13.09.2021, 12:48 | czytano: 9099

Protest w Trybszu

Fot. Tomasz Budz / Trybsz Facebook
Mieszkańcy Trybsza przeprowadzili w niedzielę protest ostrzegawczy. Przez dwie godziny blokowali drogę, sprzeciwiając się budowie nowego mostu na Białce bez zapewnienia przeprawy tymczasowej.
Wzięło w nim udział kilkuset mieszkańców nie tylko Trybsza, ale i okolicznych miejscowości. Blokowali drogę przechodząc przez przejście dla pieszych koło szkoły. W rękach trzymali transparenty z hasłami "Pogotowie straż policja - czy zdążą objazdem?", "Nie ma przeprawy - nie ma inwestycji", "Nowy most nie kosztem mieszkańców", "Żądamy budowy nowego mostu obok starego" i "Przeprawa to bezpieczeństwo naszego bytu i zdrowia".


W sierpniu miała się rozpocząć budowa nowego mostu na rzece Białka, łączącego Spisz z Podhalem. To główna droga dojazdowa z tej części Spisza do Nowego Targu. Inwestycję przełożono na grudzień wskutek protestów mieszkańców, którzy obawiają się kłopotliwego objazdu. Jak mówią, objazd przez Falsztyn ma 45 kilometrów, a przez Czarną Górę to 3 godziny stania w korku w sezonie turystycznym. - Jak w tej sytuacji dzieci mają jeździć do szkoły, a ludzie do pracy? A co ze służbami ratunkowymi? Jesteśmy za budową mostu, ale nie kosztem mieszkańców. Skoro dokładamy się do inwestycji prawie 8 mln zł, to chcemy mieć na nią wpływ. Dlaczego powiat nie pomyślał wcześniej o przeprawie zastępczej? Dlaczego nie konsultowali budowy z mieszkańcami? Nie wpuścimy wykonawcy na plac budowy, jeżeli sytuacja się nie zmieni - mówi Piotr Miśkowicz, radny z Trybsza.Władze powiatu nie zaplanowały budowy mostu tymczasowego, przez który prowadziłby przejazd w czasie budowy nowego mostu. Jako główny argument, podano brak zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bowiem most leży na terenie objętym ochroną przyrodniczą. Zapadła decyzja, że gmina wybuduje nową drogę z Trybsza do Krempach, która skróci dojazd do Nowego Targu. Jednak przeciwni tym planom są mieszkańcy Krempach. Obawiają się wzmożonego ruchu samochodowego w centrum wsi. W najbliższy weekend planowane jest zebranie wiejskiej w tej sprawie, a na nim głosowanie w sprawie budowy drogi.Mieszkańcy Trybsza czekają teraz na wynik zebrania wiejskiego w Krempachach i efekty rozmów z władzami powiatu. W niedzielę w Trybszu odbędzie się zebranie wiejskie, na którym mają zapaść m.in. dalsze decyzje w sprawie ewentualnego zaostrzenia protestu.


r/ zdj. Tomasz Budz / Trybsz Facebook
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Baciok16.09.2021, 09:50
Baca:
Bo to fakenews jest :P
Radny z Trybsia to chyba po radnej z Łapsz Niżnych największy krytyk Wójta.
baca15.09.2021, 20:32
Baciok...Tego nie wiedziałem ale będę jednak dalej oglądał sesje pomimo tego że w sumie mało mnie interesuje czy ta gmina będzie czy jej nie będzie !
Baciok14.09.2021, 20:56
baca: zapomniałeś dodać, że to kolega Wójta z szkolnej ławki ????
baca14.09.2021, 19:20
Aaaaaaaa! To ten najlepszy radny w gminie Piotruś samochwała. Pieter jeśli cię coś dryncy trzymoj się poryncy razym z wojtym się nidocie hej!!!!
Jonny-z-Arizony14.09.2021, 17:21
Będzie parking na moim polu po drugiej stronie rzeki Białki - więc proszę nie kwiczeć - będzie dobrze - Zapraszam
Śpisok14.09.2021, 12:50
Oooo widać radny komuś na odcisk nastąpił bo się zaczyna Go obrażanie...... brak argumentów, to trza obrazić. Piotrek trzymaj się i się nie przejmuj, jesteśmy z Tobą!!!! I za Tobą!!!!
CZYTAJACY14.09.2021, 09:45
CZYTAJCIE I TYLKO Z TEGO TEKSTU WYNIKA KTO POŁOŻYŁ KŁODĘ : TRZEBA BY TROCHĘ NAZWISK. "Jako główny argument, podano brak zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bowiem most leży na terenie objętym ochroną przyrodniczą" OCHRONA -CHYBA BRAK LOGIKI W MYŚLENIU O NIEJ .
bleble14.09.2021, 09:36
Tyle płakali, tyle łazili za nowym mostem a tu masz babo placek, jak ma być to lepiej niech go nie będzie. Śpisok ze Spisokiem się nie może dogadać?! Masakra
sorry14.09.2021, 08:26
Piotrek...bohaterze TY narodowy nie wiem do jakiej szkoły uczęszczałeś podejrzewam że w Trybszu i to wszystko było by jasne..... wiedza pewno słabiutka? Ale z matematyką u Ciebie cieniutko ! Z N. Targu do Krakowa jest około 98 km. Człowieku więc nie rób zamieszania , fermentu... smrodu gmina narobiła dosyć. Przestańcie się już w końcu ośmieszać ! Przestańcie pajacować łykacie wszystko co mówi wójt jak czapla. Do kogo te żale do mieszkańców którzy jak widać wybrali Was omyłkowo ! Podejmujcie na sesji rzetelne zgodne z prawem uchwały nieroby żeby nie było takich sytuacji jak widać i słychać nowi politycy się objawili.
Wydra14.09.2021, 07:23
Ten most to przeżyje jeszcze nie jeden nowy
wnikliwy obserwator14.09.2021, 05:31
Stasek !!! Czemu jesteś taki naiwny ? Oglądaj sesję to Ci się oczy otworzą ! Sam sobie odpowiesz na wiele pytań , między innymi czy wójt liczy się ze zdaniem radnej???? Gdyby jednak wójt i cała ta rada słuchali co mówi radna na sesjach to dzisiaj nie było by może takiego problemu ! Całe to towarzystwo przez swoją niewiedzę wiadomo w co wdepnęło ! Stasek teraz na szukanie winnych jest już po czasie !
PL13.09.2021, 23:14
Objazd przez Czarną Górę to jakieś nieporozumienie, ta droga powinna być zamknięta w trybie pilnym ze względu na tragiczny stan nawierzchni. Tak więc @Kierowca nie napinaj się jak plandeka na Żuku.
Stasek13.09.2021, 22:55
Do wnikliwy obserwator:
Jakoś Pani Radnej na proteście nie widziałem, a przecież walka idzie o gminne 8,5 mln złotych......
taka prawda13.09.2021, 22:09
A gdzie Paluch i Hamerski? Gdzie niewygodne sprawy tam ich nie ma? Aha nie ma przecinania wstęgi. Mieszkańcy Trybsza w większości na nich głosowali.
tak dla mostku13.09.2021, 21:16
zrobić mostek zastępczy drewniany jak dawniej było
i samochody nie będą jeżdzić
a trybszanie pospacerują dla zdrowia
najlepiej podwieszony pomiędzy Tatrami a Turbaczem
Kentaki13.09.2021, 19:20
Dwa lata zleci objazd fajny widoków dużo jestem za budowa
Kierowca13.09.2021, 18:39
D o piotrek
Jeżdże tamtędy. Z trybsza przaz Czarną Górę jest 23km. A nie jak twierdzisz 45km. Gwoli ścisłości jak pojedziesz przez Falsztyn to owszem jest 45km. Czyli trzeba być osłem żeby jechać przez Falsztyn a nie przez Czarną Górę. A do Niedzicy jest 31. I co. Musimy żyć! A nie siać panikę. Więc przestań pisać głupoty. Czy utrudnienia trwające kilkanaście miesięcy są aż taką przeszkodą. Ja też będę musiał wracać dłuższą trasą do domu. Bo wracam z Szaflar. I nie robie problemu. A poza tym kiedyś, jak sam zauważyłeś to deszcze może były dłuższe, ale nie tak intensywne jak teraz. Więc most może kiedyś tego nie wytrzymać. Mi też zależy żeby droga do domu była hak najkrótsza. Czasem trzeba się poświęcić, żeby kiedyś było tępiej..
wnikliwy obserwator13.09.2021, 18:25
Ja tu czegoś nie rozumie wszyscy radni głosowali ZA nie byli świadomi za czym głosują? No może poza jedną radną, która wie o czym mówi i za czym głosuje ale jak zwykle hejt był pod jej adresem.... bo jakże by inaczej ! Nic nie rozumieli ale głosowali nawet radny z Trybsza ale on zawsze głosuje na tak ! Cała ta rada i wójt prężyli muskuły... bierzemy inwestycje w swoje ręce ! Obrażając się na Rząd i Premiera damy sobie radę. Po czym w niedziele na proteście czytam transparent Premierze w tobie nadzieja. Przy okazji postawili do kąta
Dyrektora PZD ,Starostę tacy to bohaterowie , samorządowcy gminy Łapsze N. Radni takim to sposobem wasza inwestycja dostała rozwolnienia!!!!!!
Piotrek13.09.2021, 17:40
Jeszcze jedno, przyczółki tego mostu pamiętają Franciszka Józefa, stąd mu woda nic nie zrobiła i nie zrobi.
Piotrek13.09.2021, 17:39
Kierowca jeździsz tamtędy? Jeżeli tak to przestań i jeździj przez Czarną Górę, czy przez Faksztyn. A jak nie jeździsz tamtędy, to jedź do pracy drogą dzięki której zrobisz dodatkowo 45 km, tak samo spowrotem do domu. Pojeździj tak z dwa lata i się do mnie odezwij.
Pozdrawiam,
Piotrek
Kierowca13.09.2021, 17:12
Czy ktoś z protestujących się zastanowił co może się stac jeżeli leciwy most zostanie podmyty przez wodę. Od kilku lat nasilają się zmiany klimatu. Deszcze są bardziej intensywne oraz ich ilość przekracza normy. Co wtedy gdy stary most runie do rzeki. Może się stać że nie będzie pieniędzy na szybką budowę nowej przeprawy. I co wtedy??? Trzeba będzie i tak jeździć przez Czarną Górę! Bo nie będzie innego wyboru. Skoro są pieniądze to chyba trzeba je dobrze wykorzystać. Karetka czy straż pożarna jadąca przez Czarną Górę będzie miała podobna ilość kilometrów do przejechania jak teraz ma do mieszkańców Niedzicy czy Kacwina. Wydaje mi się, że bardziej chodzi o wydłużony dojazd do pracy i do biedry w NT niż o bezpieczeństwo.
Alojzy13.09.2021, 16:07
Brawo..a krempachy powinni się wstydzić za to że niechca ludzia pozwolić na objazd przez krempachy..zapomnieli chyba jak sami mostu niemieli
juz spiska13.09.2021, 14:48
brawo trzeba wychodzić i protestować bo to co z nami chcą zrobić jest nie do przyjęcia znając życie takie takie prace ciągną się latami a nas mieszkańców chcą wyrolować!
PL13.09.2021, 13:50
Tak trzymać!!! popieram protest i chętnie się do niego przyłączę. Ekolodzy puknijcie się w głowę na tych objazdach to dodatkowe tysiące litrów spalonego paliwa o to wam chodzi? W latach dziewięćdziesiątych w czasie remontu istniejącego mostu był zrobiony mostek zastępczy-drewniany i co dało się ? świat się zawalił?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl