15.11.2021, 18:48 | czytano: 4495

Czy powstanie kolejne piętro Kopca Wolności? Taka propozycja padła podczas wernisażu historycznej wystawy w nowotarskim ratuszu

NOWY TARG. Do lutego w nowotarskim ratuszu oglądać można historyczną ekspozycję pt. „Na pamiątkę walk o Niepodległą. Nowotarski Kopiec Wolności”. Przy okazji otwarcia wystawy, jej pomysłodawca, Tadeusz Morawa, wystąpił z inicjatywą dosypania kolejnej warstwy kopca - ku czci Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.
Ekspozycję, przygotowaną przez Wiktorię Kowalczyk-Szlagę, otwarto 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Materiały pochodzą ze zbiorów Tadeusza Morawy, Muzeum Podhalańskiego oraz Archiwum Narodowego w Warszawie.
Na wystawie zapoznać się można z historią kopca od czasu jego powstania w 1910 roku. Nadano mu wówczas nazwę Kopca Grunwaldzkiego, gdyż został usypany z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Niefortunne usytuowanie przy brzegu Czarnego Dunajca powodowało, że był często podmywany przez powodzie, które na przestrzeni lat nawiedzały Nowy Targ. W 1913 roku został częściowo rozmyty, ale w 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, został nadsypany i przez ówczesnego burmistrza Józefa Rajskiego nazwany Kopcem Wolności.

W 1973 roku władze komunistyczne zniszczyły kopiec, zginęły też wówczas akty erekcyjne i ziemia z trzech zaborów.
Dopiero przemiany ustrojowe w 1989 roku pozwoliły na rozpoczęcie prac nad odbudową kopca. Głównymi inicjatorami przedsięwzięcia byli: Jadwiga Apostoł-Staniszewska - bohaterka Konfederacji Tatrzańskiej, Józef Grzybek - profesor gimnazjum Goszczyńskiego, Włodzimierz Budarkiewicz - bohater Kampanii Wrześniowej i Tadeusz Morawa senior - ojciec pomysłodawcy wystawy, żołnierz I Pułku Strzelców Podhalańskich, partyzant, więzień polityczny, skazany na 10 lat za działalność w organizacji Wolność i Niezawisłość.

Już w 1989 roku zawiązał się Komitet Odbudowy Kopca, złożony z 57 nowotarżan - zebrano 624 podpisy poparcia dla inicjatywy, a 3 maja 1991 roku, zostały zdeponowane akty erekcyjne, podpisane przez Włodzimierza Budarkiewicza, ks. Franciszka Juraszka i ówczesnego burmistrza Józefa Ramsa. W przedsięwziecie zaangażowała się Polonia amerykańska, która przekazała fundusze, poparł ją Jan Nowak-Jeziorański słynny „kurier z Warszawy”, a później naczelny Radia Wolna Europa.

O wszystkich tych ludziach szeroko podczas wernisażu opowiadał Tadeusz Morawa, który na dłużej zatrzymał się przy sylwetce Włodzimierza Budarkiewicza.
- To mieszkaniec Nowego Targu i jego bohater – mówił Tadeusz Morawa. - Dowódca 4. Szwadronu 26. Pułku Ułanów w Baranowiczach, uczestnik Kampanii Wrześniowej, przyjaciel rotmistrza Witolda Pileckiego, jeden z nielicznych kawalerów Virtuti Militari za męstwo. Dziś to postać zapomniana, a dawno powinna mieć Nowym Targu swoją ulicę.

Na koniec Tadeusz Morawa wystąpił w imieniu Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK i wręczył burmistrzowi petycję w sprawie dosypania kolejnej warstwy kopca dla uhonorowania Jana Pawla II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zaproponował, by ziemię pozyskać z robót drogowych na „zakopiance”.

Burmistrz Grzegorz Watycha stwierdził, że to idea piękna i słuszna, podwyższenie kopca winno się jednak odbyć czynem społecznym. Nowotarski włodarz zadeklarował, że Miasto weźmie na siebie sprawy formalne, czyli załatwienie koniecznych pozwoleń.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
avivat16.11.2021, 12:29
~do Absurdalny
Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. No i ten nieszczęsny pomnik-samowolka pod płotem.
Lotny16.11.2021, 11:20
Pomysł świetny i na czasie. Cała ta inicjatywa pomoże nowotarżanom w poznaniu historii - Miasta. Jeśli ktoś w upamiętnieniu postaw patriotycznych widzi podstęp i zło, to powinien iść do lekarza. Ludzie najczęściej krytykują, oceniają, opiniują i - na tym się kończy bo to jest łatwe. Czas na podziwianie, tych którzy ukończyli dzieło lub są w jego trakcie.
wsiok16.11.2021, 11:02
jaki organizator taka frekwencja :)
Profesora podtrzymywali przy życiu, by mógł w 89 przekazać sprawę małemu Tadziowi. Ten dopiero teraz dorósł i podjął decyzję o dosypaniu kopcowi kopczyka, bo jest spadkobiercą idei...
Zrobił pomnik i go rozebrał by znowu go postawić.
Watycha jest tam gdzie robią szoł,/.../
Tak czy sia zagłosujecie na niego, a nie już nie może być wybranym.
Staliście się przystankiem do Zakopanego, a zaraz staniecie się przystankiem dla ludzi zostawiających samochody do "atrakcji turystycznej" w cyrwusówce.
Zamiast rozwijać miasto, to je zwijają, robią zwady w śród ludzi, a kasę klepią.
Ale co tam, kółko wzajemnej adoracji ma zabawę.
małpa16.11.2021, 10:21
Marnie z tą frekwencją, wystawa ma zdecydowanie za mało treści jak na zbiory, które w tym temacie są pokaźne
mhm16.11.2021, 10:18
Ktoś tu zdrowo odpłynął.
Po co nam ten kopiec? Do Krakowskich nawet nie ma startu, więc nie rozumiem po co rzucać pieniądze na takie ukopane inwestycje...
Gulasz Juliusz Zeżarł16.11.2021, 10:09
Nasz kraj jest wprost usiany różnymi "pomnikami" nie mającymi wartości ani artystycznej ani praktycznej.
Zamiast bezsensownej górki, pełniącej funkcję pamiątkowego kurhanika za ciężka kasę, rozsądniej byłoby przeznaczyć te pieniądze na przykład na zajęcia sportowe dla dzieci.
Jan Paweł II czy kardynał Wyszyński nie staną się bardziej święci od kilkunastu wywrotek ubitej ziemi.
ekotrans16.11.2021, 08:13
Czym Wy się ludzie zajmujecie? Czy to poprawi byt mieszkańców, sprawi że ludzie będą chcieli tu zostać?
Absurdalny16.11.2021, 08:05
Nie wiem, czy pomysłodawcy i wykonawcy kopczyka zgodzili by się na dosypywanie kolejnych warstw.
To nie chodzi tutaj o prymasa, naszego Papieża, ale zaraz kolejni id... będą chcieli za nienarodzone dzieci, zmarłych imigrantów na granicy lub ku czci Lewandowskiego, .... choć ten wczoraj nie grał i dostaliśmy po d....
Ten kopiec przerodzi się w wieżę Babel!!!
Jak ktoś chce pozostawić coś po sobie, niech sobie kawałek ziemi wykupi, uzyska pozwolenie od konserwatora na usypanie kopca i sobie go usypie. Wielkość i forma dowolna.
Ja chce wybudować na naszym pięknym i nowym MCK (dawniej MOK) swój kolejny poziom, bungalow z widokiem na tatry.
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN16.11.2021, 07:31
Do Tukas Łaras
Często jest tak, że ktoś zaczyna dzieło, umiera, a ktoś inny dokańcza to dzieło. Tak było z prof. Józefem Grzybkiem, który pierwszy zainicjował odbudowę Kopca Wolności w Nowym Targu.
ktt16.11.2021, 06:52
Brawo panie Tadku!
Ania15.11.2021, 23:02
Strasznie zimno w tym muzeum. Wszyscy w kurtkach. Widać nie grzeją bo nikt tam nie przychodzi.
Ciutrok15.11.2021, 22:17
ech
Smutne ale masz rację. Burmistrz tylko odpowiada chyba już tylko za puszczenie na koniec miesiąca przelewu z wypłatą dla siebie i kolesiów
ONE WAY SYSYEM15.11.2021, 20:32
Po co to komu?Lepiej niech sie wezma za budowle nowego lodowiska w czynie spolecznym!
Joanna15.11.2021, 19:46
Malutko tych zwiedzających
Tukasz Łaras15.11.2021, 19:28
Ciekawe jakim cudem prof. Grzybek był w 1989 zaangażowany w powstanie kopca, skoro zmarł w 1986
ech15.11.2021, 19:26
Ciutrok to nie burmistrz odpowiadał za fuszerke i walniętą głupotę na obelisku tylko najmądrzejszy pan "pisarz-historyk" uważający się za znawcę. Jak cała ta żałosna trójczyna - kółeczko wzajemnej adoracji.
Ciutrok15.11.2021, 19:04
Nowotarski włodarz zadeklarował, że Miasto weźmie na siebie sprawy formalne, czyli załatwienie koniecznych pozwoleń.

już raz miasto wzięło na siebie ciężar załatwiania koniecznych pozwoleń przy stawianiu pomnika niepomnika przy Kopcu Wolności. Wycięto cztery zdrowe topole, postawiono pomnik. Potem go zdemontowano i przestawiono pod płot. Potem przemalowywano flamastrem wyryte w kamieniu błędne daty powstań.
Pamiętajcie. U Watychy wszystko jest na odwrót.
Smok15.11.2021, 19:02
Ani łyżeczki ziemi bym nie sypnął na ten kopiec w takiej intencji jak sobie pan Morawa wymyślił.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl