12.12.2021, 12:39 | czytano: 6164

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rozpoczęły się uroczystości w Nowym Targu (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Mszą w kościele św. Katarzyny w oprawie chóru „Gorce” i z udziałem pocztów sztandarowych rozpoczęły się w Nowym Targu obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli przed obelisk bł. ks. Jerzego Popiełuszki - patrona „Solidarności”, gdzie odczytany zostanie Apel Poległych i złożone będą wiązanki kwiatów.
Potem na nowotarskim Rynku otwarta zostanie wystawa, związana z 13 grudnia 81’, przygotowana przez krakowski IPN, zaplanowano również inscenizację historyczną pt. „Solidarność nie zginie w góralskiej dziedzinie” w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”.

W Miejskim Centrum Kultury po godz. 14 zaplanowano przemówienia okolicznościowe, wręczenie medali i dyplomów dla zasłużonych działaczy NSZZ „Solidarność”, a następnie koncert poświęcony pamięci prześladowanych w okresie stanu wojennego pt. „Żeby Polska była Polską”, w wykonaniu Studia Piosenki Septyma, Iskry, Młodego Podhala i Sylaby. Na scenie MCK wystąpi także Lubelska Federacja Bardów z koncertem „Nie zapomnijcie tamtych dni”.

p/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
komentarze
Zwycięzca konkursu13.12.2021, 15:14
Czas wymienić mundury dla policyjnego pocztu sztandarowego i Kierownictwa powiatowej Policji - dość dobrze bowiem współgrają krojem i (generalnie) kolorem z mundurami milicyjnej grupy rekonstrukcyjnej. Może to budzić niezdrowe skojarzenia, może i pomyłki?
Widzę paradujących w nowych mundurach galowych Jenerałów z Centrali, może i dla powiatu mundurów starczy?
pamiętający13.12.2021, 09:59
@Polak, Europejczyk, lekarz, nowotarżanin z wyboru
Nie przypuszczałem, że wykształcony człowiek, po medycynie, Europejczyk tak łatwo dał sobie "wyprać" mózg, przecież dystans nic nie daje, co widzimy na spotkaniach premiera, ministrów, polityków a "maseczki nie pomagają, one nie zabezpieczają przed wirusem, one nie zabezpieczają przed zachorowaniem, nie wiem po co ludzie je noszą, WHO ich noszenia nie zaleca"
Wektor12.12.2021, 16:54
Korekta do 15:31. ...odmienne spojrzenie

W najnowszej historii nie zdarzało się, by władze jakiegoś kraju wypowiedziały wojnę swojemu
społeczeństwu. Przyczyną był status Polski jako kraju wasalnego wobec ZSRR i chęć, zarówno
na Kremlu, jak i w kręgach władzy w Warszawie, utrzymania za wszelką cenę komunistycznej
dyktatury. Zadziwiające:), czy to czegoś nam nie przypomina? Historia lubi się powtarzać :).
szooook12.12.2021, 16:40
Frekwencja
100 procent .
Wektor12.12.2021, 15:51
dookoła :).
Wektor12.12.2021, 15:31
Oj tam, oj tam. Pokonaliśmy Komunę, walczymy z Wirusem sLD od lat 90.,
to jakiś covid nas nie złamie, zwłaszcza że żyjemy w wolnym kraju i obywatel
podejmuje decyzje co do własnego zdrowia, wystarczy rozglądnąć się do dokoła :).
Jak długo w wolnym kraju?, to się jeszcze okaże, zwłaszcza że sąsiedzi za miedzy
mają odmianę spojrzenie czym jest wolność :).

NIGDY WIĘCEJ WOJNY I SOCJALIZMU.
bierny12.12.2021, 15:25
Panie lekarz europejczyk. Poluzuj se pan gumkę w majtkach albo nie chodź na msze. Polecam to drugie, bo to nie po europejsku w zabobonach uczestniczyć.
maseczka12.12.2021, 15:21
Kiedyś będziemy obchodzić rocznice wprowadzania kolejnych lokdałnów i obowiązkowych szczepień.
ww12.12.2021, 15:03
precz z komuna!i precz z pisem!
Polak, Europejczyk, lekarz, nowotarżanin z wyboru12.12.2021, 14:22
W dniu 12.12.2021 uczestniczyłem we Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Nowym Targu. Msza o godzinie 11 jest od dawna mszą przeznaczoną dla dzieci, a w szczególności dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Połączenie jej z mszą upamiętniającą 40 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego jest głębokim nieporozumieniem i wyrazem braku przestrzegania prawa, ale przede wszystkim braku szacunku do dzieci.
Przez Polskę przetacza się czwarta fala tragicznej pandemii, która każdego dnia zabija setki Polaków. Uczestnictwo we mszy, podczas której nie przestrzegano żadnych zasad bezpieczeństwa, obarcza organizatorów odpowiedzialnością za ewentualne skutki zdrowotne, które niewątpliwie dotkną uczestników tego zgromadzenia. Podczas mszy nie przestrzegano zasad dystansu społecznego, wymogu noszenia maseczek, liturgia połączyła wiernych w różnym wieku z najmłodszymi dziećmi, które nie mogą być jeszcze zaszczepione.
Jestem lekarzem i każdego dnia swojej pracy zawodowej obserwuję setki ludzkich dramatów, związanych z bezpośrednimi i pośrednimi skutkami pandemii. Jestem przerażony tym, w czym dzisiaj uczestniczyłem i nie zamierzam przejść wobec tego obojętnie.
Narażono bezpośrednio setki niezaszczepionych dzieci, poprzez bezmyślną organizację mszy. Zgromadzenie w takiej postaci nie powinno mieć miejsca, złamano podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale przede wszystkim narażono bezbronne dzieci na zakażenie koronawirusem. Msza, w której co tydzień uczestniczą jest przeznaczona przede wszystkim dla nich, miedzy innymi, żeby mogły czuć się bezpiecznie. Osoby dorosłe mają możliwość wyboru i szczepienia przeciwko chorobie, najmłodsze dzieci jeszcze nie.
Jestem głęboko oburzony tym co wydarzyło się w Nowym Targu. Obecni na mszy świętej policjanci, również nie reagowali na jawne łamanie zasad bezpieczeństwa, w tym samym czasie ścigając obywateli w galeriach handlowych za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Rozumiem, że w dniu 12.12.2021 w Nowym Targu koronawirus przestał być zagrożeniem i można było uchylić obowiązujące wszystkich zasady. Rozumiem również, że organizatorzy biorą za zaistniałą sytuację odpowiedzialność polityczną, ale przede wszystkim społeczną. Mam nadzieję, że nikt po tej uroczystości nie zachoruje, nie straci życia...
Wektor12.12.2021, 13:42
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM SOLIDARNOŚCI w walce o wolną
i niepodległą ojczyznę z komunistycznym reżimem i ich niezłomną postawę.

"NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI"

Nie ma wolności bez solidarności całego wolnego świata, solidarności z tymi,
którzy walczą o swoją wolność i którzy bronią swojej wolności.

Wszelkie kolorowe hybrydy lewacko pedałowe, różne zachodnie reakcje socjalistyczne
pod tytułem "pokolenie 68'", międzynarodowe wasalstwo liberalno-socjalistyczne,
NIE PRZEJDĄ, zwłaszcza tu na Podhalu i nie tylko.

NIGDY WIĘCEJ WOJNY I SOCJALIZMU.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl