NOWY TARG. Dzisiejsza sesja Rady Miasta połączona jest z obchodami 140-lecia OSP Nowy Targ. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe dla zasłużonych druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu.
Sesja Rady Miasta w dużej części poświęcona jest jubileuszowi strażaków-ochotników. Gośćmi samorządu są parlamentarzyści: Andrzej Gut-Mostowy, Anna Paluch, Jan Hamerski, radny wojewódzki Jan Piczura, komendant PSP w Nowym Targu Mariusz Łaciak, dowódca JRG Nowy Targ Janusz Barnaś, przedstawiciel WKU Lucjan Paździerz. Rys historyczny OSP Nowy Targ przedstawił prezes OSP Henryk Wielkiewicz. Przypomniał o pierwszym opisanym pożarze z 1601 roku, w którym spłonął m. in. kościół, szpital, ratusz, dwór starosty i część miejskiej zabudowy. Z pożogi pozostał zaledwie 18 domów na obrzeżach. W 1656 roku Szwedzi spalili miasto. kolejne wielkie pożary w XVII i XVIII wieku spustoszyły Nowy Targ. W 1719 roku ponownie płonie kościół i dwór oraz ok. 70 domów. Następny wielki pożar dotknął 2,5 tysiąca mieszkańców, spłonęło 368 domów i ponownie kościół. Mieszkańcy widząc potrzebę utrzymywania formacji ochotniczej Straży Pożarnej - zobowiązali się wpłacać rokrocznie określoną kwotę na rzecz ratowników. Płacili także sami ochotnicy. Jedna z pierwszych składek członkowskich wynosiła 6 koron. - 22 września 1881 roku zorganizowano jednostkę OSP w Nowym Targu. Poświęcenia sztandaru dokonano 16 października, proszę zauważyć - jak się wstrzeliliśmy z datą w tę uroczystość - zaznaczył prezes.
- Zawsze mieliśmy i mamy wsparcie ze strony samorządu i parlamentarzystów, a także Państwowej Straży Pożarnej - za które serdecznie dziękuję - podsumował Henryk Wielkiewicz.
Przed sesją poświęcono nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony w dużej mierze przez Miasto. Po południu zaplanowany jest jeszcze przejazd do remizy OSP na Kowaniec, gdzie oficjalnie oddane do użytku zostaną wyremontowane garaże i szatnia.
s/