28.11.2021, 15:54 | czytano: 5878

Członkowie Platformy Obywatelskiej zachęcają mężczyzn do badań gruczołu krokowego (zdjęcia)

PO Powiatu Nowotarskiego
NOWY TARG. W ramach regionalnej kampanii Platformy Obywatelskiej, członkowie nowotarskiego koła rozdawali dziś na Rynku materiały zachęcające mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań w kierunku raka prostaty.
"W toku dzisiejszej akcji udało się rozdać ponad 150 ulotek oraz przeprowadzić szereg interesujących rozmów wskazujących na ciągle niewielką świadomość społeczną istotności regularnej profilaktyki zdrowotnej. Z tego miejsca pragniemy przypomnieć, że według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn" - napisali w relacji członkowie partii.
I przypominają, że czynnikami związanymi z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka prostaty są:
- wiek (ten nowotwór rzadko ujawnia się przed 50. rokiem życia, połowa chorych w momencie rozpoznania ma co najmniej 70 lat),
- obciążenie rodzinne (rak prostaty w rodzinie),
- otyłość i dieta wysokotłuszczowa,
- siedzący tryb życia,
- podwyższony poziom androgenów.

Na pierwsze badanie prostaty należy zgłosić się najpóźniej po ukończeniu 50 roku życia (lub 45-go, jeżeli występuje obciążenie rodzinne).

- Pamiętajmy o profilaktyce! - apeluje Zarząd Platformy Obywatelskiej Powiatu Nowotarskiego.

opr.s/ zdj. nadesłane
Może Cię zainteresować
komentarze
Dr dr do spraw29.11.2021, 08:11
Komentarze typu "mózgi se zbadajcie " pokazuja tylko poziom waszej inteligencji. Badanie się u lekarzy, czy samobadanie nawet może prowadzić do wczesnego wykrycia wielu chorób. Tak narzekacie na służbę zdrowia, podczas gdy sami swoje lekceważycie.
Dawid28.11.2021, 23:01
Szybciej by się przydało badanie mózgu.
Smok28.11.2021, 21:21
mózgi se zbadajcie
sikiera28.11.2021, 18:56
..no to czas na loklane yaya POlityczne. W realu od Waszawy do berlina i Brukseli wpadka za wpadką... Za to dołu będą zdrowe.
zdzichu28.11.2021, 18:01
Ciekawe dlaczego takie zainteresowanie happeningami nowej targowicy. Co chwila coś o nich słychać. Wszak to tylko grupka eurolemingów. /.../

Pańskie potrzeby przerastają moje możliwości. Proszę się zwrócić do specjalisty. W miarę szybko. Moderator.
brak orientacji??28.11.2021, 17:05
Sami specjaliści urolodzy gdzie takie badania robią na krokowy gruczoł , bo ja widzę polonistę na tym zdjęciu.
he he litości28.11.2021, 16:49
Jak za PO -PSL i za PIS trzeba czekać do specjalisty urologa na wizytę ponad rok . Idea piękna ale jest bardzo późno ile osób jeszcze umrze na sprawy urologiczne - czekając jeszcze rok do specjalisty. Pytanie kto takie badania robi , u jakiego lekarza i gdzie?... Na razie to chyba jakaś kampania przedwyborcza PO-KO itd...to jest chore.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl