08.02.2022, 12:44 | czytano: 5922

1 marca ruszy rozbiórka mostu w Trybszu. Czy gmina zdąży z zastępczą przeprawą? Czas nagli, możliwe objazdy

Fot. Robert Miśkowiec
Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, z początkiem marca ruszy rozbiórka stalowego mostu na Białce w Trybszu. W jego miejsce powstanie nowa przeprawa. Do końca lutego gmina Łapsze Niżne ma czas na zorganizowanie tymczasowego mostu, z którego okoliczni mieszkańcy będą korzystać w czasie robót.
Gmina Łapsze Niżne nadal nie ma jednak pozwolenia na budowę mostu tymczasowego przez wojsko. Przygotowania do jego uzyskania są jednak na finiszu. Budowa mostu zastępczego może zbiec się w czasie z rozbiórką starego. Dlatego gmina bierze pod uwagę możliwość, że przeprawa zastępca nie stanie na czas i przez pewien okres mieszkańcy będą zmuszeni korzystać z objazdów.
Budowa mostu miała rozpocząć się w sierpniu zeszłego roku, ale inwestycji sprzeciwili się mieszkańcy Trybsza. Przeprowadzili protest, domagając się tymczasowej przeprawy na czas rozbiórki starego i budowy nowego mostu. Mieszkańcy nie zgodzili się na pierwotne rozwiązanie polegające na wyznaczeniu objazdów przez Czarną Górę czy Falsztyn, z uwagi na ich uciążliwość. Alternatywnym rozwiązaniem była budowy drogi objazdowej, ale nie zgodzili się na nią mieszkańcy Krempach. Sprawa stanęła na ostrzu nożna, bowiem władze powiatu poinformowały, że nie zamierzają budować za 3-4 mln zł tymczasowej przeprawy, która po roku zostanie rozebrana, uważając, że to pieniądze wyrzucone w błoto. Termin rozpoczęcia prac najpierw przesunięto na grudzień, a potem na marzec. Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki zgodził się na wypożyczenie gminie Łapsze Niżne składanego mostu zastępczego, który ma postawić wojsko po uzyskaniu przez gminę stosownych zezwoleń. Ustalenia między gminą a PZD mówiły, że samorząd ma czas do końca lutego. Po tym terminie, jak zapowiedział zarząd dróg, ruszy rozbiórka starego mostu.

Czy uda się uzyskać pozwolenia i wybudować tymczasowy most, zanim rozpocznie się rozbiórka? - Przewidujemy, że do 15 lutego 2022 r. wydane zostanie pozwolenie wodnoprawne dla planowanej inwestycji, które będzie podstawą do złożenia wniosku o zgłoszeniu budowy tymczasowego obiektu budowlanego wraz z wymaganymi załącznikami - informuje łapszańska gmina. - Obecnie gmina przygotowuje postępowanie przetargowe na wykonanie najazdów i podpór dla mostu tymczasowego. Po wyłonieniu wykonawcy i wykonaniu najazdów, most tymczasowy będzie montowany przez wojsko.

Zdaniem władz gminy, należy wziąć pod uwagę fakt, iż czas wykonania mostu przez wojsko, jak również prace związane z wykonaniem najazdu, mogą nastąpić po uzyskaniu wszelkich pozwoleń wymaganych prawem budowlanym i są uzależnione od warunków atmosferycznych, w tym stanu wód. "Mając na uwadze stanowisko powiatu, informujące, iż z dniem 1 marca 2022 r. wykonawca przystępuje do rozbiórki mostu na rzece Białce, może wystąpić sytuacja, iż prace związane z wykonaniem przeprawy zastępczej prowadzone przez gminę, pokryją się z działaniami powiatu, a zatem zaistnieje konieczność korzystania z objazdów wytyczonych przez powiat" - informuje gmina.

Po komunikacie PZD gmina Łapsze Niżne wydała specjalne oświadczenie:


r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
xyx12.02.2022, 12:57
samorządowiec z innej gminy...Gościu daj spokój nie pogarszaj i tak już złej opinij o tej gminie i sytuacji jaka jest obecnie! Żeby ta hołota w to co piszesz czasem nie uwierzyła i nie poszła do gminny i nie zacałowała na śmierć z miłości tą ekselencje! Nie pisz takie głupoty bo inni wójtowie mogą poczuć się urażeni! Wystarczy wejść na stronę ocena radnych gminy Łapsze i wszystko jasne.
ja to wiem!!!!!11.02.2022, 12:42
Mietek! Fajnie jest pograć w piłeczkę jak były wójt Kapołka wybudował i to bez żadnych dotacji hale sportową. Dobrze jest potańczyć przy ładnie wyremontowanym GOKu który został wyremontowany przez byłego wójta Dziubana. A co wybudował w Niedzicy przez prawie 8 lat Jamróz? Niech się pochwali tym co wybudował w Niedzicy na zebraniu a najlepiej na sesji! Bujać to My ale nie Nas!!!! Michał to jasne że wiedział ale nie powiedział bo było by pozamiatane!
sory11.02.2022, 10:14
Totalny chaos panuje w tej gminie! To wójt pełni rolę wykonawczą i w Jego gestii jest działalność GMINY!!!! Rada gminy pełni role kontrolną wobec działalności WÓJTA i tutaj jako rada się NIE SPRAWDZA!!!!Z Kolei to najgorszy przewodniczący który nie panuje nad właściwym funkcjonowaniem tej gminy dlatego mamy taką sytuacje jaką mamy.Każda inwestycja w tej gminie na początku już dostaje zadyszki a w czasie realizacji sraczki i tyle w tym temacie!!! OZE Kłopot, most pod górę czyli kłopot ta kadencja to jedna z najgorszych w dziejach tej gminy to jedno wielkie nieporozumienie jakiś niewypał polityczny? Radni czy tego nie rozumiecie!!!!!
Michał11.02.2022, 10:09
Całemu temu zamieszaniu winny jest Wójt, który od początku wiedział, że nie będzie mostu zastępczego. Bał się tego powiedzieć, bo to była jesień wyborcza. Gdyby powiedział prawdę wtedy to były by wybory posprzątane.....
Mietek10.02.2022, 11:36
Najważniejsze jest granie w piłeczkę co piątek ???? O tym to Wójt co tydzień pisze, a o moście.....jak się pali pod fu...ą
nie wierzę w cuda!!10.02.2022, 08:36
Wiadomo jacy uczeni zasiadają w Radzie, politolodzy z Frydmana, prawnicy z Kacwina, politycy Łapszańscy, i ta reszta bezradnych , oj przepraszam jeszcze Wójt i jego pieski to kwiat tej gminy! Owoce pracy tych ludzi widzimy przy każdej inwestycji która ma powstać w tej gminie! Ja osobiści się pogubiłem i nie wiem czy gmina mówi prawdę, czy Wójt jednak kłamie Chryste nic nie kumam z tego cyrku!
Bogu09.02.2022, 18:18
Tak byliśmy na dwóch różnych spotkania....ja u Wójta w gabinecie nie przesiaduję na spotkaniach. Skoro byłeś/byłaś w Trybszu na spotkaniu to nie pisz, że Starostwo Nas zostawiło....bo zostawił NAS Wójt i tylko dzięki paru osobom które zrobiły szum zaczęto mówić głośno, że nie ma przeprawy zastępczej. Na pierwszym spotkaniu Wójt powiedział, że jemu na rękę jest blokada bo weźmie pieniądze i wyda na inne inwestycje....wogole nie przejawiał chęci do rozwiązywania problemu. Dopiero jak padło hasło, że mu referendum zrobimy to się chłopczyk os...ał.
PS: Mi za paliwo robiąc dodatkowo 100km nikt nie wróci, Wam "pieskom" Wójta napewno obiecał Kubuś jakieś intratne zamówienie, tak ma w zwyczaju. A może podwyżkę w pracy w UG?
jej jej !09.02.2022, 18:04
Uf.... ale zabolał wpis,, Bogu,, ale tak to jest jak się wybiera z motyką na księżyc nie pytając nikogo o drogę! Teraz to jak zwykle wszyscy są winni Starosta, Dyrektor PZD, nawet wykonawca, społeczeństwo ,tylko nie Wójt i Boże broń Rada która to już od pewnego czasu nie potrafi logicznie myśleć. No ale wiadomo jakie uczeni zasiadają w tej Radzie.
Ład09.02.2022, 17:55
W naszej gminie już dawno nie powinno być takiego wójta... Obiecanki i wszystko ładnie do kamery...rodzinka ,znajomi nawet na nowo otwartym lodowisko jest przykład... Oj źle się dzieje...
Nw09.02.2022, 17:49
Spisok
do Bogu09.02.2022, 16:15
Chyba w takim razie byliśmy na dwóch różnych spotkaniach. Bo ja słyszałem na zebraniu w Trybszu, że Wójt mówił, że może być tak, że będzie jakiś czas kiedy mostu zastępczego jeszcze nie będzie, a Stary most zostanie zamknięty. kilka krotnie mówił jak trudne będzie zrobienie dokumentacji. Według mnie należy się wielki szacunek dla gminy, że nie wsadziła rąk w kieszenie jak to wielu by zrobiło, tylko podjęła się misji wyjątkowo trudnej. Wszyscy mówili, że dokumentacja to minimum rok a nawet gdzieś mówiono o 5 latach. A ja czytam w artykule, że dokumentacja jest na finiszu...Dla mnie nawet jeśli miałbym przez miesiąc czy dwa jeździć objazdami, ale później przez kolejny rok czy dwa będzie można jeździć przez most tymczasowy... będę za to bardzo wdzięczny, bo powiat zostawił nas i nie specjalnie się nami przejmował. cieszmy się, że mamy takich włodarzy w gminie, że nie boją się wyzwań i trudnych, prawie niemożliwych tematów. Dla mnie jesteś zwykłym malkontentem, który zawsze będzie krytykował cokolwiek będzie robione. A może nawet cieszyłbyś się z ewentualnego niepowodzenia gminy? smutne
samorządowiec z innej gminy09.02.2022, 12:52
takiego aktywnego, zaangażowanego i kompetentnego wójta mogą Łapszom tylko pozazdrościć inne gminy, ale oczywiście jak zwykle swoi nie doceniają, przykre to
Bogu08.02.2022, 23:09
Do wojtek:
Gdyby nie było za co krytykować, to by tej krytyki nie było. Prawdziwa cnota krytyki się nie boi.... a że Wojtowi Jamrozowi do tego daleko i to bardzo to krytyki się chłopiec boi, bo chłopem to by On był gdyby nie rozmywał swojej odpowiedzialności na innych. Obiecał most zastępczy do końca lutego. Sam to słyszałem na zebraniu, niejaki Pan Mieczysław mu powiedział, że by do lutego chociaż most był na miejscu nie rozłożony to uwierzymy i Wójt powiedział, że to Wam mogę obiecać, z pełną odpowiedzialnością, że most będzie w lutym w najgorszym wypadku nie rozłożony....i co?? I słyszę, że to Krzysiu winny, że Tomek nie chce się zgodzić, że Chryczyk robi pod górkę, że coś tam, ktoś tam itp. Tylko nie Wójt winny.....kto daje 8 mln złotych i myli przeprawę zastępczą z przeprawą w bród??? Ano chłopiec, który nie rozumie o czym do niego mowią, albo co ma w papierach przed sobą.....dobrze Pani Janina kiedyś Go podsumowała.....nieuk i to taki do kwadratu.
Swoj08.02.2022, 22:28
Ludzie wy nie macie pojecia o organizacji duzych inwestycji i terminach na ich wykonywanie , zgody musza byc wydane , a ich nie pisze sie z dnia na dzien , wy chcecie dzis zeby jutro juz wszystko bylo . Prosze bardzo , kazdy moze startowac w wyborach , i zobaczyny vo wy pokażecie bo nic tylko krytyka.
Wojtek08.02.2022, 19:03
Nastały takie czasy,że ludzie są"mądrzejsi" i wszelkimi sposobami krytykują władzę zwierzchnią.Tak jest właśnie w Łapszach".
śpisok08.02.2022, 18:42
Wprowadzić na chwilkę stan wojenny(nieoficjalnie jest miedzy sąsiadami) w gminie Łapsze .Wojsko w dwa dni postawi most zastępczy olewając decyzje urzędników.
wk...........08.02.2022, 16:04
Jak zwykle bajania wójta nie mają końca , wystarczy posłuchać ostatniej sesji i wszystko jasne. W tej gminie już dawno przestał się liczyć człowiek i jego problemy. Na pierwszym miejscu jest wójt rodzina i kolesie.Należało by się przyglądnąć zatrudnianiu osób do przetargów oraz temu kto te przetargi zawsze wygrywa ?Gdzie jest komisja rewizyjna i co robi,że nie widzi co się dzieje w tej gminie!!!!
Felek08.02.2022, 15:00
Wójt ma w tyłku mieszkańców bo on jeździ do pracy i z pracy za pieniądze mieszkańców.....takich oto radnych mamy, wszyscy o tym wiedzą a nic z tym nie robią.....zrobi więcej km to i tak mu wyborcy za to zapłacą.....
ze wsi08.02.2022, 13:53
to w końcu będzie most zastępczy czy może będziemy jeżdzić objazdami, jak zwykle????? nic nie wiadomo ???? a może jednak będzie - mam taką cicha nadzieję i obym się nie mylił bo inaczej to UG Łapsz Niżnych ośmieszy się , bo czy to jest troska o mieszkańców ?- odpowiedzcie sobie sami.
Miejscowy08.02.2022, 13:39
Tradycyjnie w tej gminie. Nigdy nie ma nic na czas. Ale cóż to dla wójta jak on nie musi jezdzic z kacwina do niznych przez most , więc ma na to wyrąbane
yamakay08.02.2022, 13:23
nie rozumiem po co zwodzi sie ludzi jakisms mostem zastepczym znaki informujace o objezdzie sa juz od kilku miesecy z tym ze odwrocone zatem decyzja o braku mostu ktorym mydli sie oczy mieszkancom juz dawno zapadla
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl