01.03.2022, 10:13 | czytano: 9300

Spotkanie z Ukraińcami w nowotarskim urzędzie miasta (zdjęcia)

Fot. Piotr Dobosz
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poniedziałkowe popołudnie w spotkaniu zorganizowanym przez nowotarski magistrat z mieszkającymi w Nowym Targu Ukraińcami. Tematem była pomoc, na jaką liczyć mogą ich rodziny i bliscy, którzy niebawem przyjadą do stolicy Podhala.
Na spotkaniu nie zabrakło zarówno samych Ukraińców, jak i mieszkańców Nowego Targu, pragnących pomóc uchodźcom. Z ramienia Miasta uczestniczyli w nim burmistrz Grzegorz Watycha i jego zastępcy oraz radni. Najważniejsze informacje na temat pomocy przekazywali kierownik referatu ds. Sportu i Turystyki Arkadiusz Szymczyk, który będzie koordynatorem tych działań oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łukasz Knurowski.
Uchodźcy liczyć mogą na dwutorową pomoc - od państwa oraz od samorządu, organizacji społecznych, fundacji czy samych mieszkańców.
I koordynacją właśnie tej drugiej ścieżki zajmie się magistrat, który od dziś uruchamia adres: ukraina@um.nowytarg.pl oraz specjalny numer telefonu: +48 669 229 228. Z kolei bieżące informacje znajdą się w specjalnej zakładce na stronie www.nowytarg.pl oraz na miejskim profilu facebookowym.

Od dziś w UM uruchomiony zostanie również punkt, do którego przynosić można produkty z listy określonej przez wojewodę. Trafią one później do magazynu powiatowego, mieszczącego się w Powiatowym Zarządzie Dróg, a następnie - do wojewódzkiego. Chodzi o to, by mieszkańcy nie musieli nosić tych artykułów do PZD przy ul. Szpitalnej.
Osobną sprawą są inne formy pomocy - np. zaoferowanie mieszkania, wyżywienia. Jak mówi burmistrz Watycha, magistrat będzie w tym wypadku skrzynką kontaktową - stworzy bazę, do której będzie można się wpisywać. Zajmie się też kojarzeniem Ukraińców, pośrednictwem z organizacjami.

- Inicjatywa oddolna już ruszyła i działa, więc potrzeba takiego punktu koordynującego, kontaktowego i wymiany wzajemnych informacji - mówi burmistrz.

- Chcemy udostępnić z jednej strony kontakt do tych, którzy potrzebują pomocy, z drugiej do tych, którzy taką pomoc oferują - dodaje Arkadiusz Szymczyk.

Na miejskiej stronie internetowej pojawią się również odpowiedzi na pytania, które padały podczas wczorajszego spotkania, a które kierowane są do Urzędu Wojewódzkiego. Takie, jak choćby o status uchodźcy, czy zalegalizowanie pobytu. Choć są to pytania do wojewody, miejscy urzędnicy obiecali, że będą pośredniczyć w przekazywaniu tych informacji.

Tematów podczas wczorajszego spotkania było bardzo dużo, trwało ono ponad 2 godziny. Była m.in. mowa o pomocy psychologicznej i prawnej, o zapewnieniu ukraińskim dzieciom nauki w szkołach, czy o organizacji transportu z granicy, który Nowy Targ mógłby firmować własnym znakiem. Już bowiem pojawiają się nieuczciwi przewoźnicy, którzy żądają za przejazd zapłaty. Są też informacje o działających na granicy gangach sutenerów.
Na razie nie da się oszacować precyzyjnie liczby uchodźców, która przyjedzie do Nowego Targu, po wczorajszym spotkaniu już jednak widać, że chęć do pomocy im - jest ogromna. Od obecnej w sali obrad Anny Zgierskiej - prezeski Fundacji im. Adama Worwy można na przykład było się wczoraj dowiedzieć o zbiórce w restauracji Ruczaj przy ul. Ludźmierskiej. Koce, odzież, środki czystości - wszystko to czeka na potrzebujących uchodźców, którzy już teraz mogą przychodzić i zabierać potrzebne im artykuły.

Nasi goście z Ukrainy będą też mieli zapewnioną darmową pomocą prawną - wraz z tłumaczem - w Lokalnym Punkcie Pomocy przy ul. Krzywej 19b, tel. 794 001 608.

Część przybyłych na wczorajsze spotkanie Ukraińców od razu skorzystała z indywidualnych konsultacji, a przed salą obrad po jego zakończeniu trwała wymiana kontaktów między osobami potrzebującymi i tymi, którzy pragną pomagać.

p/
Może Cię zainteresować
komentarze
PAL02.03.2022, 15:47
Sceptyk
Nie zapomnieli ale to nie w naszym stylu kopać leżącego Wiem jestem naiwny ale mam nadzieje że po tej wojnie ukraina znajdzie sobie nowych
bohaterów a nie tych z oun czy upa
Sceptyk01.03.2022, 23:52
No anyż wszyscy zapomnieli Wołyń co tam robili Ukraińcy njech się tam tłuką między sobą nic nam do tego i po co nim pomagać przyjmować potem się nich nie pozbędziemy to jest dzicz
nie ślepy01.03.2022, 20:56
..."Już bowiem pojawiają się nieuczciwi przewoźnicy, którzy żądają za przejazd zapłaty"...Jak to wszystko komentować, to całkowite przełożenie wajchy...czy do tych nieuczciwych przewoźników też należy MPK, które żąda od nas biletów? Czy Polak to już we własnym państwie jest człowiekiem drugiej kategorii, którego teraz się będzie zmuszało do finansowania tego wszystkiego?! Tych milionów ludzi, które ciągną do nas zaproszone szerokim gestem. Do tego czasu była prowadzona przeciw nam "wojna" covidova, codziennie do nas strzelano ze strzykawek, trup się ponoć kład równo o czym mówiły codzienne statystyki, zamordyzm na całego i wszędzie, ruina wielu taka sama jak na wojnie prawdziwej a tu na raz stał się cud! Polacy wszyscy wyleczeni, szpitale ponoć puste i czekają na Ukraińców, bo putin zabił u nas covida! Każdy kto chce może "walić" do Polski bez dokumentów, bez kwarantanny i testów i nawet szmaty nie trzeba na gębie! Warunki dla każdego ze wschodu, o których i nie jeden Polak może pomarzyć! Wiem trzeba pomagać, ale już za dużo tego kłamstwa wszędzie, dziś byłem w urzędzie i bez szmaty na gębie wstęp wzbroniony, ale na sali obrad to widzę inne przepisy, czy może chodzi o to,że inne przepisy obowiązują w Polsce Polaków a inne Ukraińców?
reżyser01.03.2022, 18:03
@jam to, widać ,że nie oglądali "Predatora", ja tam rozumiem o co biega.
Katastrofa01.03.2022, 16:50
Sie pomaga brawo. Ale covid to już umarł? Gdzie dystans, maseczki to już nie trzeba. Rada Miasta już zapomniała o zasłanianiu ust i nosa. Jeszcze tak niedawno chodzili zamaskowani co za obłuda.
klio01.03.2022, 16:27
Przewożnicy powinni być rejestrowani kogo przewożą.W szkole powinien być chociaż 1 ukraiński nauczyciel,a jest ich pełno wśród uchodżców.Wiem,że lekarzy do szpitala nam nie przybędzie bo są objęci mobilizacją.Ukraińcy ,to ludzie wykształceni,trzeba tylko pomyśleć o nich aby się i nam przydali.
Osiol01.03.2022, 16:16
Do jam to
Ales poszedł.... A powinieneś napisać wrogowie moi się biją trzeba im broń dostarczyć...
Ale to też półprawda ruskie mogą jeszcze sprzedac
Można jaśniej?01.03.2022, 15:24
do @jam to
To kto w końcu jest tym przyjacielem? :)
jam to01.03.2022, 11:01
I bardzo dobrze! Trzeba im pomóc, w końcu walczą też za naszą wolność. Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl