uhonorowanym gratulowała poseł Anna Paluch, która podkreślała, że dzień Matki Boskiej Zielnej, jednocześnie Święto Wojska Polskiego, to dzień szczególny dla Polski i Polaków. - Wierzymy, że dziś wszyscy obrońcy naszej Ojczyzny są gdzieś tam w niebie i Bóg wynagradza ich za to, że oddali za Ojczyznę krew i życie – mówiła. Parlamentarzystka podkreślała, jak ważna jest pamięć o nich i ich zasługach. To bowiem dzięki nim, przypomniała, możemy dziś cieszyć się upragnioną wolnością. - To dzięki nim kolejne pokolenia, które przyszły po nich, wychowane zostały w duchu wartości Bóg Honor Ojczyzna. Ta sztafeta pokoleń trwa – mówiła. - I niech nowe pokolenie Polaków rośnie ku chwale Ojczyzny – dodała.


W imieniu odznaczonych głos zabrał Stanisław Kiersztyn. - Jak się podejmuje działania społeczne, widzimy jak to ludzi jednoczy. Tworzy się wspólne dobro. To są właśnie więzi, o które nam wszystkim chodzi – zaznaczył. Prezes Gniazda Integracji Lokalnej w Rabce-Zdroju przypomniał, że stowarzyszenie od 10 lat zajmuje się szeroko rozumianą działalnością na rzecz historii i przeszłości miasta, a także krzewi wartości patriotyczne i religijne. Stowarzyszenie było m.in. fundatorem obelisku poświęconego śp. prezydentowej Marii Kaczyńskiej, organizuje coroczny memoriał narciarski jej imienia, a także kwestę na renowację grobów żołnierzy pochowanych na rabczańskich cmentarzach. Stowarzyszenie upamiętnia również rocznice Powstania Styczniowego, wybuchu II wojny światowej czy napaści Niemiec i ZSRR na Polskę. Podczas uroczystości Andrzej Malik z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił wykład o pamięci i tożsamości w budowaniu więzi narodowej, a na zakończenie złożono kwiaty pod obeliskiem i płytą pamiątkową poświęconą Marii Kaczyńskiej.Źródło: UM Rabka-Zdrój
Może Cię zainteresować
komentarze
PiS tak ma19.08.2021, 21:38
"karakany PiS " w akcji
jako to mówił
dzisiejszy sądzony
do p19.08.2021, 08:51
Niestety zamienili nam kościoły na szopy dla włanego lansu.
Tak jak minister robi propagande pod obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej,tak poseł Anna Paluch reklamuje sie w kościele, bo nie może wręczyć orderów na osobnej uroczystości .
Przetrzymuje na siłę ludzi w kościele , by ja oglądali.
Mam nadzieje ,żę w tym przypadku przynajmniej nie spóźniła się - wręczanie nagród odbyło sie po nabożęństwie ?
p18.08.2021, 17:17
wydaje mi się że kościół jest od modlitwy , a nie od takich szopek jak wręczanie nie wiadomo za co medali ...
pamiętający18.08.2021, 13:52
@za miedzy
Czy Ci się to podoba czy nie, nie da się przemilczeć , "zamieść pod dywan" ponadplanowych zgonów w ilości ok. 120 tysięcy osób wynikających z błędnych decyzji niektórych członków rządu i parlamentarzystów. Prawdy nie zakrzyczysz.
RP18.08.2021, 12:58
Dobrze że każdy może sobie głosować jak chce. Wybierać jak chce. Mówić co chce nikomu nie ubliżając. WOLNOŚĆ. Pewne słowa używane w komentarzach nie da się czytać, zrozumieć.
za miedzy18.08.2021, 12:08
Jesteś nieukiem lub tępym po-wcem. tyle w temacie pamiętający.
pamiętający18.08.2021, 10:20
Obecni posłowie PiS-u, to ludzie bez godności i honoru," ludzie, którzy mają krew niewinnych ludzi na rękach". Najpierw w głosowaniu sejmowym bronią rządu przed odwołaniem - czyli popierają jego działania, które doprowadziły do tragedii tysięcy rodzin, które straciły swoich najbliższych (ok 120 tysięcy dodatkowych zgonów) po zamknięciu ośrodków zdrowia, szpitali, wprowadzeniu bezmyślnych i niepotrzebnych lockdownów, zamknięciu niektórych branż w gospodarce a teraz mają czelność udzielać się publicznie. My to pamiętamy i przypomnimy prze najbliższych wyborach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl