06.09.2021, 16:51 | czytano: 5791

Kolejne pół miliona na Miejskie Centrum Kultury

arch. Podhale24
NOWY TARG. Trzeba się przyzwyczajać do nowej nazwy. Przebudowywany obiekt przy alejach Tysiąclecia nie będzie już Miejskim Ośrodkiem Kultury, lecz Miejskim Centrum Kultury. Zmianę nazwy zatwierdzili podczas dzisiejszej sesji radni. Zgodzili się także na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy z budżetu - na dokończenie inwestycji.
Jeszcze kilka tygodni temu całkowity koszt inwestycji opiewał na 34,8 mln zł. Teraz zwiększono tę kwotę o ponad pół miliona. Warto jednak dodać, że łączna kwota dofinansowania na rozbudowę i remont budynku to blisko 24 mln zł, czyli, po odliczeniu VAT - dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych będzie na poziomie 84%.
Jak mówił podczas sesji Grzegorz Watycha - adaptacja i modernizacja budynku poprzez przebudowę, rozbudowę i nadbudowę wraz z zagospodarowaniem otoczenia zmierza do finału. - Trwają prace wykończeniowe i rozpoczęły się już odbiory robót - powiedział burmistrz. Jednak na tym ostatnim odcinku pojawiła się potrzeba dofinansowania robót.

Zmiany w budżecie dotyczą 590 tysięcy zł "na prace dodatkowe i konieczność zakupu dodatkowego wyposażenia - w sumie wydatki te będą o ok. 110 tysięcy niższe po odliczeniu podatku VAT" - czytamy w uzasadnieniu.

Jedna z większych pozycji (ponad 200 tys. zł) dotyczy wzmocnienia konstrukcji budynku. - Czy na etapie projektu zostało to wszystko dobrze policzone? Nie można było od razu wszystkiego sprawdzić? - dopytywał Paweł Liszka.

Z koeli radna Ewa Pawlikowska pytała jak będzie odprowadzana woda z dachu i czy płaski dach nie będzie wymagał dodatkowego odśnieżania.

W odpowiedzi Wilhelmina Schab, naczelnik Wydział Funduszy Pomocowych i Inwestycji odparła, iż - w rynnach spustowych zainstalowana zostanie instalacja grzewcza, która nie dopuści do przypadków zamarznięcia wody i zablokowania jej odprowadzenia. - Co do płaskiego dachu, wykonane zostały obliczenia jaka jest dopuszczalna ilość zalegającego śniegu. Jak będą potężne opady, to trzeba będzie dokonać odśnieżania i zamówić firmę, która śnieg z dachu uprzątnie. Co się tyczy samej kanalizacji deszczowej, to była to stara kanalizacja i częściowo trzeba było dokonać wymiany, a częściowo dobudować studnie przy rynnach spustowych. Nie wszystko zostało ujęte w projekcie. Część rzeczy "wyszła" na placu budowy, podczas prac odkrywkowych. To sa dodatkowe roboty, których nie planowano w pierwotnej dokumentacji. Konieczne roboty pojawiły się jak skuto stare stropy i pokazało się zbrojenie. Generalny wykonawca dokonał szczegółowej inwentaryzacji i zwrócił się do projektanta z pytaniem, czy nie trzeba dokonać weryfikacji. Konstruktor obliczył, że istniejący stan zmusza do wzmocnienia konstrukcji - wyjaśniała naczelnik Schab.
Jeszcze przed podjęciem uchwały o zmianie nazwy MOK na MCK padły pytania o koszty tego manewru oraz czy wpłynie to na zatrudnienie lub zmiany kadrowe w instytucji.

Na te pytania odpowiedziała naczelnik Wilhelmina Schab, mówiąc iż "nie było szczegółowych obliczeń, ale nie będą to jakieś zastraszające koszty". Zmiana nazwy wiąże się z wymianą pieczątek i tablic informacyjnych oraz wpisem do rejestru instytucji kultury. Z kolei nowy dyrektor MCK wyjaśnił, że nowy, większy budynek będzie wymagał uzupełnienia "pewnych braków kadrowych". - Nie ma to jednak związku ze zmianą nazwy - tłumaczył Andrzej Lichosyt.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Co ma do ukrycia?09.09.2021, 20:38
Skandal. Radni na komisji budżetu i inwestycji nie dowiedzieli się na co te 600 tysiaków pójdzie. Dostali informację, że Watycha dośle im przed sesją. Otrzymują materiały godznę przed sesją gdy są już w drodze na sesję. Nie mają czasu na analizę ani skonsultowanie z osobami które się znają. Wygąda na celową akcję dezinformacji przez Watychę. Głosują na tak. Ale moim zdaniem powinny się tym zająć służby. Takich jaj nigdy nie było.
Maria08.09.2021, 19:13
Jan Paweł II byłby dumny z nowotarzan i ich nowego centrum. Będzie mieli gdzie tworzyć poezję.
Burok08.09.2021, 18:04
W jednym temacie nowy MOK lub MCK jak kto woli bije wszystko na leb w tym mieście - w ilości kibli i łazienek :) :) :) :) :) :) , dociekliwi będą mogli policzyć jak będzie otwarte
miejska degrengolada08.09.2021, 15:07
Wciąż intrygują mnie trzy rzeczy:

1. Kto pozwolił na likwidację okien prawie w całym budynku, a szczególnie od nasłonecznionej strony południowej? A tym co to zrobili świadomie lub z głupoty proponuję w nagrodę przenieść się do piwnicy, włączyć sztuczne światło na całe osiem godzin swojej pracy i oczekiwać na skutki zdrowotne i psychiczne jakie widoczne będą już po pierwszym półroczu funkcjonowania MCKu.

2. Dlaczego kosztem ograniczenia funkcjonalności i ergonomiki pracy przyszłej placówki świadczącej przede wszystkim usługi kulturalne zafundowano sobie taras, który w porywach będzie użyteczny od połowy maja do połowy października? Czy ktoś z myślących urzędników przeliczył (jak się to powinno zrobić przy ocenie konkursowej) koszty utrzymania tego kaprysu i jego konsekwencje w skali wydatkowania 36 mln (plus to o czym się dopiero dowiemy) złotych. A skoro mówimy o przedsięwzięciu komercyjnym, bo zapewne takie idee przyświecały inwestorowi to i stopy zwrotu tak kontrowersyjnej inwestycji.

3. Trzecia zagwozdka to główne wejście zlokalizowane poniżej rzędnej w terenie, na którym śnieg leży prawie pół roku a obecne opady deszczu przypominają zrzut jednorazowy zawartości wiadra. No i te żółte smaczki wokół portyku. Chciałbym, aby burmistrz Watycha olśnił swoich nierozgarniętych mieszkańców wyjaśnieniem, jakie przesłanie towarzyszyło projektantowi i władzom miasta przy ich zastosowaniu?

Pomijam inne, bo trudno ignorantom tłumaczyć czym jest sztuka, architektura i kultura.
ku ka08.09.2021, 10:53
Skarbonkę czas rozbić
Burok08.09.2021, 10:39
Za wcześnie żeby się pluć , poczekajmy , poogladamy , zobaczymy funkcjonalność nowej instytucji a przedewszystkim procentowość kultury i żywiolu regionalnego . Jeśli w Centrum Góralszczyzny znajdzie się miejsce na cokolwiek innego to będzie super , jeśli pół MCK zajmie za darmo Związek Podhalan to będzie największa klęska na tym zad***u
Kciuki za Andrzeja07.09.2021, 21:50
To są niezłe jaja. Jak u Bareji. W radzie miasta jeden człowiek zasiada, który cokolwiek ma wspólnego z kulturą choć jest artystą niepraktykującym Reszta razem z urzędnikami to chyba raz byli w moku na kabarecie lub koncercie noworocznym bo dostali za darmo wejściówkę. I tacy ludzie podejmują decyzję w sprawie nazwy ośrodka czy centrum. "Zwawcy "podejmują decyzję co tam ma być a czego nie. Jaja. Jaja jak u Bareji
ufo07.09.2021, 21:42
Z opóźnieniem brzydko i byle jak.
spostrzegawczy07.09.2021, 20:43
Przebudowa, rozbudowa, nadbudowa. Jak to górnolotnie brzmi! A ile to roboty! I stąd taka kasa za to coś!
logarytm07.09.2021, 20:22
@ Budowlaniec z lasu
Myślę, że projekty nigdy nie są doskonałe, gdy robi się je na odwal i na pokaz jak to ma od sześciu lat miejsce w Nowym Targu. Zawsze też są niedoskonałe, gdy inwestor jest wyjątkowym dyletantem i nie słucha ludzi mądrzejszych tylko wybiera podpowiedzi klakierów i wazeliniarzy. Ot, cała prawda o procedurach inwestycyjnych tej ekipy. Blichtr, banialuki i wstążki we włosach. Na dodatek wszystko to oceniają jeszcze więksi ignoranci wiedzy w Radzie Miasta, którzy aby przypodobać się burmistrzowi przegłosują każdą głupotę w imię mojszej racji. No i mamy pasztet szaro szary za cenę nie jakiegoś tam Centrum a Pałacu - będzie zatem Pałac Kultury i Pałac Lodowy jak przystało na stolicę Podhala, które już dawno wyprzedziło ten nasz miejski grajdoł z granitowymi Baranami.
Bruneleschi07.09.2021, 15:42
Czy mam zaprojektować przypory jak w kościele gotyckim by wzmocnić konstrukcje? Bo ten geniusz z Łodzi chyba nie pomyślał.
Budowlaniec z lasu07.09.2021, 15:24
Okazało się, że elewacja, która była tu zaprojektowana była za ciężka, trzeba to było przeprojektować. Projekty nigdy nie są doskonałe, tyle lat pracuję w budownictwie i doskonały projekt jeszcze się nie urodził, a przy takim remoncie, jak tu jest, jest dużo przeróbek.

Tyle z wywiadu z wykonawcą z sierpnia 2020 zamieszczonego w miejskim portalu. Już wówczas było wiadomo, że będą roboty dodatkowe. Potem przez rok Watycha z Wojtaszkiem udawali Greka mówiąc, że nie będzie robót dodatkowych i wyższego wynagrodzenia (kilka razy na sesjach rady miasta) i szast prast - dodatkowe 600 tysiaków z naszych podatków. No i problem płaskiego dachu, który dopiero się zacznie.
betonoza07.09.2021, 14:38
do f16 - Ty jesteś bliższa(y) raczej pewnej góralskiej trzeciej prawdy. Przecież nie jest tajemnicą, że od samego początku, czyli od rozstrzygnięcia konkursu trzeba było dokładać kasę z miesiąca na miesiąc. O ile mnie pamięć nie myli to z nieprzekraczalnych 15 mln władze miasta osiągnęły 36 mln. Zadaj sobie więc pytanie co było przyczyną dwukrotnego przebicia zakładanych kosztów. Powiem Ci wprost bezmyślność, /.../ Przestańcie w końcu owijać to drogie g*** złotym papierkiem, bo to jest żenujące. Wystawiono *** do którego już dołożono miliony złotych a to dopiero początek. Utrzymanie okaże się dopiero studnią bez dna, bo same ceny energii elektrycznej załatwią każdego menadżera tego obiektu na amen - obiekt bez okien? Fajny pomysł. Może to powinien się nazywać Centrum Usług Publicznych i wystarczyłoby zamienić ten wysmakowany żółty kolor przy wejściu na różowy. Tatoo z pośladka już mamy, fontanna też świeci na różowo, no cacy. Miód malina. A tak na serio to brak odkrywek geologicznych pod salę widowiskową pociągnął za sobą kolejne miliony by modernizowany budynek się nie zawalił. To pewnie dla tej władzy drobiazg. Wytrzymałość stropów też nie sprawdzona, kanalizacja również, symulowany pobór wody z tarasu i dachu w zimie i lecie też nie obliczony, bo jak są cztery rynienki to przecież woda jakoś spłynie lub wsiąknie w strop - jeszcze nie w tym roku, ale za rok, już po pierwszej zimie będzie kłopot. Miliony, miliony, miliony. Tak się właśnie bawi ekipa Watychy. A może tak te miliony powinien pokryć z własnej kieszeni sam burmistrz, który za te niedoróbki i fuszerkę odpowiada? Lub jego urzędnicy? Może radni, którzy bezrefleksyjnie głosują za każdą dopłatą do tych bubli? Może projektant, który o tym wszystkim zapomniał? To zapewne zupełnie obszerny materiał prokuratorski do zbadania, ale nic się Nowotarżanie nie stało, nic się nie stało. Mamy właśnie pomnik na miarę możliwości pani Steg, pana Wojtaszka i ich szefa, Grzegorza Nicniemogę Watychy.
do f1607.09.2021, 09:32
A ja kłamczuszku myślałam, że 1,5 roku temu to budowa się rozpoczęła. I jak myślisz kto bliżej prawdy.
nowotarżanin z nowego jorku07.09.2021, 07:49
hhahhahahahhahahhahhahahhahahahhahahhahahahhaha:)
Obergruppenfuhrer Wolf - po prostu świetny pomysł. Bunkier nowotarski z wejściem głównym poniżej rzędnej to hit na jaki nie stać nawet Nowy Jork. Ale macie odlotową władzę. Beton w architekturze i beton w głowach. To jak słynny Park&Ride w centrum miasta. Kolejny betonowy potwór i świadectwo bezmyślności Watychy.
I na koniec by było bardziej romantycznie, to zamiast nazwy Wilczy Szaniec używać Wataszy Szaniec pod Szaloną Szkapą, co to miała uchodzić za Pegaza. Lepszej wizytówki w Mieście nie znajdziecie. Ale jak to piszą tutejsi obrońcy bezguścia tercetu WSW cuda dopiero zobaczymy w środku. Sądząc po osiągnięciach tej ekipy trza się jednak już bać, bo nawet sam świeżutko namaszczony dyrektor na wczorajszej sesji nie był w stanie wydobyć z siebie ani be, ani me, ani kukuryku na temat działalności i przyszłej misji onego Centrum.
nie ślepy07.09.2021, 00:48
Remont w cenie, że można by było całą ulicę nowymi kamienicami zabudować a teraz się jeszcze okazuje, że trzeba na koniec stempli kupić za 600 tyś aby to podeprzeć...! Super...!?
Taka prawda06.09.2021, 23:51
Studnia bez dna
z tąd06.09.2021, 22:38
Pani Ewo(radna) nie będzie potrzebne odśnieżanie dachu bo pewnie spitolili(oszczędzili) z izolacją cieplną i @mądry będzie miał nowe lodowisko na dachu(jak będą mrozy).
Obergruppenfuhrer Wolf06.09.2021, 21:16
Proponuje nazwe MCK Wilczy Szaniec
mądry06.09.2021, 20:30
tak na hokej niema a na taki badziew jest
f1606.09.2021, 20:12
Od roku wiadomo o robotach dodatkowych. Pytam dlaczego na ten MOK idzie kolejne 600 tysiaków skoro tyle to pan P powinien zapłacić kary za niedotrzymanie terminu i spóźnienie się z oddaniem inwestycji o półtorej roku. Sprawie trzeba się przyjrzeć
żenada06.09.2021, 19:43
Czy Ci ludzie z Watychą na czele nie widzą jak bardzo się kompromitują i jak bardzo są niekompetentni? To jakis dramat i jeden wielki eksperyment w myśl zasady jakoś to będzie, bo ja tutaj tylko sprzątam a jak się nie uda lub nie wyjdzie to się dopłaci tu i tam, przerobi to i tamto, okłamie tych i tamtych. Tak wygląda plan działania władz i miejski chaos. Innymi słowy stajnia Augiasza i jedna ohydna szkapa na elewacji z prywatnego albumu Kwietnej Damy. Kultura w każdej formie właśnie sięgnęła bruku.
Mj06.09.2021, 18:08
Mizeria Cekiny Kokardki
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl