08.10.2021, 11:27 | czytano: 1412

Rozpoczyna się Międzynarodowe Forum Górskie

arch. Księżówki
ZAKOPANE. Tegoroczne, 13 Międzynarodowe Forum Górskie przebiegać będzie pod hasłem "160 Rocznica Objawienia na Wiktorówkach". Spotkania w Księżówce, czyli Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Konferencji Episkopatu Polski potrwają do niedzieli.
"Tematy spotkania podkreślą m.in. znaczenie miejsca kultu oraz ludzi z nim związanych ma na celu wymianę poglądów, prezentację wyników badań, a także stworzenie przestrzeni do dyskusji naukowej dotyczącej Objawienia na Wiktorówkach w 1860 roku. Konferencja pozwoli na analizę oraz utrwalenie ważnych wydarzeń w historii regionu, zwróci uwagę na współczesną rolę Rusinowej Polany i jej okolicę pod względem ruchu turystycznego, a także podejmie rozważania o objawieniu w świetle nauk kościoła katolickiego" - czytamy w informacji organizatorów, czyli Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.


Wśród dzisiejszych prelegentów jest Paweł Skawiński, długoletni dyrektor TPN, Bronisław Chowaniec-Lejczyk który opowie o dziejach Rusinowej Polany i przyległych obszarów leśnych. Zbigniew Mierczak zajmie się gospodarka leśną w rejonie Wiktorówek w XIX i XX wieku, a Maria Krzeptowska Jasinek opowie o rodzie Murzańsócw z Gronia. Starosta tatrzański Piotr Bąk przybliży postacie właścicieli Rusinowej Polany w latach 1846 – 1970, a ks. Krzysztof Kamieński mówić ma o ks. Szymonie Kosakiewiczu, pierwszym duszpasterzu na Rusinowej.

Samym tematem objawień na Wiktorówkach zajmą się - ks. Władysław Pasternak i ks. Bartłomiej Skwarek.

Wśród dzisiejszych prelegentów jest także Iwona Hodorowicz, Stanisław Hodorowicz, Stanisław Cikowski, O. Paweł Pawlikowski OP, Jerzy Chlebiński, Jan Słowik-Sułkowski, O. Marek Miławicki OP, Maria Dorula, ks. Wojciech Sadłoń SAC i Jan Krzeptowski-Sabała.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
folklorysta08.10.2021, 14:04
Na pierwszym planie widzę dwóch górali, tylko nie mogę zidentyfikować z jakich gór, patrząc na ich stroje.
Górale08.10.2021, 12:02
Może by poruszyli temat dojazdu bez biletu do kościoła od
strony Bukowiny. Bo z biletem na msze to niezbyt piękne
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl