05.09.2021, 11:51 | czytano: 2503

Piękne, zdrowe, wysokie - poszczególne drzewa zostaną objęte ochroną

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
NOWY TARG. Na wniosek Nadleśnictwa Nowy Targ ustanowione zostaną w Mieście pomniki przyrody . Ochroną objętych zostanie 9 jodeł pospolitych i jeden modrzew europejski.
Jodły rosną w pobliżu drogi z os. Gazdy na Turbacz, w Gospodarczym Drzewostanie Nasiennym Jodłowym przy granicy z leśnictwa Gorce i gruntów niepaństwowych,
Jodły mają pnie o obwodach od 270 - 320 cm, ich korony zaczynają się na wysokości 5 metrów. "Podczas wizji stwierdzono, że drzewa są w dobrym stanie zdrowotnym, bez widocznych uszkodzeń" - zapisano w projekcie uchwały, którą radni podejmą w poniedziałek podczas sesji.

Z koeli modrzew o obwodzie pnia 260 cm rośne w pobliżu ścieżki rowerowej "Historyczno- kulturowo- przyrodniczy szlak dookoła Tatr". opisano go jako "niemego świadka historii". rożnie obok obok grobu Władysława Putkowskiego vel Milke Rainera, żyda z rRakowa, który został zamordowany przez Niemców 16 grudnia 1943 roku. Drzewo ma 28 metrów wysokości.

Ochrona dotyczy "drzew o okazałych rozmiarach, przestawiających wysokie walory przyrodnicze, kulturowe, historyczne i krajobrazowe, spełniające wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie kryteriów uznania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody". Nadzór nad takimi pomnikami przyrody sprawuje Nadleśnictwo.

Ta ochrona oznacza zakaz ich niszczenia, uszkadzania, przekształcania, wykonywania prac ziemnych, które trwale zniszczą rzeźbę terenu lub glebę (wyjątkiem są prace przeciwpowodziowe). Nie wolno na nich umieszczać reklam i są objęte stałym monitoringiem.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
NajtwardszyGóral06.09.2021, 12:46
A ja wnoszę o utworzenie rogienu "Nowotarskie Dolinki" i uznania poszczególnych rejonów kowańca za rezerwat. Należy zwrócić uwagę burmistrza i samorzadow na niekontrolowaną rozbudowę i niszczenie bogactwa naturalnego naszego regionu. Coraz liczniejsi Turysci przepychają się między motorami i rowerami i nikt nie umie się określić o co tu chodzi. Cyrk na kółkach ,a mamy jeszcze trochę dzikiego gorskiego regionu, który zanika przez ignorancje i wygody.
BAOBAB05.09.2021, 15:14
Serio?!Nadlesnictwo chyba zartuje.Na tyle hektarow oni wezma 10 drzew pod ochrone ha ha.Mieszkancy Nowego Targu musimy walczyc o las na Os Bor bo ten las jest po prostu dewastowany przez Nadlesnictwo.Wycinaja cale polacie lasu,w takim tempie wycinki ten las zniknie za 5 lat.W zimie byla wycinka,do tej pory zostaly sterty konarow, balagan totalny.Las nie zostal posprzatany przez ekipe ktora las wycinala.
kazik05.09.2021, 12:49
A co z Jaworem pod Turbaczem ma ok 420cm obwodu i liczy sobie prawdopodobnie 250-300lat??
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl