03.12.2021, 20:40 | czytano: 5017

Koniec z bezpłatnymi miejscami postojowymi w Zakopanem

zdj. Podhale24
Kolejne parkometry staną przy miejscach parkingowych w Zakopanem, które do tej pory były bezpłatne. Kierowcy mają do wyboru płacić za parkingi lub za bilety komunikacji miejskiej. Zlikwidowany zostanie także parking dla autobusów przy Al. 3 Maja. Podwyższona zostanie także cena miesięcznego abonamentu parkingowego dla samochodu osobowego.
Miejsca postojowe przy ul. Słonecznej, Sabały, Kościelnej, Bulwarach Słowackiego i Partyzantów nie będą już bezpłatne. Mają pojawić się tam parkometry, które w Zakopanem funkcjonują przy innych parkingach od października 2019 roku.
- Strefa płatnego parkowania została wprowadzona, aby następowała rotacja na miejscach postojowych. Dzięki temu miejsca postojowe były zwalniane i kolejne pojazdy mogły parkować, a deficyt miejsc nie był odczuwalny – tłumaczy powód wprowadzenia opłat za parkowanie Tomasz Filar, wiceburmistrz Zakopanego.

Opłaty naliczane za parkowanie pojazdów osobowych w strefach A i B mają nie ulec zmianie, czyli 1 zł za 30 min w strefie A i 3 zł za pierwszą godzinę w strefie A i B. Zwiększona została jednak kwota miesięcznego abonamentu parkingowego do 250 zł.

- Kwota abonamentu została podwyższona do ceny biletu miesięcznego na dwóch liniach autobusowych. Osoby, które praktykowały zakup miesięcznego biletu przesiadły się na indywidualny środek lokomocji, a to nie jest ten celem – tłumaczy powód podniesienia kwoty za miesięczny abonament Tomasz Filar.

Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup miesięcznego abonamentu parkingowego nie będą jednak mogli wszędzie pozostawić swojego pojazdu. Parkowanie będzie możliwe jedynie na parkingach, które mają powyżej dziewięciu miejsc postojowych.

Z centrum Zakopanego mają także zniknąć autobusy poprzez likwidację strefy C, czyli parkingu dla autobusów znajdującego się przy dole Al. 3 Maja. - Autobusy z centrum Zakopanego powinny wyjść, ze względu na to, że często parkują na pasie jezdni. Będą one miały parkingi pod Gubałówką i na ul. Powstańców Śląskich – tłumaczy Tomasz Filar. Parking, na którym do tej pory parkowały autobusy zostanie przeorganizowany i dostosowany do potrzeb samochodów osobowych.
Radni jednogłośnie zagłosowali za wprowadzeniem zmian i dołożeniem kolejnych parkometrów.

W planach jest także, aby parkometry pojawiły się również przy miejscach postojowych na ulicach Chramcówki i Tetmajera.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wg05.12.2021, 11:15
Może postawić parkometr za Urzędem Miasta?
ski alpine04.12.2021, 14:06
Całkowity zakaz wjazdu turystów do centrum kurortów jest w wielu miejscach na świecie i nikt się nie buntuje. Nie chcesz, to tam nie jedź. U nas podnoszenie ceny nawet o kilkaset procent nic nie da. Polski nowobogacki turysta w Polsce lubi pokazać, że stać go na wszystko. Coś, co jest "buractwem" nadal jest odbierane jako prestiż.
Osiol04.12.2021, 10:40
No na te podwyżki diet i uposażeń leszcze się muszą zrzucic
kto zakopian robi w c..04.12.2021, 10:21
Parkingi będą płatne i nic za darmo , a łatwą rączką burmistrz wydawał będzie kasę na bezmyślne disco polo i stlwestry Kurskiego i usuwał za miejskie pieniądze po szkodach jakjie zaweszew pozostają po tych chuligańskich zabawach. Gdzie tu właściwa gospodarka i gdzie tu logika . Kiedy koniec z wielkimi dweweloperskimi budowami obiektów . Swoim nic nie wolno , bo naruszają kulturowe tradycje , a obcym jakoś burmistrz daje zgody i zabudowują molochami Zakopane . Kiedyś twierdził,że budują na podstawie zezwoleń poprzednika - Majchra , a dziś kto robi wszystkich miejscowych w tzw. ci***?
ok04.12.2021, 09:19
czekamy juz tylko za podatek za oddychanie. cos, co kiedys bylo tylko w dowcipach staje sie rzeczywistoscia. za moment bedzie sie gorzej zylo niz za komuny. a jedyne rozsadne miejsca na ziemi to beda przesmiewane wiecznie Mongolia czy Peru.
Zyga04.12.2021, 07:14
To w zasadzie czyja jest ta cała ziemia Polski ,skoro ja obywatel Polski muszę płacić za stanie na tej ziemi.To skandal cwaniaczków demokratycznych Polski.
kir podróży04.12.2021, 00:56
Tak często warszawka jeździła do Zakopanego że mamy wszędzie miejsca płatne i pewnie zdrożeją.
speed edi03.12.2021, 21:03
Abonament mieszkańca typu ?K?:

Stawka opłaty za abonament wynosi 10 zł/m-c.

Tyle wynosi abonament dla mieszkańca Krakowa.

Panowie radni i burmiszczu jesteście odrealnieni ????? Czy wam korki w mózgownicy wywaliło ???

Czy wy coś zrobicie dla NAS stałych mieszkańców ? Bo turyści mają już parkingi w weekendy za darmo.
A nam gratis daliście tylko korki i smród spalin w weekendy.
ciekawski03.12.2021, 21:02
A ulica Do Samków ? dlaczego tam nikt nie postawi parkometrow ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl