23.02.2022, 17:54 | czytano: 4846

Uwaga na fałszywe smsy. Mieszkanka Zakopanego straciła 4000 złotych

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” lub „Twoja paczka czeka na ustawienie preferencji dostawy”. Jeżeli otrzymaliście taki SMS, w którego treści znajduje się również link, uważajcie! To kolejne oszustwo. Na waszych telefonach zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie i możecie stracić pieniądze, które macie na koncie - ostrzega zakopiańska policja.
Oszuści wysyłają do ludzi SMS o treści: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” lub „Twoja paczka czeka na ustawienie preferencji dostawy”. W treści SMS-a znajduje się również link. Po kliknięciu następuje przekierowanie m.in. na stronę udającą firmę kurierską. Co gorsza, kliknięcie linku powoduje zainstalowanie na telefonie złośliwego oprogramowania, którego celem jest przejęcie danych do logowania w bankowości internetowej i w efekcie kradzieży pieniędzy z konta bankowego.
Na własnej skórze przekonała się o tym mieszkanka Zakopanego, która klikając w podobny link doprowadziła do zainfekowania swojego telefonu co w dalszej kolejności pozwoliło oszustowi wypłacić na jej szkodę z bankomatu 4000 złotych.

Dlatego nie należy klikać w link znajdujący się w przesłanej wiadomości SMS. Jeżeli jednak tak się zdarzyło, natychmiast skontaktujcie się ze swoim bankiem.


Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny. Tatrzańscy policjanci otrzymują już pierwsze zgłoszenia otrzymywania przez mieszkańców podejrzanych SMS-ów. Aby nie zostać ofiarą przestępców, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

- Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,76 PLN) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).

- Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie, nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.
- Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia, zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku oraz w najbliższej jednostce Policji.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl