21.01.2022, 09:49 | czytano: 4551

Kard. Dziwisz: "Na tej ziemi rodzina była zawsze oparciem dla człowieka" (zdjęcia)

zdj. Archidiecezja Krakowska
- Orawa była zawsze z Kościołem, głoszącym Chrystusa i Jego Ewangelię życia i miłości. To było oparcie i niezmienny punkt odniesienia. Przekażcie taką wiarę i postawę następnemu pokoleniu, które wyrasta na waszej pięknej ziemi - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii św. Marcina w Podwilku.
- Prosimy cię, księże kardynale, abyś przyzywał Ducha Świętego, żeby nasze rodziny i małżeństwa żyły na wzór Świętej Rodziny, by były mocne wiarą i dawały piękny przykład przywiązania do Pana Boga i Kościoła – powiedział na początku Eucharystii proboszcz parafii, ks. Zbigniew Fidelus. Kard. Stanisław Dziwisz wspominał swój ostatni pobyt w Podwilku i uroczystość poświęcenia dzwonów, która zgromadziła w świątyni wielu wiernych, w tym dzieci i młodzież. – Na Świętą Rodzinę zawsze możemy liczyć – zaznaczył.
- Przeżywając nawiedzenie waszej wspólnoty parafialnej przez wędrującą w naszej Archidiecezji Krakowskiej ikonę Świętej Rodziny, wsłuchujemy się w słowo Boże. Ono pomaga nam zawsze spojrzeć w Bożym świetle na sprawy naszego życia osobistego, ale także rodzinnego i społecznego - mówił w homilii ks. kardynał.

- Pomyślmy o naszych rodzinach, o rodzących się w nich napięciach, sporach, kłótniach. To wszystko może stanowić i najczęściej stanowi część rodzinnego życia. Ważne jednak jest to, jaką zajmujemy postawę: czy dajemy się opanować złym uczuciom, czy też zdając sobie sprawę z osobistych słabości oraz słabości naszych bliskich, staramy się przebaczać, szukać pojednania i pokoju. To wyzwanie jest aktualne w każdej rodzinie i w każdej społeczności - dodał.

- Obraz Świętej Rodziny, którego gości dziś wasza wspólnota parafialna, przypomina nam, że przychodzący na świat Syn Boży jako człowiek urodził się i wychował w rodzinie. Maryja i Józef zapewnili Mu atmosferę miłości, czułości i opieki, jakiej potrzebuje każde dziecko przychodzące na świat. Podziękujmy dziś Bogu oraz naszym rodzicom, żywym i zmarłym, za dar życia i miłości, w której wzrastaliśmy i dorastaliśmy do miłości i służby Bogu i bliźniemu – do miłości i służby będącej powołaniem każdego człowieka. Pomimo wszystkich braków, niedostatków i słabości naszych rodzin, mamy za co dziękować, a to uczucie wdzięczności rodzi w nas pragnienie i gotowość, by w sposób odpowiedzialny troszczyć się o los naszych rodzin. Taka była i jest tradycja rodzin na Orawie. Na tej ziemi rodzina była zawsze oparciem dla człowieka. Rodzina troszczyła się o swoich członków, pomagała przetrwać trudności i zmiany polityczne oraz zachować rodzimą kulturę, nawet gdy trzeba było emigrować za chlebem. Było tak i jest, bo Orawa była zawsze z Kościołem, głoszącym Chrystusa i Jego Ewangelię życia i miłości. To było oparcie i niezmienny punkt odniesienia. Przekażcie taką wiarę i postawę następnemu pokoleniu, które wyrasta na waszej pięknej ziemi - zaapelował kard. Stanisław Dziwisz.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Anna23.01.2022, 21:09
Święta Rodzino miej nasze rodziny w swojej opiece
???21.01.2022, 20:23
@Osiol, nie wiem, nasuwa się na myśl słowo bękarty
wstyd21.01.2022, 12:24
Kto w Watykanie rękami papieża krył pedofilów?
Ile kosztowała taka wizyta duszpasterska?
Kiedy don stanislao stanie przed jakimś sądem, tu na ziemi, nie sądem boskim?
Dlaczego don stanislao jest nadal honorowym obywatelem Zakopanego?
Czy to są wartości którym hołduje Podhale?
yamakay21.01.2022, 11:11
to przykre ze jeszcze robi sie artykuly z takimi ludzmi wstyd i hanba
Osiol21.01.2022, 11:11
Opowiem wnukom jak to prezes propagandy dostał unieważnienie po latach związku i dzieciach
A nastepnie uroczysty powtorny....

Apropo jaki status mają dzieci po unieważnienia ślubu wie ktos
piotrek21.01.2022, 10:46
ale jak go pytali o pedofilię w kościele i krycie księży - to milczał ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl