Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poniedziałkowe popołudnie w spotkaniu zorganizowanym przez nowotarski magistrat z mieszkającymi w Nowym Targu Ukraińcami. Tematem była pomoc, na jaką liczyć mogą ich rodziny i bliscy, którzy niebawem przyjadą do stolicy Podhala.
Na spotkaniu nie zabrakło zarówno samych Ukraińców, jak i mieszkańców Nowego Targu, pragnących pomóc uchodźcom. Z ramienia Miasta uczestniczyli w nim burmistrz Grzegorz Watycha i jego zastępcy oraz radni. Najważniejsze informacje na temat pomocy przekazywali kierownik referatu ds. Sportu i Turystyki Arkadiusz Szymczyk, który będzie koordynatorem tych działań oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łukasz Knurowski.Uchodźcy liczyć mogą na dwutorową pomoc - od państwa oraz od samorządu, organizacji społecznych, fundacji czy samych mieszkańców.I koordynacją właśnie tej drugiej ścieżki zajmie się magistrat, który od dziś uruchamia adres: ukraina@um.nowytarg.pl oraz specjalny numer telefonu: +48 669 229 228. Z kolei bieżące informacje znajdą się w specjalnej zakładce na stronie www.nowytarg.pl oraz na miejskim profilu facebookowym.
Od dziś w UM uruchomiony zostanie również punkt, do którego przynosić można produkty z listy określonej przez wojewodę. Trafią one później do magazynu powiatowego, mieszczącego się w Powiatowym Zarządzie Dróg, a następnie - do wojewódzkiego. Chodzi o to, by mieszkańcy nie musieli nosić tych artykułów do PZD przy ul. Szpitalnej.
Osobną sprawą są inne formy pomocy - np. zaoferowanie mieszkania, wyżywienia. Jak mówi burmistrz Watycha, magistrat będzie w tym wypadku skrzynką kontaktową - stworzy bazę, do której będzie można się wpisywać. Zajmie się też kojarzeniem Ukraińców, pośrednictwem z organizacjami.
- Inicjatywa oddolna już ruszyła i działa, więc potrzeba takiego punktu koordynującego, kontaktowego i wymiany wzajemnych informacji - mówi burmistrz.
- Chcemy udostępnić z jednej strony kontakt do tych, którzy potrzebują pomocy, z drugiej do tych, którzy taką pomoc oferują - dodaje Arkadiusz Szymczyk.
Na miejskiej stronie internetowej pojawią się również odpowiedzi na pytania, które padały podczas wczorajszego spotkania, a które kierowane są do Urzędu Wojewódzkiego. Takie, jak choćby o status uchodźcy, czy zalegalizowanie pobytu. Choć są to pytania do wojewody, miejscy urzędnicy obiecali, że będą pośredniczyć w przekazywaniu tych informacji.
Tematów podczas wczorajszego spotkania było bardzo dużo, trwało ono ponad 2 godziny. Była m.in. mowa o pomocy psychologicznej i prawnej, o zapewnieniu ukraińskim dzieciom nauki w szkołach, czy o organizacji transportu z granicy, który Nowy Targ mógłby firmować własnym znakiem. Już bowiem pojawiają się nieuczciwi przewoźnicy, którzy żądają za przejazd zapłaty. Są też informacje o działających na granicy gangach sutenerów.
Nasi goście z Ukrainy będą też mieli zapewnioną darmową pomocą prawną - wraz z tłumaczem - w Lokalnym Punkcie Pomocy przy ul. Krzywej 19b, tel. 794 001 608.
Część przybyłych na wczorajsze spotkanie Ukraińców od razu skorzystała z indywidualnych konsultacji, a przed salą obrad po jego zakończeniu trwała wymiana kontaktów między osobami potrzebującymi i tymi, którzy pragną pomagać.
p/
Nie zapomnieli ale to nie w naszym stylu kopać leżącego Wiem jestem naiwny ale mam nadzieje że po tej wojnie ukraina znajdzie sobie nowych
bohaterów a nie tych z oun czy upa