15.02.2022, 12:44 | czytano: 3995

Beata Majcher reaguje na krytykę monitoringu mediów. "To samo robi Kraków i Sopot"

Beata Majcher. Archiwum Podhale24.pl
- Wszyscy korzystają z monitoringu - przekonuje Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, która tłumaczy, dlaczego zleciła monitorowanie wpisów w mediach dotyczących miasta, wydarzeń w mieście, a także wpisów personalnie odnoszących się do włodarzy miasta.
O sprawie pisaliśmy w artykule pt. "Sprawdzą co media piszą o Zakopanem. Miasto wynajęło firmę". Przypomnijmy, iż ZCK przeprowadziło przetarg na monitoring mediów. Monitoring ma odpowiedzieć m.in. na pytanie jaki jest odbiór i promocja z wydarzeń organizowanych w mieście, ale nie tylko. Sprawdzone ma być także jakie treści media publikują personalnie o burmistrzach miasta.
Głównym z kryteriów przetargowych było monitorowanie maksymalnie 30 haseł związanych z wydarzeniami organizowanymi w przestrzeni miasta Zakopane. Ten monitoring ma odpowiedzieć na pytanie, czy organizowane wydarzenia zapewniają miastu odpowiednią promocję, a pieniądze przeznaczone na organizację wracają w formie budowania pozytywnego wizerunku u odbiorców.

Inicjatywa ta spotkała się z licznymi głosami krytyki. Zarzucano m.in. bezcelowe wydawanie publicznych pieniędzy. „Za wasze pieniądze chcą wiedzieć co o nich myślicie” - pisano w komentarzach.

Jednak zdaniem dyrektor placówki Beaty Majcher, przedstawiane ostatnio w mediach informacje dotyczące monitoringu mediów, z którego korzysta Zakopiańskie Centrum Kultury, nie odzwierciedlały w pełni jego celu, a także nie dawały szerszego kontekstu o powszechnym stosowaniu tego narzędzia przez wszystkie samorządy. - Niech przykładem będzie Sopot i Kraków, które podobnie jak Zakopane monitorują także hasła związane z władzami miasta (Jacek Majchrowski, Jacek Karnowski) i płacą za tę usługę odpowiednio ponad 20 tys. i ponad 40 tys. rocznie – podkreśla.

- Dzięki zleconym gotowym analizom otrzymujemy ze wszystkich mediów: internetu, prasy, radia, telewizji oraz mediów społecznościowych (z oficjalnych publicznych kont i fanpag’ów) wybrane już pod kontem interesujących nas treści materiały drukowane i elektroniczne, które są niezwykle przydatne wielu osobom na różnych stanowiskach zarówno w samym ZCK, jak również w wydziałach Urzędu Miasta Zakopane oraz w Radzie Miasta Zakopane – tłumaczy. - Monitoring mediów jest bardzo wartościowym i szeroko wykorzystywanym narzędziem, pozwalającym m.in. na ocenę skuteczności dotychczasowych działań z zakresu promocji i komunikacji społecznej, a na jej podstawie planowania kolejnych kampanii, obliczanie ekwiwalentu reklamowego istotnego z punktu widzenia współpracy z partnerami biznesowymi, analizę wydźwięku przekazywanych informacji, poznanie opinii i sugestii ich odbiorców oraz ewentualne szybkie reagowanie na nie, poznawanie aktualnych trendów.
- Monitoring mediów jest więc bardzo istotny nie tylko dla promocji Miasta, ale także dla komunikacji z mieszkańcami, która jest przecież obowiązkiem każdego samorządu. Jej realizowanie w sposób skuteczny i nowoczesny nie jest obecnie możliwe bez tego narzędzia, a korzyści dla Miasta, ale także dla samych Mieszkańców, są znaczne. Jednocześnie podkreślić trzeba, że koszt monitoringu mediów jest mniejszy niż koszt zlecenia analiz i opieki medialnej zewnętrznej agencji PR. Także kwoty przeznaczane przez inne samorządy na ten cel często są wyższe, niż te ponoszone przez Zakopiańskie Centrum Kultury, co można sprawdzić w internetowych Biuletynach Informacji Publicznej – wskazuje szefowa placówki.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
takitam.17.02.2022, 10:59
swietej pamieci nieboszczka pzpr/komuna - jak zwal tak zwal, tez "monitorowala" spoleczenstwo. wolnosc slowa nie oznacza, ze mozna paplac co sie komu ubajdoli pod czerepem. wolnosc slowa oznacza ODPOWIEDZIALNOSC za wypowiedziane slowa. czyzby nastepna afera - "podhalepegasus"???
Wektor16.02.2022, 20:49
Zapamiętajcie raz na zawsze, jeżeli będziemy mieć inwigilację społeczeństwa, to tylko za władzy
LPO, lub innej lewackiej hybrydy. Warunkiem jest tylko zdobycie tej władzy :), wmawianie ludziom,
że jesteśmy inwigilowani, ze w Polsce jest komuna, jest śmieszne. Sowiecka propaganda zawsze
wmawiała proletariatowi, że otacza go faszyzm, kiedy zdobywała władze, mordowała z tą samą
zaciekłością i pasją. Zresztą wystarczy posłuchać niektórych polityków LPO, co należy zrobić
z PiS-m. Jeszcze nie mają władzy, a już chcą mordować, podcinać, przycinać, anihilować,
zdelegalizować. Ogarnijcie się, bo jesteście żałośni :).

Równie dobrze zwykła ankieta w prasie, internacie lub gdziekolwiek, będzie inwigilacją :). NO BA :).
Żyjemy w świecie nagminnej inwigilacji wszędzie, a wy chcecie spalić PiS na stosie, jak za inkwizycji :).
Osiol16.02.2022, 10:17
Wektor
Czy już zapomniałeś o wizytach policji u pracodawców osób które szły w protestach

Taki miękka persfazja
dziadek16.02.2022, 08:10
@Wektor - różnica jest taka, że tam, gdzie internauci "nahejtują" na "peowskie" władze miejskie, to nie będzie sprawy, a tam gdzie na pisowskie można się spodziewać wizyty służb o 6-tej rano...
Wektor15.02.2022, 22:59
To znaczy, że w Sopocie, ba, nawet w Krakowie mamy komunę??? :D.

Sopot-Jacek Majchrowski LPO, Kraków-Jacek Karnowski SLD - w tych miastach na pewno
działa filia UOP, która powstała, aby inwigilować obywateli tych miast :D.

Cytat - "Niech przykładem będzie Sopot i Kraków, które podobnie jak Zakopane monitorują także
hasła związane z władzami miasta (Jacek Majchrowski, Jacek Karnowski) i płacą za tę usługę odpowiednio ponad 20 tys. i ponad 40 tys. rocznie -podkreśla Beata Majcher ".

Myślę, że to inwigilacja jak cholera :). NO BA :).
dziadek15.02.2022, 17:00
Myślę, że za sam fakt wprowadzenia tej inwigilacji (bo tak to większość internautów odbierze) władze miasta będą miały od razu więcej nieprzychylnych opinii i komentarzy. Za żadnej władzy po 1989 roku tego nie było, ale PiS już mnie niczym nie zadziwi.
Osiol15.02.2022, 16:04
Podobnie jak dwuosobowa filia UOP w Zakopanem tak i tu filia powstaje do kontroli oby nie były pod jednym adresem

Karać za wolne myślenie i wolne wypowiedzi (tz. Zbierać wpisy i adresy IP komputera osoby wpisującej niepochlebne opinie których zakredytowani dziennikarze nigdy nie będą mieć odwagi napisać)
mieszkaniec15.02.2022, 13:37
Czyli cenzóra :) gorzej niż za komuny
pismak15.02.2022, 13:12
Tej Pani przydałby się monitoring umysłu. Za nasze pieniądze będą trollować na forach i pisać pochlebne dla władzy komentarze bo urzędasom już się nie chce lub nie nadążają.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl