30.12.2021, 21:51 | czytano: 2686

Poronin powiększy tereny budowlane, aby młodzi nie uciekali

Fot. Andrzej Kubatek / archiwum szkoły w Zębie
- Młodzi ludzie muszą mieć możliwość tutaj zakładania rodzin i mieszkania - mówi Anita Żegleń, wójt gminy Poronin. W tym celu gmina miałaby powiększyć tereny budowlane, aby młodzi luzie nie uciekali do Krakowa i innych dużych miast.
- Chcę, żeby młodzi ludzie nie wyprowadzali się stąd, tylko tu mieszkali. Jeżeli chcemy, żeby tak było, to nie możemy się okopać na tym ile mamy terenów budowlanych i nie poszerzać o nowe - mówiła na sesji rady miasta Anita Żegleń.
Pomóc w podjęciu decyzji o pozostaniu na Podhalu ma nowa infrastruktura, która umożliwi bardzo szybki dojazd do Krakowa. - Młodzi ludzie mogą mieszkać u nas i dojeżdżać do pracy w Krakowie – zaznacza.

Zdaniem wójt, głównym sposobem na zatrzymanie młodych na terenie gminy jest umożliwienie im budowy domu. - Jeżeli ktoś w 2018 roku zauważył na mapach, że przydzielono mu teren budowlany, to myślę, że nasi ludzie są tak przedsiębiorczy, że już rozważają jak zagospodarować te tereny. Nie wyobrażam sobie, że urząd powie „my się zastanowimy może za 15 lat”. Jaki jest tego odbiór społeczny? - pyta Anita Żegleń.

Wójt nie chce odkładać tego na kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Chce aby plan zagospodarowania przestrzennego objął całe studium. - Rozumiem troskę urbanistów o piękno naszego krajobrazu. Absolutnie należy o to dbać, ale to nie znaczy, że za kolejne 2-3 lata ponownie będziemy przystępować do planów miejscowych - mówi.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
lhotse31.12.2021, 12:18
No to młodzi już się cieszą że będa mogli sprzedać ojcowiznę za porządne pieniądze i za to kupić sobie apartament w Krakowie...dawno takich bzdur nie słyszałem! Podhale nie jest miejscem do życia tylko maszynką do robienia pieniędzy
P.31.12.2021, 10:39
Szybki dojazd do Krakowa? nie realne.
PL31.12.2021, 08:52
Akurat już zostaną młodzi wyczarują dom za kredyt i pójdą pracować do lokalnych pracodawców za miskę ryżu. Pisowskie bicie piany o dobrobycie.
Chodźże chawak31.12.2021, 06:23
W gminie Czarny Dunajec niech też powiększają, bo my też chcemy tak żyć jak kościeliscany. Sprzedać działke i kupić se fajne auto.
fred31.12.2021, 05:22
Może by tak coś w Lipnicy wójt zrobił w tym kierunku ,bo też młodzi uciekają a nie zakładac gaz jak i tak chetnych niema na niego tylko proboszcz i kilka mieszkaców no i wójt.
Kl30.12.2021, 23:04
Z wielką przykrością stwierdzam : Deweloper i Stanisław - piszą prawdę. Tereny budowlane nie są dla młodych tylko dla Warszawy i Krakowa lub miejscowych , którzy mając kapitał postawią tu kolejne domki pod najem. Ja z żoną pracujemy wiele lat, mamy dwójkę dzieci. Od nowego roku " nowego ładu" będzie opłacało się kombinować , a nie uczciwie pracować. Dlaczego władzo nie doceniasz ludzi pracujących ??? Mam robić kolejne dzieci?? Przypatrzcie się kto na tym korzysta? Przy podliczeniu wszystkiego na dzień dzisiejszy to ja się zwalniam, przechodzę na KRUS i jadę do Austrii na czarno dorabiać. Tak mi się będzie dużo bardziej kalkulować. Nigdy nie wierzyłem, że dozyje takiej chwili. Nigdy. W sercu zawsze prawa strona. Nigdy na Tuska i jemu podobnych nie głosowałem za lata złodziejstwo.Ale Dziś PIS upodabnia się do PO. Coś pękło i już więcej do wyborów nie pójdę.
Stanisław30.12.2021, 22:36
Młodzi i taj uciekną. Ci, którym dzieci zaczęły edukację za granicą to tam zostaną. Tu nie warto uczciwie pracować bo to co wycharujesz na emeryturę to państwo PiS przeznaczy na obiboków bo im się też należy. Ty masz za dużo więc żadne tarcze cię nie obejmują. Poza tym jesteś ich mniemaniu lewak, komuch i ubek.
Deweloper30.12.2021, 21:55
To dobrze, będzie co ceprom sprzedać za lepsze piniondze :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl