21.11.2021, 11:33 | czytano: 42303

Maciej Jachymiak: Miejskie Centrum Kultury otwarte. Bezguście. Bezstyl. Świdermajer postmodernistyczny. New romantic

Archiwum autora
FELIETON. Ileż mnie będzie dzisiaj kosztował ten felieton to tylko ja wiem. Nadszedł ten dzień. Kloc Chałtury w Nowym Targu, szczytowy projekt Naszej Watahy, przeczekany, przepłacony, przepity... już otwarty - pisze Maciej Jachymiak, nowotarżanin, lekarz, były samorządowiec i polityk.
Stało się. I już się nie odstanie. I nawet to otwarcie było takie jak myślałem. Jechałem Alejami. Kloc podświetlony, w kolorze: róż majtkowy. Idealny dla tego pegaza z prostytuckiego pośladka, co teraz robi za symbol. I tych baranów co im pęciny zastygły w betonie. Z psimi ogonkami. Gaudeamus Nasza Wataha!
Musiało się tak stać. Z kulturą w Polszcze teraz podobnie jak z medycyną. Wszyscy się znają. A demokracja jaka jest każdy widzi. Niech się ino jaka baba dorwie się do władzy zaraz zaczyna swój babi świat przemycać. Nie inaczej i u nas...

Jednak jak chodzi o szczegółową relację z otwarcia, to zawiodę. Ani mnie nikt tam nie prosił, ani sam nie chciałem. Ale wiem już jak jest w środku dzięki red. Pyzowskiemu. Przedstawicielowi dziennikarstwa naiwnego, ale szczerego. Owóż środek wygląda mniej więcej tak samo okropnie jak zewnątrz. Bezguście. Bezstyl. Świdermajer postmodernistyczny. New romantic. Nawet pokój Związku Podhalan... Ale ci to sobie przynajmniej dadzą radę. Powieszą kilka ł’obrozków i będzie piyknie.

Na zdjęciach widziałem też moich dobrych znajomych. Proszę się nie przejmować. Nasze relacje nie ucierpią. Podobno Edyta wypadła zjawiskowo. Ale nie zaśpiewała hymnu...

Minister Andrzej Gut Mostowy przesyła gratulacje z powodu otwarcia kloca... Ech! Za duże to dla mnie wzruszenie... przejdę na inne strony...

Jest! Poseł eksmarszałek Marek Sowa oskarża dyrektora nowotarskiego szpitala o przekręt. Zwolnił pracowniczkę, a dalej ją wykazywał w raportach dla NFZ. Uważam, że słusznie. Kontrakt wykonać najważniejsza rzecz! Reszta to detale.

Drogi Marku, pośle, marszałku! Nie poznaję Cię! Nie byłeś taki dociekliwy w czasach gdy PO sprzedawało zaporę w Niedzicy wraz z jeziorem, a Julia Pitera wyjaśniała przekręty w.w. partii na w.w. zaporze. Miałbyś pole do popisu! No, ale teraz Cię podziwiam i popieram. Niestety muszę Cię i zmartwić. Szafa dyrektora Wierzby ma kilka trupów (w przenośni oczywiście), ale jakoś nie chcą wypaść. Ja na przykład wiem takie rzeczy, że ho! ho! Ale nie chcę mówić. Uważam, że Wierzba to moja kara. Sam go wybrałem i nie mam prawa się odzywać.
Nic, Drogi Marku, nie wskórasz. I chyba o tym wiesz. Dyrektor ma za mocne plecy, żeby się go prawo imało. Jest z drużyny PiS, a nawet z jej najbardziej mudżahedińskiego skrzydła, Ziobrystów. Jak NFZ będzie się za bardzo interesować dyrektorem to się zmieni NFZ i szlus. Proste?

Pamiętaj, drogi Marku, że w Rzeczypospolitej 3 i pół obowiązuje prawo bizantyjskie, nie rzymskie. Zapisy nic nie znaczą. Prawo i sprawiedliwość wyznacza władca.

Jament.

Krótko i zwięźle tym razem. Starałem się trochę ponaśladować pierwszego felietonistę RP Jana Olbratowskiego, no nie wiem jak wyszło... Kończę i wsiadam w samochód. Objadę rynek kilka razy w koło tak ze 110 na godzinę. Być jak Donald Tusk... bezcenne. Tuszę, że za jakiś czas jakiś redaktor Jacek opisze to w „dawnych kółek czar...“.

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
komentarze
@Czytelniczka22.11.2021, 13:33
Piszemy "w.w.", bo to skróty od "wyżej wymieniony", więc stawiamy kropkę po każdym skróconym słowie, zanim zaczniesz kogoś poprawiać, poczytaj.
Wariatka co ma na głowie kwiatka22.11.2021, 13:25
Pięknie się z Panem zgadzać, panie doktorze, choć czasem też pięknie polemizować, bo mi pan trochę jednak krew wzburzył tym antyfeministycznym zdaniem o "babach". Bo że pani Wstążka se nie radzi (eufemizm) nie znaczy przecie, że każda taka! No, ale wybaczam, bo cenię. A dyrektor Wierzba to kara boska (sic!) dla nas wszystkich i smród tej szafy jest równie uciążliwy jak nowotarski smog. Pozdrawiam serdecznie.
Ryszard Ochódzki prezes22.11.2021, 13:22
Na tej nowotarskiej pustyni gospodarczej i kulturalnej nawet pierdnięcie jeża zdaje się być dla władz wielkim wydarzeniem.
Benek22.11.2021, 13:03
Ja myślę, że te felietony to będzie dobry materiał na książkę. Taka Biała Księga Nieudolności Watahy. Pan Jachymiak ma bardzo dużo racji tylko trzeba się wczytać w te teksty ze zrozumieniem. Tego niektórym bardzo brakuje. Festiwal wstążki trwa więc inspiracji będzie dużo. Na najbliższej sesji radni wystawią nam za tę zabawę rachunek podwyżkami
witaj lij22.11.2021, 12:32
Był stary budynek MOKu,kiepskie krzesła,duszno ,mała scena ale swoją rolę w niesieniu tzw kaganka oświaty spełniał w swoim czasie.Nie spełnial juz wymogów więc zrobiono remont kapitalny.
Nie wypowiadam się co do kosztów ale jest gdzie zaprosić artystów by następne pokolenie nie było uzależnione tylko od smartfona i komputera.
Malkontentów i tych co najlepiej wiedzą nie brakuje.
onuca22.11.2021, 10:21
Maciek, darował byś sobie te zenujce focie. Straszna siara.
H2O22.11.2021, 08:28
Kiedy ściągną tę żółtą folię i uwolnią pegaziontka?!
ból22.11.2021, 08:18
Nic dodać, nic ująć. Samo sedno w trzech określeniach Pana doktora - "Bezguście. Bezstyl. Świdermajer postmodernistyczny." I żadne fajerwerki, światełka, samouwielbienie i błyskotki tego nie przykryją. Festiwal minął, niedoróbki i barachło pozostało. Teraz nastąpi zmiana i z euforii trzeba będzie przejść do brutalnej konfrontacji z rzeczywistością i mnożącymi się wydatkami na utrzymanie tego bezpłciowego molocha.
gość22.11.2021, 07:19
A mnie się podoba Dom Kultury jest taki amerykański , wszystko musi być na góralską nutę?
Teresa22.11.2021, 02:20
Ach "aniu " - dosłownie mnie zmiażdżyłaś wyrazem "niedojrzałość" napisanym przez "ż". Brawo, samozaoranie na poziomie mistrzowskim.
ania22.11.2021, 00:24
@Teresa, "dziecko" to może jesteś co najwyżej Ty sama. Mimo, że może już w metryce dorosłość, to bije z Twoich wpisów niedojżałość i małostkowość. A co do przecinka, to nie masz racji, że został on dobrze postawiony. Sama nawet napisałaś - cytuję: "partykuła wprowadza zdanie podrzędne i wtedy przed "czy" stawiamy przecinek". A Ty nie wprowadziłaś żadnego zdania podrzędnego, bo "gramatyki" to nie jest zdanie, o wszechwiedząca :) (Mam nadzieję, że takiej ekspertce nie trzeba tłumaczyć jak wygląda zdanie...) Do tego, jak tam napisałaś "ps.", to należało napisać je z dużej litery, bo zaczynasz po kropce. A żeby całkiem już Cię zmiażdżyć, o znawczyni najmądrzejsza z mądrych, to zauważę na koniec, że słowo "reportaż" też powinnaś była tam napisać od dużej litery, bo też zaczynasz po kropce. A więc trzymaj się tam zdrowo, bo ja więcej się w tak bzdurnym temacie, rozpoczętym przez niejaką "Teresę", udzielać nie zamierzam. Szkoda mi czasu i zwyczajnie jest dla mnie śmieszne i małostkowe czepiać się o gramatykę, przecinki itd., a już nie mówiąc, żeby robić to tak napuszonym i napastliwym tonem, jak pani Teresa, obnażając najpierw jednego użytkownika od "gamoni", a kolejną osobę próbując umniejszać, bo się jaśnie pani zwróciło uwagę na jej własną pomyłkę. Widocznie tylko pani ma monopol na poprawianie ludzi, a sama jest chyba idealna :) Nie domyśliła się pani, że napisałam swój post tylko i wyłącznie temu, żeby pokazać pani na przykładzie analogii jak to "fajnie" natknąć się w sieci na tak zwanego "grammar nazi" i żeby poczuła pani swoje zachowanie na sobie samej. Pięknie pani połknęła przynętę, oj pięknie :) PS. Pani Tereso, ja nie muszę, w przeciwieństwie do pani, dowartościowywać się niczym, a już w szczególności opanowaniem zasad poprawnej polszczyzny. Proszę nie mierzyć każdego własną miarką. I może na koniec, Tereso, zastanów się nad sobą, zanim następnym razem coś do kogoś napiszesz... "dziecko"... "gamoniu"... - to Twoje własne słowa... Chyba nie chciałabyś, żeby do Ciebie tak się zwracano... Czy to ma być kultura...? Dla mnie na pewno nie ma to z nią nic wspólnego.
Miłych snów21.11.2021, 22:47
I niech tak trwa... Śpij Macieju i niech Ci się śnią cuda... Może będziesz zadowolony...?
Rafał21.11.2021, 19:37
Po tym felietonie to pójdzie siedzieć dyrektor Wierzba, albo pan Jachymiak. Kwestia sporna kto mówi prawdę
Zdegustowany21.11.2021, 19:22
Czasami to mi wstyd, że jestem z Podhala. Przecież tutaj ludzie nienawidzą ludzi. Wszystko krytykują. Żal czytać. Żenada z ?panem doktorem?. Z jakim przestajesz takim się stajesz. Pacjenci chyba zrobili swoje z jego psychiką. Życie jest zbyt krótkie, żeby na wszystko psioczyć. Zacznijcie cieszyć się z tego co macie.
Teresa21.11.2021, 18:51
Proszę państwa - oto "ania". Typowy przykład zachowania "nie znam się, nie wiem, ale zabiorę głos, bo się w ten sposób dowartościuję".

Poświęcę Ci dziecko nieco czasu i wyjaśnię. W języku polskim "czy" może być spójnikiem lub partykułą. Jako partykuła wprowadza zdanie podrzędne i wtedy przed "czy" stawiamy przecinek. Tak samo jak w tym "moim" przypadku, gdy przecinek postawiłam, ponieważ wyraz "czy" został zastosowany przed podaniem kolejnego przykłady, czyli słowa "gramatyka".
Zibi21.11.2021, 18:35
Żeby nie było jak z Leperem
bezwstyd21.11.2021, 18:32
Dobrty 5ekst. Poziom ni3których komentujących kiczowo wstążkowy
ania21.11.2021, 18:24
@Teresa, a Ty niby wiele lepsza jesteś? Wytykasz drugiemu błędy, a sama z interpunkcją stoisz cienko - napisałaś tu ledwo dwa zdania i już w jednym błąd zrobiłaś: przed "czy" niepotrzebnie wstawiłaś przecinek. Do tego jeszcze obrażasz, co jest mało finezyjne i bynajmniej o Twojej domniemanej kulturze nie świadczy...
PiterQ21.11.2021, 18:12
Redaktor Pyzowski pewnie właśnie wysyła screena z tego felietonu do drukarni żeby mu to na koszulce utrwalili.
spostrzegawczy21.11.2021, 18:00
Mam identyczne skojarzenie jeżeli chodzi o majtkowe oświetlenie MOK-u! Pegaz i te sprawy. Super felieton! A jeżeli chodzi o szpital i dyrektora Wierzbę? No cóż, liczę tu jednak na pozytywny finał sprawy i to, że ta osoba już nie będzie dyrektorem.
poseł z NT21.11.2021, 16:59
Podobno za koszt tego remontu można było wybudować ze 70 wypasionych willi, Wyobrażacie to sobie? CAŁE OSIEDLE. ten kloc faktycznie pasuje jak kwiatek do kożucha, tyle że kwiatek malutki a ten kloc [dobra nazwa i chyba sie przyjmie] bedzie trwal i trwal.
Co do autora tego "felietonu" to panie Macieju, wiedział i wie pan o róznych przekrętach i cisza? Proszę nam opowiedzieć, jak to PO sprzedawała zaporę . Myślę że wszyscy taki tekst przeczytaliby z zapartym tchem. Fajnie by było poznać to szambo czyli polityke od samego jej uczestnika. A po drugie , jesli chodzi o osiągniecia pana Macieja to najlepiej mu wyszedł płatny parking przy szpitalu i szlaban na głównej drodze no i wyrzucenie młodzieży z internatu po to, by urzędnicy mogli się grzac w przyjemnych pokojach. Na remont bursy kasy nie było, nie? Już przestałby sie pan kompromitować bo ani styl, ani treść ani pana przeszłość nie daje panu legitymacji, by sie z innych nabijać
Oko21.11.2021, 16:57
Szkoda mi trochę Macieja. Coś niedobrego się dzieje. Może jakoś pomóc ?
antyPO21.11.2021, 16:55
Biedny człowiek - "miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur". Amen
OT co21.11.2021, 16:50
Chwilą chwilą a nie jak Pan byl w starostwie to Młodzieżowy Dom Kultury przekształcono w Powiatowe Centrum Kultury. Dziwne miasto robi tyle fajnych imprez i jest wiecznie krytykowane. Wakacje w mieście są rewelacyjne. Dzieci kochają uczestniczyć w zajęciach. I nawet jak mok byl na walizkach byly zajęcia. A teraz pytanie co jest w dumnie brzmiącym Powiatowym Centrum Kultury??? Nic innikt nie krytykuje zatem moze miasto niech nic nie robi jak i starostwo i będzie luz
baba jaga21.11.2021, 16:49
Pan dr. robi sobie jaja z każdego felietonu widocznie bardzo lubi
Czytelniczka21.11.2021, 16:08
Szanowny Felietonisto,
i Ty (tym razem) nie ustrzegłeś się błędu. Piszemy ww. (nie w.w.)
Rafi.21.11.2021, 15:40
Fajnie fajnie, ale nic z tego nie kumam , psychiatra 100 pro
konio21.11.2021, 15:17
Na przestrzeni lat - najlepsze felietony pisali tu pan Jelonek i pani Palka.
Okruszek21.11.2021, 15:03
Ani mądre te Pana felietony ani śmieszne, za to pełne jadu..
baca21.11.2021, 14:54
Pan Jachymiak ma 100% racji. Kicz i bezguście no i niewykorzystana przestrzeń o braku okien od południa nie wspominając. Na miąę możliwości Grzegorza Waldemara i Joanny
Obserwator21.11.2021, 14:52
Dziękuję za przeczytanie Tereso.
Pisałem z telefonu nie mając pełnego obrazu , wyglądu całego tekstu.
Ot taki przywilej szybkiego komentarza . Zbliżonego do mowy potocznej, redagiwanego gramatycznie i ortograficznie przez automat . Nie zawsze jest możliwość zauważenia dokładności.
Często wychodzą po zamianie inne słowa np. Gramatycznie zamieniło się ba dramatycznie. Chociaż dramatyczny felieton też by pasowało do sytuacji.
Gulasz Juliusz Żeżarł21.11.2021, 14:41
Nasz ukochany ZP (Zombiak Polityczny) w natarciu.

Co do naśladownictwa Jana Olbratowskiego wyszło coś takiego, jak Zenek usiłujący naśladować Franka Sinatrę.
dyzio21.11.2021, 14:25
Maciej Jachymiak-człowiek któremu nic i nigdy się nie podoba!!Żal mi go autentycznie!!To jego życie musi być strasznie smutne i szare!!
Osiol21.11.2021, 14:15
A ciekawe jak doktorek ma w domu cuda na kiju co doktor wybudował wyremontował i w jakim stylu skąd taki znawca i projektant gdzie mu się taki smak styl wyrobił zamieszkuje pewnie w pałacu z PRL he he he he

Nie chodzi by dużo pluc iylko aby celnie a tu kanonada he he he
Teresa21.11.2021, 14:08
Tak, "Obserwatorze", mamy też komentatorów, którzy zabierają się do publicznego pisania swoich wywodów, nie znając zasad ortografii, czy gramatyki. Nie używają też polskich znaków - pogłębiając ową niechlujność, którą tak sami punktują.

ps. "reportaż" a nie reportarz", gamoniu.
Obserwator21.11.2021, 14:00
Dzień dobry autorze felietonów .

Jest Pan człowiekiem wykształconym i z tego co zauważyłem inteligentnym. Niestety w swoich wypowiedziach , zachowaniach pokazuje pan styl anty kultury. Ta nowa moda anty kultury i wręczania się na dno moralne dosięga każdej dziedziny życia . Wszytko ma zostać wywrócone o 180° .
Dawny Obraz artysty uzdolnionego , grającego na kilku instrumentach , charakterystycznym czystym śpiewem, umiejącym się zachować w pięknym stylu . Tak jak zawsze pięknie ubrany i występujący - Wodecki , Grechuta, Niemen itp......... a dziś obraz artysty to pijak , ćpun , beztalencie z playback , w dziurawych spodniach , śpiewający ile dziewczyn zaliczył , ile wypił i co wciągnął do nosa.
W polityce też podobnie . Dawniej politykiem był człowiek wykształcony , Jest od, mówca który na Forum Romanum mógł mówić tak że każdy mu zazdroscił wiedzy i talentu. Pięknie ubrany i z super kulturą osobistą. A dziś wzór polityka to matoł , krzykacz, pieniacz, który używa słów meneli z winem w ręku.
Taka sama anty kultura dotknęła zachowania kobiet które z dam zostały........
Mężczyzn już nie męskich tylko ...............
Dziennikarzy którzy powinni pisać pięknym słownictwem , bogatym, wytykając błędy przy pomocy argumentów nie do obalenia . W reportarzach brać pod uwagę obiektywizm i przedstawiać skrupulatnie argumenty obu stron a nawet przeciwników. A dziś mamy dziennikarzy zachowujących się jak .............. piszących pod zamówienie....... ....
Powodzenia w karierze
Maestro21.11.2021, 13:22
Naszczescie pozostanie Panu oglądanie tego obiektu tylko na zdjęciach :) hahahaha
*21.11.2021, 13:19
Dlaczego zająłeś miejsce do spania kotom?
Nt21.11.2021, 13:16
Miejmy tylko nadzieję że nigdy nie zobaczymy Pana Macieja w nowym Mcku :)
Pik21.11.2021, 13:05
Będzie gdzie wypić i powiesić wstażke.
kozak21.11.2021, 12:42
właśnie że bardzo ładnie wykonane
Puenta21.11.2021, 12:11
Słoma z butów... też bym Pana nie zaprosiłabym za te wszystkie złośliwości jeno gnała kijem do lasu. Teraz wiem czemu Pan nie zrobił i na szczęście nie zrobi żadnej kariery politycznej jest Pan złośliwym tetrykiem. Nic Pan nie wybudował ale najlepiej narzekać i ganić. Kiedyś miał Pan swoje 5 minut i Pan bywał...... a tu ruleta teraz bywa Pan tylko w swoich niesmacznych felietonach i niech tak pozostanie. Choćby nie wiem jak Pan obrzydzał to te relacje mówią same za siebue czego ludzie chcą, gdyby było na odwrót ten budynek przez te dni nie pękał by w szwach. A DIABEŁ GDZIE NIE MOŻE TAM BABE POŚLE....OT PUENTA
Irek21.11.2021, 11:54
Najlepiej się krytykuje panu M. że szklanką z Gruzji lub Czech. Nie był w środku nie widział. Ale krytyka jest bo wiadomo polityczne felietony muszą być. Amen.
Podhale21.11.2021, 11:46
Ty to się najlepiej wyprowadź z tego miasta. Człowieku tobie się nic podoba, z niczym ci nie dogodzi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl