NOWY TARG. Czy dr Robert Włodarczyk został prawidłowo odwołany ze stanowiska Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej? "Minister Edukacji i Nauki nie ma kompetencji do podejmowania rozstrzygnięć nadzorczych w odniesieniu do uchwał podejmowanych przez kolegia elektorów uczelni. Tak jest również w tej sprawie" - poinformował późnym popołudniem resort.
Po ponad tygodniu od wydarzeń na "Podhalańskiej" ministerstwo edukacji zajęło oficjalne stanowisko w tej sprawie. Nie rozstrzyga ono jednak sporu. Resort poinformował, że nie będzie ingerował w wewnętrzne sprawy uczelni i zasugerował rozwiązanie sporu w sądzie, gdzie - zdaniem przedstawicieli ministerstwa - powinien szukać sprawiedliwości odwołany rektor. Obie strony uznały, że rozstrzygające powinno być stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Oto komunikat, jaki otrzymaliśmy dziś późnym popołudniem z MEiN:
"Stanowisko MEiN w sprawie sytuacji związanej z odwołaniem Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr. hab. Roberta Włodarczyka (30.12.2021).
Pismem z dnia 21 grudnia 2021 r. Przewodniczący Kolegium Elektorów Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu (PPUZ w Nowym Targu) poinformował MEiN o odwołaniu przez Kolegium Elektorów w dniu 21 grudnia 2021 r. - w oparciu o przepis art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
(Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.) - Rektora PPUZ w Nowym Targu dr. hab. Roberta Wojciecha Włodarczyka, załączając jednocześnie stosowną uchwałę Kolegium Elektrów PPUZ Nowym Targu w tej sprawie.
Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rektor uczelni publicznej może być odwołany przez kolegium elektorów większością co najmniej 3/4 głosów w obecności co najmniej 2/3 jego statutowego składu. Wniosek o odwołanie rektora uczelni publicznej może być zgłoszony przez senat większością co najmniej 1/2 głosów statutowego składu albo przez radę uczelni. Zatem odwołanie rektora przez organ, który dokonał jego wyboru, tj. kolegium elektorów, jest dopuszczalne w ww. trybie i jest decyzją wewnętrzną uczelni pozostającą w zakresie autonomii i odpowiedzialności uczelni.
Minister Edukacji i Nauki nie ma kompetencji do podejmowania rozstrzygnięć nadzorczych w odniesieniu do uchwał podejmowanych przez kolegia elektorów uczelni. Tak jest również w tej sprawie.
W ocenie MEiN jedynym trybem wzruszenia uchwały Kolegium Elektorów PPUZ w Nowym Targu w sprawie odwołania Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr. hab. Roberta Wojciecha Włodarczyka jest wystąpienie odwołanego Rektora na drogę sądową.
Zgodnie z § 63 ust. 5 Statutu Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w okresie od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu lub odwołania Rektora do dnia wyboru lub powołania Rektora obowiązki Rektora pełni prorektor, do którego zakresu obowiązków należą sprawy studenckie. W przypadku nieobjęcia obowiązków Rektora przez prorektora, do którego zakresu obowiązków należą sprawy studenckie, obowiązki Rektora pełni najstarszy spośród prorektorów i dyrektorów instytutów".
r/