10.12.2021, 18:06 | czytano: 6197

Miasto odrabia wizerunkową stratę. "Nie możemy się zamknąć w domach"

Katarzyna Put, naczelnik wydziału promocji/ arch. Podhale24
NOWY TARG. - Ruszamy z targami świątecznymi. Chcemy ocieplić wizerunek Miasta. Jako wydział kultury staramy się organizować imprezy dla mieszkańców - mówi Katarzyna Put.
- Wiem, że pojawiły się głosy krytyki, że w sytuacji tak zanieczyszczonego powietrza "otwieramy na Rynku lodowisko". Przypominam, że są dostępne dane z pomiarów jakości powietrza, zawsze można sprawdzić kiedy można iść na Rynek, a kiedy nie. Nie możemy się zamknąć na wszystko. Mamy w Mieście dużo zaplanowanych atrakcji, przykładowo - w poniedziałek będzie to ubieranie miejskiej choinki. Mamy w programie wydarzenia do końca grudnia i będziemy działać. Nie zatrzymujemy się. Nie zamkniemy się przecież w urzędach i domach i nie będziemy wychodzili - mówi naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Promocji nowotarskiego Urzędu Miasta.
Dlatego mimo tak złej opinii jaką od wczoraj mamy w całym kraju - Jarmark Bożonarodzeniowy pojawi się na nowotarskim rynku.

W ub. roku impreza się nie odbyła, ale w tym - już 15 grudnia ta przedświąteczna tradycja pojawi się ponownie. Stragany stać będą do 23 grudnia i otwarte będą w godzinach 10-18.


Jarmark Bożonarodzeniowy to nie tylko bogata oferta wystawców, ale także towarzyszące wydarzeniu atrakcje pod gołym niebem.

W piątek 17 grudnia o godzinie 16:00 odbędzie się uroczyste otwarcie Jarmarku - z iluminacją świątecznej choinki, przywitaniem wystawców oraz pokazami łyżwiarstwa figurowego PKŁF Zwyrtany i młodych hokeistów MMKS Podhale. Nie braknie uroczych alpak i dźwięków góralskiej muzyki w wykonaniu Małych Śwarnych. Wieczór zakończy darmowa dyskoteka na lodzie.
W niedzielę 19 grudnia o godzinie 16:00 odbędzie się na rynku tradycyjna Wigilia Związku Podhalan, a w dniach 22-23 grudnia pod ratuszem pojawi się zagroda św. Mikołaja z reniferami.

"Miasto Nowy Targ zaprasza na rynek. Poczuj magię świąt w Nowym Targu!" - zachecają organizatorzy.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
smutna prawda14.12.2021, 08:53
z_tutela
zobacz na pewną zależność im więcej Watycha udaje, że cos robi tym wynik gorszy. Rok temu byliśmy dzięki niemu smogową stolica Polski. Obecnie jesteśmy smogową stolicą Europy. U niego wszystko wychodzi na odwrót. Smutna prawda jest taka, że pozbawił to miasto mechanizmów kontroli i palenie śmieciami zaczyna się tuż po wyjściu urzędników z pracy. I tu jest problem z tym Watychą. No ale będzie zagroda Mikołaja i renifery no i lodowisko-smogowisko. Będą światełka, muzyka i pokaz łyżwiarski. To W ze Stegową lubi najbardziej - zabawę i bale. A ludzie? Są od płacenia podatków i wydawania na lekarza od płuc.
z_tutela13.12.2021, 15:26
Czy ktoś jest w stanie podać szacunkową zgrubną liczbę ton węgla spalaną w NT np końcem lat 80tych?

Na moje oko to tysiące ton, a może i podna 10k T. Każdy budynek wielkości szkoły, urzędu itp to spalanie na poziomie >=50T (np w internacie na B.Wstydliwego podawano że rocznie spalano 270T węgla a takich budynków mniejszych lub wiekszych jest dużo). W każdym domu w NT było palone węglem (no czasem drewnem). W kotłowni miejskiej nie było filtrów takich jak teraz. Ludzie często mieli piece kaflowe i w jednym domu paliło sie w kilku takich.

Więc o co chodzi? Rozumując tylko i wyłącznie łopatologicznie w latach 80tych powinni wszyscy umrzeć bo smog powienien być kilkadziesiat razy wiekszy niż teraz.

Ktoś już wposmniał o samochodach, i pewno coś w tym jest i spaliny i pył generowany w układzie hamulcowym.

Czy może jednak wpływ zapory i jeziora na zmianę mikroklimatu, być może ograniczyło to przepływ powietrza, zmieniło wilgotność itd?

Może budownictwo i zarastanie drzewami naturalnych korytarzy przez które miasto się wietrzyło?

Może znajdzie się chętny student inżynierii środowiskowej lub innego kierunku, który spróbuje temat zbadać, będzie miał materiał na magisterke? Bo widać nikt sie tym nie zajmuje, każdy widzi problem jedynie w kotłach starego typu (które powną są jednym z czynników ale czy głównym?)
wyborca12.12.2021, 16:50
Miasto dokonało niesamowitego wyczynu. Jak informuje Polski Alarm Smogowy, nie było jeszcze w historii pomiarów miejscowości, która ?wygrałaby? we wszystkich smrodowych kategoriach. Zawsze jednak musi być ten pierwszy raz i Nowy Targ jest prawdziwym liderem.
Z roku na rok w Nowym Targu pod względem jest coraz gorzej.

Panie burmistrzu panie przewodniczący takie są fakty. Ktoś musi ponieść konsekwencje za przeniesienie stacji pomiaru.

Ochrona środowiska w tym mieście od 7 lat leży na łopatkach. Musza polecieć głowy bo jak nie to burmistrza odwołamy w referendum. Minimum to dymisja naczelnika i wiceburmistrza od inwestycji i środowiska.
mks12.12.2021, 11:00
To nie piece są winne! Jeszcze 30-40 lat temu, w mieście było może 500 samochodów. Dzisiaj ma go każdy mieszkaniec, czyli mamy ich 30 tys. Nawet po zapałki jedziemy autem. Do pracy też każdy jedzie w pojedynkę. Kopcimy na potęgę, a przecież można od czasu do czasu ustalić dzień bez samochodu .....
Czytac czytac i jeszcze raz czytac11.12.2021, 10:05
Ludzie zalozyli symbol niewolnictwa maski na twarz, ale i myślenie szybko stało się u nich kwadratowe , zniewolone. Miasto organizuje Ok. Wolni ludzie , a wy juz nimi nie jesteście , sami decydują czy ida na targi i wdychają niezbyt świeże powietrze czy korzystają z lodowiska czy pójdą w góry. Jestem wolnym człowiekiem więc to ja decyduje. Codziennie w sklepie kupujecie jedzenie o którym Najwyższa Izba Kontroli mówi, że tony tam trucizny i jakos nie protestujecie !!!!!!!! Nie protestujecie, że wasi krewni nie sa należycie zdiagnozowani , osluchani przez lekarza, tylko teleporada jak za dawnych czasów kaszpirowskiego . Każdy ma prawo podjąć samodzielna decyzję a frekwencja zdecyduje czy ludzie chcą czy nie korzystać z atrakcji!!!!!
ar10.12.2021, 22:52
ocieplanie wizerunku buha, watre se jeszcze pod ratuszem rozpalcie
niech sie dzieje coś wkoncu w tym mieście10.12.2021, 22:41
Przeciez jak się boję smogu to z domu nie wychodze. Boję się szczepienia to nie przyjmuje. Każdy ma wolna Wole na t czy ma ochotę wyjść z domu czy nie. Ja się cieszę że lodowisko będzie i napewno 2 razy w tygodniu z dziećmi wyskoczę na godzinkę. Nic nie robią źle. Robią też źle. W zeszłym roku bylem oburzony jak napisałem maila do UM czy lodowisko będzie. Następnie po braku odpowiedzi wyslalem zapytanie do Pani wice burmistrz i też mnie olała.
Antybolek10.12.2021, 21:51
Pani Put. Nie wiem czy pani zauważyła jest IV fala pandemii. I gigantyczny smog. Lepiej żeby pani nie odrabiała strat wizerunkowych bo jesteśmy najbardziej zasyfionym miastem Europy. Boję się że po tym waszym odrabianiu strat zostaniemy mistrzem świata. Tymczasem miłej poniedziałkowej kawki z panią Joanną i zdrowia życzę
Warszawiak10.12.2021, 21:09
A maski gazowe bedziecie pozyczac?
knt10.12.2021, 19:35
@Gggj, program miał radny Mikołajski, no ale obecnie ów radny nie jest na topie.
bietka10.12.2021, 19:25
cyt,,,,,Dlatego mimo tak złej opinii jaką od wczoraj mamy w całym kraju,,,,,,,,
Droga pani, my nie mamy złej opinii w całym kraju, my mamy złą opinię w całej Unii :)
NIE dla idiotów!10.12.2021, 19:24
Pani Kasiu, idąc tokiem pani myślenia, rozumiem, że jeśli jakość powietrza będzie zła to ubieranie choinki, wigilia ZP, czy też np. otwarcie targów będzie przesunięte na np. Wielkanoc bo wtedy powietrze jest o wiele lepszej jakości.
spostrzegawczy10.12.2021, 19:18
"Chcemy ocieplić wizerunek miasta" - my już mamy dość ocieplony przez wszechobecny smog!
Gggj10.12.2021, 18:51
Dlaczego niema dopłat w mieście do kamienic tylko domy jednorodzinne i to z tego śmiesznego programu rządowego a jaki program dla miasta ma burmistrz i czemu nie stara się o dodatkowe środki jak jest tak złe .A sieć ciepłownicza gdzie ? Brak im pieniędzy na instalację przez lata Watycha powinien postarać się o dodatkowe pieniądze na wymianę starych piecy ale jak ratusz kopci to co się dziwić
jaga210.12.2021, 18:38
Powietrza nie zanieczyszcza Burmistrz ani zastępca ani radni tylko mieszkańcy. Jak pójdę na 2 godz. chyba mnie nie pokręci
Dan10.12.2021, 18:25
To skandal mamy najgorsze powietrze w Polsce a nawet w Uni a oni dalej bale wstazki i podwyzki dla siebie a co z mieszkancami ? Proponujecie smieszne targi na ktore przyjdzie garstka ludzi i lodowisko dla paru osob a cala reszta niech sie duzi w tym smogu??? Taczki i wyjazd z tymi kolesiami . Mamy was dosc.
Piotr10.12.2021, 18:23
I ma kobieta rację.
BYŁY RADNY10.12.2021, 18:23
EkoHERO2021 zastępca burmistrza dostał nagrodę za walkę ze smogiem w Nowym Targu .Tak dla przypomnienia.
mieszkaniec10.12.2021, 18:08
A może zajmiecie się jakością powietrza w mieście ,bo nie da się oddychać. Za co pan Wojtaszek dostał nagrodę ,proszę przypomnieć nie pamiętam????
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl