29.01.2022, 15:31 | czytano: 6151

Koncepcja obwodnicy Zakopanego jeszcze w tym roku

Arch. Podhale24.pl
700 tys. zł mają kosztować koncepcje przebiegu północnej obwodnicy Zakopanego. Wielowariantowe koncepcje powstaną dzięki współpracy zakopiańskiego magistratu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Inwestycja ma być realizowana z budżetu państwa, a jej koszt burmistrz szacuje nawet na 500 mln zł.
O konieczności budowy obwodnicy Zakopanego mówi się od lat. Turyści oraz miejscowi dojeżdżający do pracy w sezonie stoją w gigantycznych korkach ciągnących się kilometrami. Zmienić to ma obwodnica, która ma ułatwić wjazd do miasta, ale także usprawnić przejazd w kierunku Kościeliska.
- To nie będzie do końca obwodnica, bo ona omija miasto. To będzie droga ułatwiająca przejazd w kierunku Kościeliska i wjazdu do Zakopanego - zaznacza Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Zakopiański magistrat i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego składają się po 350 tys. zł, aby przygotować koncepcję przebiegu “obwodnicy”. Droga ta ma mieć kilka wariantów, tak aby można było szybciej przeprowadzić realizację inwestycji w przypadku napotkania problemów. Nad uzgodnieniami przebiegu drogi ma od początku pracować zespół specjalistów, który do tematu podejdzie z wszystkich możliwych stron.

- Chcieliśmy, aby Zakopane było włączone już na etapie tworzenia koncepcji. Zespół składający się z urzędników, radnych i przedstawicieli mieszkańców tych nieruchomości, aby na etapie koncepcji już uzgadniać wnioski, żeby nie było tak jak geodeci zaczną wbijać paliki, to mieszkańcy będą zaskoczeni - zaznacza Leszek Dorula.

Najwięcej czasu zajmą najprawdopodobniej decyzje środowiskowe. Dlatego samorządowcy zdecydowali się od razu przygotować kilka wariantów, aby uniknąć opóźnień i konieczności rozpoczęcia przygotowywania koncepcji od nowa.
Koncepcja, to dopiero początek drogi, jednak milowy krok do powstania tak ważnej dla miasta infrastruktury. Burmistrz Zakopanego jest jednak pewien, że droga w niedalekiej przyszłości powstanie.
- To już jest przyjęte przez rząd i wpisane do budżetu. Finansowanie będzie nie z budżetu miasta, a z budżetu rządowego. To nasz wielki sukces, bo Zakopanego nigdy by nie było na to stać - informuje Leszek Dorula. - Koszt tej inwestycji szacuje w granicach ok 0,5 mld zł - dodaje burmistrz.

Szanse powodzenia inwestycji zwiększa fakt, że ok 70 proc. terenów zostało już pod drogę zarezerwowanych.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
anna30.01.2022, 07:28
gdzie mozna zobaczyc takie plany
Marucha29.01.2022, 21:23
Odgrzebać plan z epoki Gierka , dokąd miała prowadzić ul. Powstańców Śląskich. Z części zrobiono deptak dla wielbicieli tanich wyskokowych.
Qwerty29.01.2022, 20:55
Już to widzę jak ludzie będą sprzedawali działki pod drogę . Będzie jak zawsze " róbcie ale nie po moim " potem znajdą się wlaściciele terenow graniczących ze ich dzialki stracą wartość.
Planista realista29.01.2022, 18:28
Pytanie do p. redaktora . Co oznacza zdanie ,,?że ok 70 proc. terenów zostało już pod drogę zarezerwowanych?. Czyli co? Miasto wykupiło już te działki , dało zaliczkę , czy po prostu uzyskało zgodę właścicieli na budowę drogi. Bardzo proszę o odpowiedż.

To wypowiedź burmistrza z sesji rady miasta. Cześć terenów jest już własnością miasta Zakopane. Miały być także robiony zapisy w planach zagospodarowania. O zaliczkach jeszcze nie może być mowy, ponieważ droga nie została wytyczona. Inwestorem ma nie być miasto, a rząd RP.
ms

Proszę następnym razem pisać do redakcji. Moderator.
Optymista29.01.2022, 18:28
Polska to bogata kraj. Ciekawe tylko skąd wezmą na to środki?
Polska w budowie lub Polska w rozsypce.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl