31.01.2022, 08:45 | czytano: 5884

Szpital w Nowym Targu stracił umowę na realizację programu profilaktyki raka piersi. "Niedopuszczalne i całkowicie niezrozumiałe"

Rada Powiatu Nowotarskiego przyjęła rezolucję w sprawie przywrócenia w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu kontraktu w zakresie realizacji etapu podstawowego programu profilaktyki raka piersi.
Jak wynika z treści rezolucji, nowotarski szpital od wielu lat realizował etap podstawowy programu profilaktyki raka piersi. Od kilku lat, mimo dostępności odpowiedniego personelu, jedną z przeszkód znacznie utrudniających prowadzenie programu profilaktyki raka piersi był posiadany przez Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu sprzęt. Będący na wyposażeniu PSzS im. Jana Pawła II w Nowym Targu aparat Siemens Mammomat 1000, funkcjonował ponad 20 lat i było to urządzenie w pełni analogowe. Awaryjność urządzenia w ostatnich latach wpływała negatywnie zarówno na liczbę wykonywanych badań jak i średni czas oczekiwania na jego realizację. W 2021 r. szpital uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na wymianę aparatu. Nowy w pełni cyfrowy mammograf oferuje nieporównywalnie lepszą jakość zdjęć i większe bezpieczeństwo dla pacjentek.
Jednym z wymogów realizacji programu, jest posiadanie przez podmiot leczniczy pozytywnego wyniku audytu klinicznego wykonywanych zdjęć, przeprowadzanego przez Centralny Ośrodek Koordynujący w Warszawie.

"Przeprowadzony audyt kliniczny brał pod uwagę zdjęcia wykonywane na starym aparacie Siemens Mammomat 1000. Należy podkreślić, iż w okresie objętym audytem była już podpisana umowa na dostawę i montaż nowego urządzenia. Instalacja cyfrowego mammografu rozpoczęła się w dniu 8 września 2021 roku, zaś w dniu 6 grudnia 2021 r. Pracownia Mammografii wznowiła swoją działalność. Jednakże pomimo posiadania najwyższej jakości instrumentu, konsekwencją negatywnego wyniku audytu klinicznego było wypowiedzenie umowy na realizację programu profilaktyki raka piersi zawartej przez Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Dodatkowo skutkiem wypowiedzenia umowy jest brak możliwości uzyskania nowego kontraktu na realizację programu profilaktyki raka piersi przez okres 5 lat" - czytamy w rezolucji.

Sytuacja ta, jest w ocenie radnych, niedopuszczalna i całkowicie niezrozumiała, gdyż wynika z przepisów nie uwzględniających nie tylko sytuacje epidemiczną w Polsce ale także z uwagi na fakt, iż podczas przeprowadzonego audytu nie brano pod uwagę wymiany samego aparatu. Rozwiązanie umowy z Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, spowoduje drastyczne ograniczenie dostępności do badań przesiewowych dla mieszkanek tak powiatu nowotarskiego jak i tatrzańskiego, gdyż dla obu tych powiatów jest on jedynym podmiotem leczniczym zapewniającym dostęp do badań mammograficznych.

oprac. r/ Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
komentarze
zed02.02.2022, 10:49
Mimo koneksji Pana dyrektora jasno widać gdzie PiS ma twardy elektorat. Jesteście mięsem armatnim! I tak zagłosują bezmyślni neofici tak jak zgodzili się bezmyślnie na goralenvolk bo faszyści im obiecali!
buu02.02.2022, 07:35
artykuł to manipulacja, nie przytacza opinii drugiej strony, tj zarzutów audytu, nie informuje że w programie przesiewowym od wielu lat obowiązują takie reguły , nie wspomina o mammobusach, które zapewniały lepszą jakość i wygrały kontrakt,
A może gdyby nie błędy zarządcze udałoby się uniknąć sytuacji?
alfa01.02.2022, 18:41
Jaki wódz takie leczenie.
gotowy01.02.2022, 16:07
e tam cowid jest dla dyrektora ważniejszy ma z tego kasę a nie tam jakieś programy profilaktyki raka pierśi
El-ka01.02.2022, 14:25
Draństwo, draństwo i po 100kroć draństwo. Postępowanie niedopuszczalne i bezduszne.
szuser31.01.2022, 17:37
Gdzie jest posłanka Paluch i senator Hamerski. Gdzie jest Gut Mostowy.
Do roboty! a nie chodzić po imprezach i wstęgi przecinać i szampana pić.
erkut31.01.2022, 11:56
Jednym z wymogów realizacji programu, jest posiadanie przez podmiot leczniczy pozytywnego wyniku audytu klinicznego wykonywanych zdjęć, przeprowadzanego przez Centralny Ośrodek Koordynujący w Warszawie
.....................
Czy może ktoś przytoczyć treści audytu klinicznego, które uniemożliwiają badania mamomgrafem w naszym szpitalu.
Osiol31.01.2022, 10:19
No specjalizacja to c19 no więc otworzyć kolejny oddział miejsce się robi, trzeba 8 iść z postępem i się przekfalifikowac to dotyczy wszystkich....
No i polski porządek zwany ładem..
piotrek31.01.2022, 09:52
dać nagrodę wierzbie , na moje oko tak z 45 tysi ...
KS Robak31.01.2022, 09:33
Podziękujcie PiS że nie da naświetlać piersi niewiast tym diabelstwem!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl