06.03.2022, 14:42 | czytano: 7247

Rozpoczyna się renowacja elewacji zabytkowej kamienicy (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Trwające kilkanaście miesięcy starania o znalezienie wykonawcy prac przy odnowieniu fasady dawnego hotelu Herza - znalazły finał. Do przetargu wreszcie zgłosiła się firma, której zlecono wykonanie robót.
Jedyną ofertę zgłosiła Podhalańska Grupa Budowlana „ROBEX-BUD” Naprawa - Roberta Potoczaka z ceną realizacji zamówienia ponad 880 tysięcy zł.
Realizowana inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto dostało 50 tys. euro dofinansowania, czyli obecnie to około 245 tysięcy zł. na realizację mikroprojektu pn."Odnowa fasady dawnego hotelu Herza na historycznym szlaku z z Krakowa na Spisz i Węgry. Partnerem mikroprojektu po stronie słowackiej jest miasto Kieżmark.

Zlecone wykonawcy prace polegają m. in. na naprawie pokrycia dachowego i obróbek blacharskich, remoncie kominów wentylacyjnych, czyszczeniu i malowaniu pokrycia dachowego, montażu blaszanych rur spustowych, wykonaniu badań stratygraficznych elementów elewacji, remoncie elewacji z cokołem i balkonem oraz wymianie pasa witryn oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Na razie budynek z elewacją od strony ul. Sobieskiego i Rynku został odgrodzony. Prace mają się zakończyć do połowy czerwca br. Okres rękojmi i gwarancji na wykonane roboty budowlane i wbudowane materiały obejmuje 5 lat.

Dla przypomnienia: od lutego 2004 r. swoją siedzibę ma w tym budynku Ośrodek Współpracy Polsko−Słowackiej, Euroregion Tatry. Dwie połączone obecnie kamienice należały one do tutejszych rodów Herzów i Laurów. Mieściła się tam oberża, potem restauracja i hotel.
"W roku 1823 w czasie wyprawy w Tatry gościł tutaj ze swoim dworem Arcyksiążę Franciszek Karol, ojciec późniejszego cesarza Austro−Węgier Franciszka Józefa. W 1873 roku w zachowanej do dziś sali kominkowej spotkali się założyciele Galicyjskiego Towarzystwa Naukowego. Natomiast w roku 1904 rozpoczęło tu działalność CK Gimnazjum. W czasie I wojny światowej, w 1914 roku zjechała tutaj kwatera wojenna CK dworu panującego na czele z Arcyksięciem Leopoldem Salwatorem. Bywali tu również liczni politycy i artyści" - napisał w jednej z publikacji Antoni Nowak.

Po II wojnie światowej w budynku miał swoją siedzibę Powiatowy Dom Kultury, a od połowy lat 70−tych ubiegłego stulecia pomieszczenia zajmowało Muzeum Podhalańskie.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Betka10.03.2022, 09:42
Nadal jest powtarzany (aż do znudzenia) nieprawdziwy fakt że ta narożna kamienica była hotelem Herza. Jak podaje publikacja B.Słuszkiewicz "Rynek, zabudowa, mieszkańcy ...(2016 r. wydania) wyraźnie podaje, że oboknastępna kamienica (dawna Restauracja Dunajec) była hotelem Józefa Herza. W 1904 roku ta restaurowana kamieniva Bylas w posiadaniu rodziny wice burmistrza miasta Karola Laura i ego żony Herminy. Tam też gimnazjum nowotarskie korzystało w 1904 r. z kilku pomieszczeń odnajmowanych u Laurów (!). Herzowie jako ich sąsiedzi nabyli te nieruchomość w 1909 r. i tyle i aż tyle historii z naszej historii.
stolarz07.03.2022, 14:14
Pan Waldemar już ostrzy gwoździe i szlifuje deski
Janosik07.03.2022, 13:48
A Wojas to tam tylko wynajmuje?
Niech zgadnę, znowu będzie tam hotel. W dwu setną rocznicę wizyty Arcyksięcia Karola Franciszka zagości tutaj ze swoim dworem sam ????????? ????????????? ??????.
Żartowałem raczej ktoś ważny z Niemiec.
STAŚ07.03.2022, 10:29
Będzie ładnie !
Polka07.03.2022, 09:11
?My Polacy? prawie cały rynek mamy zabudowany żydowskimi kamienicami, oprócz ?domu partii ? ,więc może wyburzmy cały rynek.
?Ty Polaku? zapewne wybulisz jakieś pół bańki na ten szlachetny cel .
Jasiek07.03.2022, 08:26
W Nowym Targu buduje się drogi, których przebieg uchwalono w mpzp, miasto stwarza nowe tereny dla rozwoju przedsiębiorczości, żeby powstawały miejsca pracy, rozbudowuje się sieć kanalizacyjną, a w centrum sieć ciepłowniczą, żeby nie było smogu... To można i wyremontować fasadę starej kamienicy.
Sdsss06.03.2022, 21:03
Pytanie za milion - Jest linia przed którą muszą się zatrzymać pojazdy wyjeżdżające z Jana III Sobieskiego. Widok nadjeżdżających pojazdów często zasłaniany był przez pieszych, ale ci w końcu się oddalali i było widać czy coś jedzie czy nie. I teraz pytanie za milion - JAK KIEROWCY MAJĄ STAMTĄD BEZPIECZENIE WYJECHAĆ?! Nie można było zamiast blachy użyć siatki? A przynajmniej tych trzech kawałków?
Smok06.03.2022, 16:45
Chwila, chwila...

Chcecie napisać, ze my Polacy płacimy teraz prawię bańkę na to żeby wyremontować jakieś pożydowskie kamienice?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl