25.12.2021, 15:20 | czytano: 13332

Studenci nie zgadzają się z tym, co się dzieje na "Podhalańskiej". Napisali do rektora: "Nie akceptujemy pana decyzji"

NOWY TARG. "Doniesienia medialne na temat ostatnich wydarzeń na naszej uczelni nami wstrząsnęły. Nie akceptujemy Pana bezprawnej decyzji i nie zezwalamy na odebranie nam wykładowców, którzy nie tylko są doskonałymi i kompetentnymi nauczycielami akademickimi" - napisali studenci Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w liście do dra hab. Roberta Włodarczyka.
21 grudnia, decyzją Kolegium Elektorów, dr hab. Robert Włodarczyk, prof. uczelni, został odwołany z funkcji rektora. Powodów nie podano. Uczelnia poinformowała, że w trakcie najbliższych 30 dni obowiązki rektora PPUZ będzie pełnić dr n. med. Maria Zięba. W styczniu 2022 roku odbędą się natomiast wybory uzupełniające.
Po tym na uczelni zapanowała dwuwładza. Dr Włodarczyk ogłosił, że nadal jest rektorem, a próba odwołania go ze stanowiska była niezgodna ze statutem PPUZ w Nowym Targu. Tymczasowa rektor dr Maria Zięba twierdzi natomiast, że jakakolwiek rektora decyzja jest nielegalna. Poinformowała, że złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez uniemożliwienie wykonywania jej czynności służbowych.

Do sprawy odnieśli się również studenci, niezwiązani z Samorządem Studenckim PPUZ. W liście przesłanym do rektora, który przekazali również do naszej redakcji, napisali:

"Doniesienia medialne na temat ostatnich wydarzeń na naszej uczelni nami wstrząsnęły. Nie akceptujemy Pana bezprawnej decyzji i nie zezwalamy na odebranie nam wykładowców, którzy nie tylko są doskonałymi i kompetentnymi nauczycielami akademickimi, ale przede wszystkim ludźmi otwartymi na drugiego człowieka i zawsze potrafiącymi wydobyć z niego to, co najlepsze. Wyrażamy dezaprobatę wobec bezprawnego zwolnienia z pracy ze skutkiem natychmiastowym p.o. rektora PPUZ dr Marię Ziębę, dr Małgorzatę Wesołowską, dra Macieja Hodorowicza, dra Krzysztofa Trochimiuka, dra Krzysztofa Waśkowskiego, którzy zgodnie z nałożonymi demokratycznie prerogatywami wykonywali swoje obowiązki, a nawet pełnili służbę wobec Społeczności Akademickiej Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Nie uznajemy decyzji powierzenia spraw studenckich dr Biance Godlewskiej-Dzioboń, wobec której wyrażamy nieufność.

Uczelnia od kilku lat mierzy się ze złą sławą, co dostrzegamy m.in. podczas rozmów z naszymi znajomymi i nowo poznanymi ludźmi, którzy informacje o niej pozyskują z mediów. Jak mamy bronić naszej Alma Mater w obliczu występujących i znanych w społeczności Podhala nieprawidłowości zarządczych oraz ciągłych skandali z udziałem magnificencji? Wydarzenia te nie pozostają bez wpływu na nasze zajęcia, relacje i utożsamianie się ze Wspólnotą PPUZ.

Pragniemy podkreślić, że to my – studenci i wykładowcy tworzymy Społeczność Akademicką, rozmawiamy ze sobą i łączymy w tym, co nas do tego miejsca sprowadziło – pragnienie obcowania z nauką, potrzeba wiedzy i zrozumienia świata. To my – studenci i wykładowcy codziennie spotykamy się na zajęciach, wypełniamy swoje obowiązki, przez co powodujemy, że Uczelnia wciąż tętni życiem.
Po trzecie: to my – studenci i wykładowcy mamy swoich przedstawicieli – elektorów, których głos jest naszym głosem! I teraz to my – studenci wyrażamy oburzenie Pańskimi poczynaniami, oczekujemy natychmiastowego przywrócenia naszych wykładowców do pracy i nieutrudniania wykonywania obowiązków służbowych p. o. rektora dr Marii Ziębie!

Człowiek, który dla interesu poświęca swój honor, traci i swój honor i swój interes (Michel Montaigne).

ZANIEPOKOJONA SYTUACJĄ BRAĆ S T U D E N C KA
Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mieszkaniec28.12.2021, 14:01
Szanowni studenci,
jesteście zmanipulowani, jak widać klan zbójnika ma się dobrze.
Nie pozwólcie żeby wykładowcy puczyści chowali się za Waszymi plecami i wciągali w brudne i nie godne gierki, ponieważ dzisiaj chcecie odwołać rektora w zbójnicki sposób jutro wykorzystani zostaniecie do odwołania Rządu Rzeczypospolitej a pojutrze Pana Prezydenta, tego Was uczą wykładowcy których bronicie dr Zięba, dr. Hodorowicz dr. Wesołowska dr Trochimiuk dr Waśkowski, na tym ma polegać demokracja.
Uczelnia powinna być miejscem obcowania z nauką i potrzebą jej zgłębiani, miejscem szacunku dla prawa, szacunku dla drugiej osoby.
Nie poświęcajcie swojego honoru i wartości dla osób bez honoru, bez wartości, warto być porządnym.
Panie prof. Hodor..... tego Pan chce, to gratuluję.
Mieliśmy już Lenina z Poronina, nie trza nam zbójnika z Buko...
Obserwator27.12.2021, 20:13
do ONO: w punkt! Same fakty!
Tego pisma nie napisał ŻADEN student z tej uczelni - z pewnością! Stylistyka, poprawność, klasa... Plus prośba o władzę dla dr Zięby..
ONO27.12.2021, 14:12
Gdzie szanowni studenci "od pisma" byliście jak Pani prorektor Zięba akceptowała decyzje dyrektorów i zezwoliła na prowadzenie przedmiotów przez nauczycieli bez kompetencji, bez doświadczenia w danej dziedzinie mimo iż uczelnia dysponuje wykładowcami z kompetencjami i ogromną wiedzą. Tym nie byliście oburzeni? Powiecie , że nie wiedzieliście, a może nie chcecie wiedzieć jak wasi poprzednicy których uczyły sekretarki.
Sekretny sekretariat26.12.2021, 17:01
Do "Zabierać się" - masz bardzo dużo racji. Najgorszy na tej uczelni jest nepotyzm i kolesiostwo. Zawsze tak bylo.
1. Pierwszy okres na uczelni tworzonej przez Hodorowicza był w miarę neutralny i dla pracowników i dla studentów. Wiadomo zatrudniony syn Hodorowicza i jego synowa ale jakoś się to toczyło (historycy w sekretariatach mówią o okresie Zbójeckim).
2. Kolejny okres to tzw. okres senny zwany nijakim. Zatrudniło się parę synów i synowych uczelnia działała raczej sennie.
3. Pozbójecki okres wpływów AWF - to czas rządów dwóch rodzin (tu już pojechali grubiej: zatrudnienie znajduje profesor M. jego żona po rychłym doktoracie, później syn i kolejny profesor A z zatrudnioną żoną i synem) pod przewodnictwem księdza. Nie było tak źle ale komuś nie pasował nowy układ i znaleźli haki.
3. Okres UEKu (tzw. okres wielki reformatorski) wywalili prawie wszystkich z poprzednich okresów i pościągali na dyrektorów instytutów, koordynatorów swoich kumpli. W TiR wywalili dyrektora żeby znalazła miejsce koleżanka, stworzyli nowy instytut dla kumpla, wywalili kwestora i dali stanowisko kumplowi. Stworzyli jakieś dziwaczne centra, instytuty, komisje i wszędzie specjaliści z UEKu. Jakaś wizja może i była w tym szaleństwie ale znowu komuś nie pasowali więc znalazły się haki i na nich.

Masz więc dużo racji. Układ zastępowany układem. Pasuje to wszystko poustawiać od początku, tak jak mówisz, tylko czy jest to możliwe skoro nadal na jednej uczelni zatrudniona jest Banda Zbójnika (ojciec, syn, synowa) cała "chwilowo uśpiona" grupa z AWF i "kumple wybitni specjaliści" z UEK?!
do sąsiadka26.12.2021, 10:23
Czyżby sąsiedzka zawiść? Wredne.
Pomywac26.12.2021, 10:03
Pierwszy wykład na 1 roku mgr pone a Włodarczyk zamiast skupić się na przedmiocie zaczyna wykład o studiach doktoranckich. Już od pierwszego dnia ciężko pracuje nad swoim dorobkiem :-)))))
Zabierać się26.12.2021, 09:50
A czy przypadkiem panią BGD na uczelnię nie sprowadził sam rektor zbójnik ?. Teraz dopiero zobaczyli ludzie bezpośrednio z uczelnią związani to co od dawna wszyscy inni widzieli. Ciekawe. Uczelni może pomóc tylko calkowita zmiana wszystkich i wszystkiego. Musi przyjść nowa,mądra i zaangażowana w nauczanie młodzieży grupa. Całkowicie nowa. Obecna ekipa i ta odwołana i ta odwołującą zbłaźniła się. Pokazała że ich działalność na uczelni jest delikatnie mówiąc bezsensowna. Nowe musi przyjść. Czas na odbudowę. Jeżeli tego teraz nie uczynicie szlag to wszystko trafi.
Kkola26.12.2021, 08:44
Studenci myślcie, nie daje się zmanipulować przez stronnictwo awf.
Ha ha25.12.2021, 23:00
Jak jestescie odważni to się podpiszcie a nie uzurpujcie sobie prawa do wypowiadania się w imieniu innych studentów. Widać że nieudolni buntownicy chwytają się brzytwy.
PiterQ25.12.2021, 22:45
Myślałem że temat pani Bianki to moje osobiste uprzedzenia, ale przekonuję się że nie. Dla mnie akcje z rektorami związanymi z wojskiem oraz czystki personalne w znakomicie merytorycznej kadrze to sprawa niesamowita, a wręcz wymagająca ingerencji wymiaru sprawiedliwości.
Dalsza sąsiadka UJ25.12.2021, 21:37
I mają rację, że Biance nie ufają! Jak ona zdobyła po trudach dr. na prawdę nie wiem, bo za pozorami z wiedzą raczej słabo. Dwa jako mgr. nielegalnie i bezprawnie pracowała na uczelni ponad 5 lat bodaj 6-8 zanim zrobiła dr. a przepisy mówią wyraźnie- można tylko do 5 lat.
Może nie wykiełkować25.12.2021, 21:15
Czy komuś szczególnie zależy żeby rozwalić dotychczasowy dorobek tego miejsca? Doceńcie to, co Ktoś stworzył. Trudniej zbudować niż zburzyć...
Flow25.12.2021, 20:01
Ten człowiek nie podpisał żadnego dokumentu zanim nie podpisało się conajmniej kilka osób w tym prawnik. O czym to świadczy? O zerowej wiedzy, zerowej odpowiedzialności, zerowej kompetencji. Ale podstawa u niego to właściwa interpunkcja, bu ha ha ha. /.../
BGD25.12.2021, 19:56
Ciekawe który z prowadzących przygotował ten list. Pióro znane mi dobrze...
Zna sprawę25.12.2021, 19:54
Nawet studenci wyrażają nieufność wobec Bianki Godlewskiej. Przecież to co dzieje się na uczelni to jakiś absurd. Powinni natychmiast wywieźć na taczkach Włodarczyka, Biankę i tą jego świtę pożal się boże z Krakowa nie zapominając oczywiście o pseudo dyrektorce biura rektora studentce Włodarczyka pani Karolinie haha . To wszystko to jest kpina z edukacji i powagi wyższej uczelni.
Nowy T25.12.2021, 19:51
Kto nadał Pani Biance Godlewskiej - Dzioboń tytuł - doktora?!!!
axel25.12.2021, 18:04
Widać wybuchł właśnie granat w podhalańskim szambie. I jak to mówią na mieście, tam gdzie pani BGD tam katastrofa gotowa. Cdn...
Paw25.12.2021, 17:06
Zlikwidować. Zaorać. Na nowo posiać. Może coś w przyszłości wyrośnie. Na obecną chwilę tylko skandale i jedna wielka dziadownia. Wstyd
chee25.12.2021, 16:54
Tego Pana nie bardzo obchodzi co myślą studenci, co myślą szeregowi pracownicy, wykładowcy, za bardzo jest zajęty obsadzaniem czego się da swoimi przyjaciółmi i ludźmi bez charakteru. Ma za to wielką zdolność do wciskania wielkich ale pustych słów, rozmywania odpowiedzialności i unikania decyzji. Nawet gdyby zabrakło studentów miałby przecież jeszcze swoich wiernych akolitów utwierdzających że ta rzeczywistość którą sobie tworzą jest tą prawdziwą. Smutne co z ludźmi robi władza, pycha i chore ambicje. Szkoda tych studentów bo chcieli skończyć dobre studia, mieć jakiś start w życiu, jakieś wzorce, chcieli mieć co wspominać, tymczasem śmieją się z nich koledzy wytykając wszystko czym się ta uczelnia staje.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl