16.12.2021, 12:11 | czytano: 3153

W Witowie powstanie wielofunkcyjny budynek. Mieszkańcy od dawna na niego czekają

Fot. Marcin Szkodziński
Żłobek, ośrodek zdrowia, miejsce dla organizacji pozarządowych i mieszkanie socjalne, powstaną w nowym budynku, który gmina Kościelisko planuje wybudować za 4,8 mln zł w Witowie. Pieniądze pochodzą z rządowego programu Polski Ład. Jego budowa ruszy w pierwszej połowie 2022 r.
- W budynku ma się mieścić żłobek, ośrodek zdrowia, sala na potrzeby organizacji pozarządowych i innych stowarzyszeń, a także mieszkanie tymczasowe - informuje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. Nowy budynek ma powstać na gminnej działce poniżej kościoła.
Budowa ma się rozpocząć już w przyszłym roku i potrwa dwa lata. Planowany termin zakończenia inwestycji, to wrzesień 2023 roku. Gmina pozyskała kwot 4,8 mln zł na realizację tej inwestycji z programu inwestycji strategicznych rządowego funduszu Polski Ład, jednak koszt realizacji może wynieść więcej niż zakładana początkowo kwota. - Rynek pokaże w najbliższych miesiącach co się zmieniło. Te kwoty, o których wcześniej mówiłem oparliśmy o kosztorysy inwestorskie, ale wiadomym jest, że te kosztorysy ulegają bardzo szybko zmianom. Niestety zmianom na wyższe, więc finalnie okaże się po postępowaniach przetargowych o jakich kwotach będziemy mówili i czy samorząd będzie na to stać. Zakładam, że tak, ale można sobie wyobrazić sytuację, że kwota po przetargu będzie na tyle duża, że samorządy będą miały problem, czy te inwestycje realizować - zaznacza wójt Roman Krupa. - Mam nadzieję, że to się nie wydarzy, a kwoty będą zbliżone do kosztorysu, a inwestycje będą mogły cieszyć naszych mieszkańców - dodaje.

W przypadku dwuletniej inwestycji, jaka będzie miała miejsce w Witowie, ważny będzie także odpowiedni dobór firmy, która podejmie się realizacji zadania. Może się bowiem okazać, że na część pieniędzy będzie musiała zaczekać, co oznacza, że przez pewien czas, to firma budowlana będzie finansować inwestycję. - Promesy wstępne wpłynęły już do samorządów potwierdzając, że te środki są danej gminie przyznane. Samorząd od otrzymania promesy wstępnej ma 6 miesięcy na zorganizowanie postępowania przetargowego. Zależnie od tego, czy samorząd realizuje zadanie do 12 miesięcy, czy powyżej, to są możliwe na różnym poziomie wypłaty transz dla tych firm, które te zadania realizują. Biorąc pod uwagę duże realizacje będzie to wymagało dużego zapasu finansowego u firmy, która to zadanie realizuje bo może być tak, że pomiędzy poszczególnymi transzami ten okres może być długi – zaznacza Roman Krupa.

ms/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl