15.10.2021, 13:31 | czytano: 3014

Strażacy-ochotnicy z Nowego Targu świętują 140-lecie powstania jednostki

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Dzisiejsza sesja Rady Miasta połączona jest z obchodami 140-lecia OSP Nowy Targ. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe dla zasłużonych druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu.
Sesja Rady Miasta w dużej części poświęcona jest jubileuszowi strażaków-ochotników. Gośćmi samorządu są parlamentarzyści: Andrzej Gut-Mostowy, Anna Paluch, Jan Hamerski, radny wojewódzki Jan Piczura, komendant PSP w Nowym Targu Mariusz Łaciak, dowódca JRG Nowy Targ Janusz Barnaś, przedstawiciel WKU Lucjan Paździerz.
Rys historyczny OSP Nowy Targ przedstawił prezes OSP Henryk Wielkiewicz. Przypomniał o pierwszym opisanym pożarze z 1601 roku, w którym spłonął m. in. kościół, szpital, ratusz, dwór starosty i część miejskiej zabudowy. Z pożogi pozostał zaledwie 18 domów na obrzeżach. W 1656 roku Szwedzi spalili miasto. kolejne wielkie pożary w XVII i XVIII wieku spustoszyły Nowy Targ. W 1719 roku ponownie płonie kościół i dwór oraz ok. 70 domów. Następny wielki pożar dotknął 2,5 tysiąca mieszkańców, spłonęło 368 domów i ponownie kościół. Mieszkańcy widząc potrzebę utrzymywania formacji ochotniczej Straży Pożarnej - zobowiązali się wpłacać rokrocznie określoną kwotę na rzecz ratowników. Płacili także sami ochotnicy. Jedna z pierwszych składek członkowskich wynosiła 6 koron.


- 22 września 1881 roku zorganizowano jednostkę OSP w Nowym Targu. Poświęcenia sztandaru dokonano 16 października, proszę zauważyć - jak się wstrzeliliśmy z datą w tę uroczystość - zaznaczył prezes.

- Zawsze mieliśmy i mamy wsparcie ze strony samorządu i parlamentarzystów, a także Państwowej Straży Pożarnej - za które serdecznie dziękuję - podsumował Henryk Wielkiewicz.


Przed sesją poświęcono nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony w dużej mierze przez Miasto. Po południu zaplanowany jest jeszcze przejazd do remizy OSP na Kowaniec, gdzie oficjalnie oddane do użytku zostaną wyremontowane garaże i szatnia.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tyle w temacie16.10.2021, 08:50
@covidowiec są w twojej glowie a na to już niema lekarstwa.
covidowiec15.10.2021, 18:56
Czy w Polsce a zwłaszcza w Nowym Targu nie ma już stanu obostrzeń pandemicznych? Co na to SANEPID i jego dyrektor?
fajerman15.10.2021, 14:07
Druhowie z Kowańca teraz będą mieli czym jeździć do dezynfekcji przystanków MZK
sobie myślę...15.10.2021, 14:05
Brawo strażacy, szczególnie ochotnicy. Jesteście tam gdzie trzeba i kiedy trzeba, poświęcając własny czas i zdrowie, zapobiegając skutkom, bardzo często, ludzkiej głupoty (np. wypalanie traw). Szkoda, że często jesteście przez lokalne społeczności mało doceniani, a czasami wręcz dyskredytowani. Szacunek za to, co robicie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl