09.10.2021, 13:16 | czytano: 7360

Skarżą się na sołtysa, bo nie robi im drogi

Rada Gminy Jabłonka odrzuciła skargę na sołtysa Podwilka. Na Emila Holę poskarżyła się trójka mieszkańców wsi zarzucając mu nieodpowiednie gospodarowanie budżetem sołeckim. Głównym przedmiotem sporu jest droga na osiedlu Sorce.
W skardze, która trafiła początkowo na biurko wójta Antoniego Karlaka, a później skierowana została do rozpatrzenia przez radnych, trójka niezadowolonych mieszkańców skarży się, że nie może doczekać się kompleksowego remontu drogi biegnącej przez os. Sorce. Chodzi o ok. kilometrowy odcinek. Według mieszkańców najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie asfaltu na jezdni. Zniknęłyby wtedy wszechobecne dziury na bitym trakcie.
Skargą zajęła się podczas ostatniej sesji Rada Gminy w Jabłonce, która podobnie jak komisja odrzuciła ją w całości. Przewodniczący komisji Józef Jasiurka wyjaśnił radnym, że skarżący nie pojawili się na komisji, a sprawę wyjaśniał jedynie sam sołtys Emil Hola. Jak stwierdził, droga naprawiana jest doraźnie, a wszystkie dziury, które powstają zwłaszcza po deszczach, są zasypywane. - Budżet sołecki nie pozwala na położenie na całej jezdni asfaltu, bo są jeszcze inne inwestycje - wyjaśniał w imieniu sołtysa przewodniczący Jasiurka.- Do tej pory asfaltowy dywanik położony został na 300 metrach, na tyle starczyło środków.

Przewodniczący przypomniał, że wielu ludzi, którzy decydują się na postawienie domów na nowych terenach budowlanych od razu domaga się budowy asfaltowych dojazdów do swoich domostw. Takie inwestycje rozkładane są jednak na kilka lat i realizowane w ramach posiadanych przez sołectwa pieniędzy.

Radni przekonywali, że mieszkańcom pozostaje być cierpliwym, bo takich dróg, jak na os. Sorce na terenie gminy jest o wiele więcej.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
komentarze
zatroskany16.10.2021, 23:00
Akurat znam ten "przypadek" dosyć dobrze. Jest absolutnym łgarstwem ze strony gminy i sołtysa jakoby część drogi od tzw.działu ku zabudowaniom była regularnie naprawiana.Pan sołtys mówi prawdę jak się pomyli bo inaczej już nie można tego określić. Mieszkańcy przysiółka od KILKUNASTU lat proszą się nie tyle o asfalt co chociaż o położenie odwodnienia po jednej stronie drogi aby woda sącząca się z przyległych pól mogła być odprowadzona a nie notorycznie wymywała ewentualny żwir,który pan sołtys z taką "pieczołowitością i gestem" corocznie "obdarza" mieszkańców Sorców. Warto nadmienić ,że woda ta wypływa z licznych naturalnych zródeł znajdujących się na polach. Dorazne żwirowanie to po prostu marnowanie środków publicznych z czego pan sołtys sprawy być może sobie nie zdaje - w końcu to nie jego pieniądze, tylko podatników. Funkcja sołtysa to służba PUBLICZNA panie Hola jak Pan zapewne wie. Marnotrawstwo widocznie jest na porządku dziennym w gminie Jabłonka. Jest na to widocznie ciche przyzwolenie.
Pozdrawiam zarówno sołtysa jak i jego wytrwałych adwersarzy.
Hanka13.10.2021, 12:51
Sołtys to bardzo kumaty facet zna się na budowie dróg bo tym się zajmuje od wielu lat droga do Sorców jest specyficzna zwłaszcza w odcinku końcowym z dziołu do zabudowań woda ścieka z pól wprost na drogę bo droga jest ''jak pod miedzą'' najgorzej jest zimą i na wiosne kiedy przychodzą roztopy droga jest naprawde fatalna .Nie ma mowy żeby dojechało tam pogotowie ani straz pożarna .Gdyby nie pomoc jednego z mieszkańców Kudzi ,który kładem dowiózł medyków do ciotki Tereski to skończyło by się to tragedią.Myślę że nie chodzi o to że Ci mieszkańcy uparli się i chcą drogi z asfaltem żeby sobie samochodu nie pobrudzić,ale żeby zapewnić swoim najbliższym poczucie bezpieczeństwa możliwość godnej egzystencji i rozwoju .Działalność rehabilitacyjno terapeutyczna jaką prowadzi Pani Kasia z Panem Grzegorzem powinna znalęż uznanie wśród włodarzy gminy i Pana Sołtysa i mimo trudności finansowych rozwiązać ten problem ."jak się chce to można wszystko zrobić"
Gj13.10.2021, 07:48
Tu nie chodziło o asfalt tyko o zwirowanie gmina i sołtys nawet z tym mają problem.A w artykule są same bzdury napisane przez redakcję,szkoda że nie skontaktowali się z mieszkańcami i dopytali do czego tak naprawdę odnosiła się skarga.
orawianka11.10.2021, 12:54
Co za bzdury wygadują jakie nowe domy!!! tam są trzy stare drewniane chałupy wyremontowane przez młodych ludzi i zamieszkałe od dawna a z tego co się orientuję to w jednym z nich mieszka starsza schorowana kobieta około 90 letnia Więc jak długo ma jeszcze cierpliwie czekać na urządzenie tej drogi gminnej szanowna Rado Panie Wójcie i Sołtysie
pfu09.10.2021, 19:30
Gminni donosiciele ! Pfu
Radek Radecki09.10.2021, 17:41
Ja mam firmę płace wysokie podatki i gmina zrobiła mi asfalt po 24 latach starań i pisaniu podań próśb itp.

A oni chcą żeby do 3 domów odrazu kilometr asfaltu ciągnąć .
jan radny z kudziiiiii09.10.2021, 17:26
Takie skargi to nie skargi!!!! w Lipnicy Wielkiej to 1000 skarg na gmine!!! !!!nie robia nic!!!
Prywaciarz09.10.2021, 13:59
A kiedy będą skarżyć wykonawcę - za fuszerkę jaką jest kostka wokoło rynku , hopki jak na torze krosowym .KIEDY ? .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl