17.02.2022, 12:12 | czytano: 4584

"Stoimy przed naporem deweloperów". Mieszkańcy walczą o zakaz zabudowy wielkokubaturowej przy ul. Sienkiewicza

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Kilkadziesiąt osób przyszło na sesję Rady Miasta Zakopanego, aby sprzeciwić się planom dewelopera dotyczącym budowy apartamentowca w pobliżu Równi Krupowej.
Mieszkańcy sprzeciwiają się wielkiemu budynkowi, który ma powstać przy ul. Sienkiewicza, w bliskim sąsiedztwie Równi Krupowej. Budynek, który chce wystawić deweloper znacznie przekracza swoimi gabarytami wielkość otaczających budynków. W omawianym terenie wysokość budynków sięga 10-11 metrów i jest zabudową willową. Budynek, który ma powstać miałby mieć wysokość 16 metrów i długość ok. 50 m. Kilkadziesiąt osób przyszło na sesję Rady Miasta Zakopanego, aby dopilnować swoich spraw i tego, jak będą głosować radni. Ostatecznie, przychylając się do obaw mieszkańców, radni zaostrzyli przepisy w planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru urbanistycznego Rówień Krupowa.
- Nie mamy nic przeciwko budowie inwestycji nie odbiegającej od otaczających budynków - mówili przybyli na sesję mieszkańcy.

Mieszkańcy domagają się uchwały, która uniemożliwi powstanie w tym miejscu tak dużej budowy. List od mieszkańców przeczytał radny Grzegorz Jóźkiewicz. Głos przeciw budowie zabrała także Agata Nowakowska-Wolak, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Pismo odczytał radny Tymoteusz Mróz. - Stoimy przed naporem deweloperów, którzy chętnie zabudowują każdą wolną przestrzeń w Zakopanem. W 2001 wpisano ten teren do rejestru zabytków. Jest to fenomen w skali światowej - czytał Tymoteusz Mróz.

Przeciwny podejmowaniu uchwały w tym momencie był radny Jacek Kalata. - Czy dzisiejsza ochrona Równi Krupowej jest niewystarczająca? W mojej ocenie jest, bo inwestor nie uzyskał pozwolenia konserwatorskiego przez 5 lat. Jego propozycje nie wpisują się w koncepcję tego miejsca - zaznaczał Jacek Kalata. - Nic nie zaszkodzi nikomu, żebyśmy zaczekali na wyrok. Ta uchwałą to opcja bomby atomowej. Słyszymy, że tylko w przypadku tej działki, odszkodowanie wynosi 2 mln zł. Ale są inne działki, których parametry zostaną pomniejszone i te strony też otrzymają prawo do odszkodowania.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Osiol17.02.2022, 18:02
Ludzie to po 70tys metr to musi stanąć choćby.....
co władza z ludzi robi?17.02.2022, 13:33
Burmistrz zakopanego koleś Kurskiego zapomniał co przed wyborami obiecywał , a teraz pana boga za nogi złapał i dopadła burmistrza amnezja , podobnie jak całą teraźniejszą peowską opozycję . Zobaczymy kiedy wróci do przedwyborczych przyrzeczeń? Będziemy przypominać to stale , aż do usranej śmierci i nie dopuścimy ,żeby rodowici górale byli jak na wygnaniu . Kto by pomyślał ,że taki prawomyślny Góral tak się splamił? To już drugi taki cap. Pierwszy to Gut Mostowy ten motylek , teraz przykleił się do PIS-u, a niedawno jeszcze Tuskowi kamizelki ubierał i buty czyścił . Władza robi z Górali szmaty ., jak na tych przykładach widać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl