05.11.2021, 19:22 | czytano: 2176

Tkaniny Ewy Fortuny w Galerii hr. Zamoyskiego (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki otwarta została dziś wystawa prac Ewy Fortuny pt. Zapisane w czasie. Ekspozycja czynna będzie do 11 grudnia br.
Ewa Fortuna pochodzi z Zakopanego. W 1970 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Leszka Wajdy. Pracowała jako projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia” w Zakopanem. Jest członkiem ZPAP, przez lata pracowała w Zarządzie Okręgu Zakopiańskiego - także jako prezes oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę łączenia malarstwa z fotografiami, czy naturalnymi motywami roślinnymi. Tkanina obecna na wystawie to odniesienie do pierwszych twórczych zainteresowań Ewy Fortuny. Przez lata tworzyła ogromne gobeliny z pejzażami, elementami natury. Po latach zdecydowała się zmienić format swoich prac na miniaturę. W jej dorobku twórczym pojawiły się maleńkie pejzaże i kolaże.

Swoje prace prezentowała na ponad stu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Instytucie Wzornictwa w Łodzi, Instytucie Wzornictwa w Warszawie, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów i kolekcji: artystki, Urzędu Miasta Zakopane, Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Domu Wypoczynkowego „Jadzia” w Zakopanem oraz ze zbiorów prywatnych Danuty Sztencel, Antoniny Gąsienicy-Giewont i Hanny Konopnickiej-Kaczmarczyk.

opr. s/ zdj Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl