17.02.2022, 20:47 | czytano: 4169

Powiat zdobył rządowe pieniądze na budowę mostu w Trybszu

Rozpoczęła się wycinka drzew przy moście w Trybszu. Fot. Czytelnik
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita ogłosił wyniki kolejnego Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do którego wnioski składane były w sierpniu ubiegłego roku.
Powiat nowotarski szczególnie zabiegał o uzyskanie refundacji na zlecone już wtedy roboty polegające na budowie mostu na Białce w Trybszu i przebudowie półkilometrowego odcinka drogi stanowiącego najazdy na obiekt. Kontrakt opiewał na prawie 13,5miliona złotych, z czego prawie połowa kwoty stanowiła pomoc finansową ze strony gminy Łapsze Niżne.
Pierwotnie powiat miał rozpocząć roboty w lipcu 2021 roku, lecz na wniosek gminy termin rozpoczęcia robót został przesunięty najpierw na koniec listopada, a później na koniec lutego 2022 roku. Gmina chciała ten czas wykorzystać na wykonanie drogi, która mogłaby połączyć Trybsz z Krempachami i znacząco skrócić planowane drogi objazdowe, którymi mieli poruszać się kierowcy podczas budowy mostu. Wysiłki gminy udaremnione zostały oporem ze strony mieszkańców Krempach. Wobec nacisków mieszkańców swojej gminy wójt Łapsz zdecydował się o budowie mostu zastępczego, który powstać miał przed rozpoczęciem robót prowadzonych przez powiat od marca.

- Refundacja, która pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, znacząco zmienia obecny rozkład środków, które samorządy planowały przeznaczyć na budowę mostu w Trybszu – mówi Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. - W zasadzie udało się nam przywrócić sposób finansowania sprzed roku, kiedy to z tych samych rządowych naborów oczekiwaliśmy dofinansowania na realizację tej inwestycji. Wtedy budowa mostu została co prawda zakwalifikowana do dofinansowania, lecz znalazła się na liście rezerwowej, zadań czekających na oszczędności. Zarząd i Rada Powiatu wraz z wójtem Jamrozem podjęli wtedy decyzję o przeznaczeniu potężnych środków własnych na budowę mostu, który stanowi jedną z kluczowych przepraw dla Spisza. Wciąż jednak zabiegaliśmy o dofinansowanie i jak widać, nasze starania okazały się skuteczne. Co prawda wniosek o refundację w imieniu Powiatu składał Powiatowy Zarząd Dróg i to Powiat jako inwestor otrzymał to dofinansowanie, lecz nie sposób nie zaznaczyć olbrzymiego zaangażowania naszych lokalnych parlamentarzystów, Wojewody Małopolskiego i Wójta Jamroza, którzy wspierają inwestycję na każdym jej etapie, za co serdecznie dziękuję.

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powiat otrzymał prawie 6,7 mln zł. - Teraz aby skonsumować dofinansowanie, musimy skoncentrować się na terminowym zakończeniu inwestycji – dodaje Moskalik – Nie możemy sobie pozwolić na choćby tygodniowe opóźnienie rozpoczęcia robót. Harmonogram jest napięty, lecz wciąż realny.

Źródło: Powiat Nowotarski, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
xxx21.02.2022, 14:36
Gierwazy!!! Ty Januszku!!!!!!Nic więcej nie można powiedzieć na taki wpis jaki umieściłeś! Poza tym że starasz się obrażać tego który ma inne zdanie niż Twoje! Możesz się pukać po swojej głowie mam nadzieję że nie zrobisz sobie krzywdy.
Gierwazy18.02.2022, 19:54
To nie są rządowe pieniądze (jak ???) to są Twoje ,moje z podatków !!!.
do @" co dalej" pół roku zimy a ten propagandowe ścieżki rowerowe !
i środki unijne weź klepnij się może jeszcze pomoże !
miasteczkowy18.02.2022, 11:42
Jestem ciekaw czy wzorem gminy Nowy Targ zabytkowy most zastąpi kolejnym betoniakiem
antyferdek18.02.2022, 11:40
Ferdek /.../ a z czego miała dać? Butelki i puszki sprzedawać?
co dalej?18.02.2022, 09:14
Jak by na to nie patrzeć to gmina dołoży parę mil. Ile to się okaże po zakończeniu budowy mostu! Czy gminę na to stać? Co będzie jeśli samorządy zostaną bez środków unijnych i tu pytań jest wiele! Czyli wyhamuje to dalszy rozwój inwestycji który obecnie i tak jest słaby na terenie gminy. Można zaklinać rzeczywistość ale czy o to chodzi? W minionej kadencji były ścieżki rowerowe w obecnej kadencji będzie most i co dalej z inwestycjami i rozwojem gminy?
Piotr18.02.2022, 08:29
A gdzie ekolodzy? Wycinają biedne drzewa!
ski18.02.2022, 06:21
do Ewa wcale mu nie dali tylko wymodlił
Ferdek18.02.2022, 04:16
Ale dobra ta nasza władza. Dała nasze pieniądze zabrane nam w podatkach.
ewa17.02.2022, 21:56
Nie zdobył tylko mu dali w ramach podziału w zjednoczonej prawicy. Trybsz pozostanie bez dojazdu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl