29.09.2021, 19:00 | czytano: 9038

Krempachy przeciwne budowie drogi. Co teraz?

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy Krempach opowiedzieli się przeciwko budowie drogi z Trybsza, którą miałby prowadzić objazd podczas budowy mostu na Białce. To mocno komplikuje całą inwestycję.
Na ponad 1300 mieszkańców Krempach, na zebranie wiejski przyszło ok. 70. W głosowaniu 32 było przeciw budowie drogi, 28 za, a 13 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że mieszkańcy Krempach opowiedzieli się przeciwko budowie drogi z Trybsza.
Sołtys Józef Pietraszek przyznaje, że frekwencja na zebraniu wiejskim była wyjątkowo słaba, a 32 głosy przeciw inwestycji, przy ponad 1300 mieszkańcach, nie są reprezentatywne dla całej wsi. - Ale na zebranie mógł każdy przyjść, zagłosować, a że przyszli i zagłosowali w większości ci, którzy są przeciw, to taka była wola i decyzja - mówi w rozmowie z Podhale24.pl.

Chodzi o protest w sprawie budowy mostu na Białce w Trybszu. Mieszkańcy tej wioski są przeciwni budowie mostu bez zapewnienia objazdu. Powiat, który rozstrzygnął już przetarg i zlecił budowę nowego mostu, wyznaczył objazdy przez Czarną Górę i Czorsztyn, czemu sprzeciwili się mieszkańcy Trybsza. Zorganizowali protest i zażądali mostu tymczasowego.

Tańszą i prostszą alternatywą była budowa nowej drogi z Trybsza do Krempach. Znacznie skróciłaby ona objazd do Nowego Targu. Jednak podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy Krempach sprzeciwili się budowie drogi. Przeważyły argumenty, że zwiększy się ruch na ulicy Na Równi, pogorszy się bezpieczeństwo z powody braku chodnika i ucierpią rolnicy, którzy korzystają z drogi. Z drugiej strony przekonywano, że objazd będzie tymczasowy, po wybudowaniu mostu ruch z powrotem się zmniejszy, a krempaszanom zostanie nowa droga, której sami mogą kiedyś potrzebować np. podczas powodzi.

Co teraz? Nie wiadomo. Na decyzję mieszkańców czekały władze powiatu, Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu, urzędy gminy w Nowym Targu i Łapszach Niżnych, który czekał na pozytywną decyzję mieszkańców Krempach, aby rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć budowę drogi. Teraz, gdy nie ma na to zgody, budowa mostu staje się problematyczna, bo na ostatnim zebraniu wiejskim mieszkańcy Trybsza zapowiedzieli, że nie odpuszczą. Tymczasem władze powiatu przekonują, że budowa mostu tymczasowego jest zbyt droga i upłynie dużo czasu, nim powstanie. Trwa dyskusja, co w tej sytuacji robić.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obcy03.10.2021, 14:23
Obywatelu....Gmina Łapsze jest gminą rodzinną połowa pracowników zatrudnionych w urzędzie to Kacwinianie no to czyja tu wina? Gościu chyba kumasz o co biega ! Druga połowa to,, wysokiej klasy pracownicy,, z nadania wójta /czytaj znajomi/! Wójt szuka swoich wyborców w Sromowcach ,Grywałdzie , Rzepiskach itd. Przy okazji ewidentnie olewa takie miejscowości jak przykładowo Niedzice . Jeśli przy wyborach właśnie Niedzica powie NIE dla takiego wójta ! NIE dla towarzystwa wzajemnej adoracji , to koniec dynastii rodziny Jamroza ! Czy taki scenariusz jest możliwy pewnie tak, ale to jeszcze dwa lata !
Anty krem pod pachy01.10.2021, 17:21
Zobaczymy co nasz szanowany pan wójt zrobi. A zegar do wyborów tyka. Rozliczymy, poprzemy,zagłosujemy A na kogo to teraz tylko czas pokaże. A na dursztyn z Łapsz wyżnych można by było zrobić drogę Ale utrzymanie jej w zimie.... ojojojoj ciężko ciężko. Pożyjemy zobaczymy.
ja nie mogę !01.10.2021, 09:51
Czytam wpisy i krew się we mnie gotuje ! Wszyscy pytają czyja to wina i co się okazuje że winnych nie ma. Wójt jedzie do Starosty kładzie na stole 7mil. wprawiając przy tym Starostę w osłupienie ! Radni Gminy Łapsze przyjmują uchwałę prawie jednogłośnie i nie są świadomi że inwestycja leży po stronie Powiatu...winni? Nie dogadanie się z Dyrekcją PZD to czyja wina nie uzgodnienie drogi z miejscowością Krempachy. Gmina Łapsze bierze sprawy w swoje ręce i tym samym rezygnuje z dotowania mostu przez Rząd ! Kiedy niekompetencja w sprawie budowy mostu w końcu ujrzała światło dzienne trwa dyskusja... czy aby nie po czasie Panowie !
Obywatel30.09.2021, 23:02
Wszyscy pytają kto jest winien za tak słabo przygotowaną inwestycję i widzę że padają gromy pod adresem Wójta a z tego co wiem to nie jest Gminna inwestycja tylko Powiatowa czyli winny jest Starostwa a decyzję podejmuje Rada Powiatu a przedstawicielem Gminy Łapsze w radzie powiatu jest P. Rataj z Kacwina którą mieszkańcy Gminy wybrali na swego przedstawiciela. W takim razie osobą odpowiedzialną za taki bałagan jest właśnie P. radna powiatowa Rataj z Kacwina....ZAPAMIĘTAMY!
Xyz30.09.2021, 21:28
A może by się bardziej rozreklamowala wieś bo turyści by zauważyli że coś takiego istnieje zatrzymywali się w sklepach i wgl.Mają problem bo przed dwa lata mieliby ruch. Ale trzeba sobie pomagać a nie dokuczac. Ten świat się musi skończyć skoro ludzie są do siebie wrogo nastawieni i nie chcą sobie pomagać. Przykre to bardzo...
Poli30.09.2021, 18:02
Łapsze Wyżne, Niżne , Lapszanka a nawet Niedzica korzysta z drogi przez Trybsz. Ale to mieszkańcy Trybsza "stwarzają" problem. Ilu turystów autokarami przejeżdża codziennie zwiedzając Podhale. Gdzieś zapłacili noclegi, obiady....
Dursztynianka30.09.2021, 16:38
Popieram pomysł żeby zrobić drogę przez Dursztyn.Mieszkancy Dursztyna służą pomocą innym potrzebującym.
Swoj30.09.2021, 16:24
Każdy krzyczy zrobic most zastepczy , ale napisac pismo do władz i interweniowac to juz nie chce sie , opinia srodowiskowa wydana ze na obszarze natura2000 nie wolno zadnego drzewa wyciac to i zadnego mostu nie moze byc , ot taka biurokracja. Czekac az sie stary sam zawali bo innej drogi chyba nie ma i wtedy trzeba bedzie nowy na juz a pieniedzy juz nie bedzie.
Lola30.09.2021, 12:16
O matko spisok spisokowi wilkiem. Krempachy wstyd. Wy macie już dobry korek ale z Tymi krowami na drodze. Mściwe kremachy
sorry30.09.2021, 12:03
Wójt wam obiecał drogę , most to niech Wam zbuduje do kogo te żale ? Jak wójt podejmuje durne decyzje to wyniki są jak widać opłakane ! A i radni też nie są bez winy bo głosują jak maszynki bez zastanowienia !!!!
Xd30.09.2021, 10:47
Pytanie do komentujących czy osoby z innych miejscowości niż Trybsz chciały by jeździć okrężną drogom jak by była bliższa zastępcza przeprawa.Napewno "NIE" każdy pchał by się gdzie bliżej.Macie pretensje do osób z Trybsza a tu chodzi o sąsiednie wioski też.
Brawo Krempachy30.09.2021, 10:46
Nie ważne ile osób - ważne ze po ad 50% obecnych. Przecież wszyscy mogli być. Demokracja szanowni Państwo - demokracja.
Niech trybsz widzi że to nie ta mslostkowa gmina lapsze gdzie nikt już ni zwgo nie rozumie i nie wie o co chodzi.
Raz jeszcze brawo krympasanie.
Jo tys ze Śpisa ????
Nksw30.09.2021, 09:43
Spisok ze spisokiem się wadzi?? Idzie wojna!!
Trybsianin30.09.2021, 09:42
Po pierwsze ni zrucajci winy na nos Trybszanow.. bo to byl Pomysl. naszego kochanego Wojta Pana Jamroza.. bo my powiedzieliśmy ze albo tymczasowa przeprawa.. czyli most obok starego.. albo nie ma remontu ani budowy.. a wojt sobie wymyślił drogę do Krempach.. zrobił przetarg.. firma sie zgłosiła.. a Krympasanie przegłosowali ze nie chca.. tagze niech teraz Wojt kombinuje i robi coś dalej.. bo teraz nam obiecal tymczasowy most.. my tylko chcemy normalna przeprawę przez rzeke.. a nie ponad 10+ km przeprawę przed Czarna Gore albo i Frydman.. to wydłuża czas dojazdu do naszych PRAC.. SZKOŁY, SZPITALA.. i przedwszustkim dojazd do nas Służb pierwszej pomocy..
Dursztynian30.09.2021, 09:36
Dursztynianie za! Droga bardzo by się nam przydała!
Wyżniok30.09.2021, 09:16
Pani Radna powiatowa Rataj z Kacwina czemu nic Pani nie robi w tej sprawie??....też Pani chodzi na łąńcuszku u Starosty Fabera??...Wójt widać że się stara coś zrobić a Pani w czyim interesie działa??
wkurzony obywatel30.09.2021, 09:16
No jasne droga podana na tacy , trzeba pozwolić wójtowi i będzie budował most nawet w Chabówce ! Gronkowianin a za czyje pieniądze możesz..... jaśniej.... za Twoje ? Jeśli tak to niech buduje ! Franek człowieku to nie jest już niekompetencja tej gminy to jest głupota gminy wydaje się że ich już całkowicie porąbało ! Ale nikt nawet z radnych nie zapyta czy taka samowola...... budowania na nieswoich gruntach jest zgodna z prawem???? Trwa dyskusja z kim i po fakcie ?
Śpi-sok30.09.2021, 09:09
A co mieszkańcy Trybsza myśleli ze powiatowy zarząd dróg i gmina Łapsze Niżne specjalnie dla nich wybuduje objazd przez Krempachy albo most zastępczy , dobre kpiny. To inwestycja na kilkaset tysięcy złotych w fazie startowej nie mówiąc już aby to dokończyć - żaden zarząd dróg w kraju dla tak małej ilości mieszkańców nie podjął by się takiej inwestycji, gdy jest dostępny objazd przez drogę która już istnieje. Mieszkańcy tej wioski raczej powinni sobie odpuścić jeśli chcą nowy most bo nic wielkiego nie wskurają.
takitam.30.09.2021, 08:38
spisok spisokowi wilkiem?
ff30.09.2021, 07:52
Poczekać aż most się zawali. Wtedy zacząć budowę nowego. A tamci niech sobie wtedy narzekają.
obserwator29.09.2021, 22:44
Zrobic droge przez Dursztyn i to bedzie najepsze rozwiazanie.
jaga229.09.2021, 22:35
Coś takiego spisok spisokowi na przekór?
Smok29.09.2021, 22:21
Zorganizować tylko tymczasowy punkt ZRM żeby był gdzieś po tamtej stronie stacjonował i resztę budować jak leci.
Krępacho-Trybszan29.09.2021, 20:59
Teraz tylko czekać , by nadzór budowlany zamkmął most ! Bo jest w katastrofalnym stanie ! I pogodzi wszystkich. ps. Droga z Trybsza do Krępach była podana na tacy , za darmo, głupich nie brakuje nigdzie.
Waksmundzion29.09.2021, 20:44
XD
Franek !29.09.2021, 20:35
Co teraz jajco ! Wójt się przyzwyczaił ze sobie budował ścieżki rowerowo - traktorowe na drogach prywatnych i Kacwin mu na to pozwalał, bo mają asfaltowe dojazdy do pól ! Krempachy powiedziały stop nic o nas, bez nas i *upka zbita wójcie !!! Wójt był pewny że skoro te Łapszańskie *** przegłosowały uchwałę to nie warto pytać o zdanie nikogo ani Starostę ani Dyrekcję PZD ani Krempachy, czy nawet Trybsz ! Radni go przyzwyczaili do tego, że inwestuje na gruntach prywatnych publiczne pieniądze. Czy niekompetencja tej Gminy osiągnęła już szczyt ?????
Gronkowianin29.09.2021, 19:45
Jeśli opcja budowy drogi z Trybsza do Krempach jest opłacalna, to należy wybudować tą drogę i tyle. Tym bardziej, że sprzeciwiło się temu 32 spośród 1300 mieszkańców wsi. widać jak bardzo obchodzi ich ten temat.
PODHALAN29.09.2021, 19:44
haha a to krempachy maja drogi prywatne? dzieci i krowy glosu nie maja :D
Kentaki29.09.2021, 19:41
Rozpoczynać budowę wytyczyć objazdy tyle w temacie
Krympason29.09.2021, 19:27
Coś mi się wydaje że obecny wójt J. Słabo współpracuje z obecną partią rządzącą
Maciuś29.09.2021, 19:25
A czego się Trybsz spodziewał jak Krempachy miały ten sam problem to też odmówili No to im wracają. Prawdopodobnie nawet i nowa biała jest przeciwko. Odwdzięczają się za pomoc po nieszczęściu nie tak dawno. Teraz zobaczymy ile pan wójt jest wart. Ale co tam jemu on pojedzie przez falsztyn. Może ruszy pan Dziuban skoro ten nie potrafi załatwić. Pozdrowienia dla przyjaciół z Krempach.
Stasek29.09.2021, 19:18
Trwa dyskusja?? Wolne żarty!! Nie ma dyskusji tylko dyktat Fabra!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl