09.03.2022, 17:02 | czytano: 13268

Dramatyczny apel nowotarskiej radnej: "Gdzie jest patriotyzm?"

Danuta Szokalska-Stefaniak/ zdj. arch. Podhale24
NOWY TARG. Podczas posiedzenia miejskiej Komisji Oświaty i Kultury głos zabrała Danuta Szokalska-Stefaniak. Jej wystąpienie miało związek z tegorocznymi obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
- 1 marca, podczas mszy świętej nie było młodzieży ze szkół nowotarskich, nawet ze szkoły kadetów. Pytam - gdzie są nauczyciele i dyrektorzy szkół? Jak chcecie wychować młodzież? Gdzie jest patriotyzm? Hołd Żołnierzom Niezłomnym oddali starzy ludzie i trzy poczty sztandarowe. Tak nie może być! Kazania, jakie wygłosił ks. proboszcz Zbigniew Płachta - powinni wysłuchać młodzi. Może zadrżało by serce młodemu pokoleniu w tak ciężkich i niebezpiecznych czasach. Na Ukrainie walczą także młodzi i kobiety. Ciekawe, czy nasi młodzi też by się tak zachowali. Myślę, że nie. Bo pokazali to 1 marca. "Co tam patriotyzm, w razie czego - wziąć paszport i wyjechać z kraju" - takie słowa padają wśród młodych. Proszę, by dyrektorzy szkół zastanowili się nad moimi słowami, jak kochamy naszą ojczyznę - mówiła radna Danuta Szokalska-Stefaniak.
s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Qwerty12.03.2022, 10:51
Słowa pani radnej prowadzą do jawnej dyskryminacji na tle religijnym! Można mieć pretensje o brak zaangażowania w patriotyzm, ale religia i kościół do patriotyzmu nie należą, tylko do osobistego i indywidualnego wyboru każdego człowieka. Kościół nie idzie w parze z patriotyzmem i nie można oskarżać kogokolwiek o brak patriotyzm bu do kościoła nie poszedł i nie wysłuchał gościa zza ambony
matka11.03.2022, 16:07
Dość zapychania młodzieżą wszelakich imprez w mieście.Kto chce niech idzie z nieprzymuszonej woli i nie robi sztucznej frekfencji
asterix11.03.2022, 16:01
Kraj na patriotyzm musi sobie najpierw zasłużyć, póki co raczej słabo mu to wychodzi
jpk11.03.2022, 14:05
Pani radna porównuje walkę o własną ojczyznę z chodzeniem do kościoła i oddawaniem czci ludziom pokroju Ognia? No dobre sobie./.../ Tymczasem, niech Pani radna nie mówi mnie, ani moim dzieciom, kogo mają podziwiać i czy mają chodzić do kościoła.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
znajoma radnej Danusi Stafaniak11.03.2022, 13:57
Nie wiem czy masz Danusiu dostatecznie duże sukcesy wychowawcze jeśli chodzi o własne dzieci/są to dziś już dorośli ludzie/,żeby pouczać jak wychowywać mają inni!!Przyjrzyj się własnej rodzinie,a potem wygłaszaj apele w tych sprawach.To naprawdę jest życzliwa rada.
Lolo11.03.2022, 11:27
Szanowna Pani , patriotyzm , miłość do ojczyzny bierze się z wzorów do naśladowania , więc naśladują /.../ jaka władza i autorytety taki patriotyzm

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Didi11.03.2022, 10:10
Jeśli chodzi o apel to myślę że patriotyzm powinno budować w nas państwo. Czy ja mogę kochać i bronić państwa w którym muszę harować po 12-15 godzin dziennie żeby w miarę normalnie żyć? Państwa w którym jedni są okradani żeby inni mogli nic nie robić albo robić mniej? Państwa gdzie nie mogę spać bo niektórzy rajdy sobie nocne urządzają po mieście, a jak nie to piesek sąsiada ujada nonstop i nie ma prawa, nie ma władzy. Państwa gdzie nie mogę wyjść z domu bo zabija mnie pomału smród i zawarta w nim chemia.
nowatarżanka10.03.2022, 18:30
wstydzilibyście się tak pisać jesteście anonimowi wiec piszecie co chcecie pani radna ma całkowitą recje.Wstyd
wyborca10.03.2022, 15:22
Gdzie patriotyzm? A gdzie burmistrz?
Łotewa10.03.2022, 10:20
A co ma patriotyzm do mszy w kościele? Może przestańcie w koncu mieszać jedno z drugim to sie coś zmieni...
195610.03.2022, 10:08
czy pani
radna pamieta wołyn
Miotonik10.03.2022, 09:29
wielu tu podszytych potomków co zaczynalipisemka od słów,uprzejmie donosze
WiN10.03.2022, 09:28
Myślę pani radna, że w pierwszej kolejności należało zadać pytanie do burmistrza Grzegorza Watychy dlaczego nie wziął udziału w tym wydarzeniu upamiętniającym żołnierzy niezłomnych? Dzieci proszę zostawić w spokoju skoro burmistrz nie potrafi dać świadectwa patriotyzmu i osobistego przykładu!!! Niechęć do Grupy Pamięć, która go wyręcza powinien odstawić na bok. Niestety zawiść zwycięża.
Rozwartapospolita10.03.2022, 09:25
Przeczytałem komentarze i w ogólnym zarysie zgadzam się z tym co napisał
"Andrzej". Tyle tylko, że ktoś nam te wzorce podsuwa, jak szatan to jabłko Ewie w raju.
"Inka" właśnie obraża się na samą siebie. Przecież tych ludzi wybrali ci którzy są z nich niezadowoleni. Inicjatora tych głupot zrobili kiedyś radnym. Wybieramy nie ludzi uczciwych ale takich z którymi będziemy mieć "układy", z którymi "da się załatwić", którzy nam "dadzą" trochę naszych pieniędzy.
Problem nasz jest bardzo stary, jeszcze przedrozbiorowy. ten wróg, o którym pisałem, jest obok nas od wieków.
Dowodem na to jest wpis niejakiego "Ojca".
Na koniec, mały cytat z oceny sytuacji sprzed prawie stu lat przedstawionej przez pisarza Andrzeja Niemojewskiego ( przeze mnie skróconego, by nie wskazywał kogo dotyczy. Takie już dziś czasy).

... "Nie mogę z tobą nic wspólnie kochać, czcić, uwielbiać, nad niczym wspólnie cierpieć i do niczego wspólnie dążyć - ale możemy wspólnie drwić ze wszystkiego.
Wydrwię ci twego Boga, twą Ojczyznę, twą tradycję i twe ideały, twe pragnienia i twe wysiłki i obaj będziemy wyżsi ponad to wszystko".

Wiele się zmieniło przez te sto lat? Na pewno tyle, że jest i ma być jeszcze gorzej, jak to prorokuje jeden z tych których dotyczy cytat.
nowotarżanin10.03.2022, 07:59
czy pani radnej mówi coś pseudonim Herkules i wydarzenia z Niwy grudzień 1945 /Baśka Plewa i Cowboj/
Patriotyzm to?10.03.2022, 07:31
Patriotyzm to szacunek do dobra wspólnego, dbanie o środowisko, uczciwe płacenie podatków, dbanie o dobra kultury, szacunek i tolerancja dla innych, różnorodność kulturowa i jej akceptacja itd. /.../
Blocx09.03.2022, 23:40
Pani radnej marzą się dawne czasy. Tylko zamiast na pochód 1 majowy to do kościoła spęd. Takie działania na pewno nie utrwala patriotyzmu w młodzieży.
Inka09.03.2022, 22:55
Patriotyzm jest na pomniku pod Kopcem który przez nieudolność Stegowej i Watychy dwa razy zmieniał lokalizację. Postawiony bez zgody rady miejskiej po wycięciu 8 drzew. Daty powstań zostały na nim źle wyryte dlatego przemalowano je flamastrami. Całe zabawy awatychy z quazi kombatantami to jeden wielki cyrk. Potem się nie dziwcie że mieszkańcy nie chcą w nim występować
Andrzej09.03.2022, 21:58
Niewatpliwie. Ludzie sami dążą do zaglady samych siebie...malo tego nie wyslija sie zeby myslec tylko biora to co im inni na tacy podaja , a co tak naprawde prowadzi do ich zguby. Nie maja dla siebie szacunku, dla samych siebie go nie maja nawet. Mamona górą...pytanie ..czy zechca zrozumiec co wazniejsze jest niz MAMONA. wątpię...chciwość górą. Wiec jer jak.jest
dziadek09.03.2022, 20:47
Proszę podziękować obecnie rządzącym, że zaczęli stosować "patriotyzm wybiórczy". To co im jest na rękę i podnosi im słupki poparcia to jest patriotyczne, choćby stawiało na piedestał morderców. Jak choćby sprawa Ognia. Na Podhalu zawsze będzie dla jednych mordercą, bo wyrżnął im bliskich.
Moherka09.03.2022, 20:28
Pani Radna niech zajmie sie realnymi problemami mieszkancow a nie stwarza sztucznych problemow
Mieszkaniec09.03.2022, 20:28
Pani radna , proszę nikomu nie narzucać gdzie mają chodzić i czego mają słuchać ,jak to się mówi jedni wolą rybki a inni akwarium a robienie frekwencji na siłę nic nie daje chyba że trzeba się pokazać
tak na marginesie09.03.2022, 20:10
Brawo dla Pani radnej za odwagę !!!
W tych czasach ludzie potrzebują tylko; papu, WC i TV - Żałosne !!!
Belfer09.03.2022, 19:56
Nie mam żadnych wątpliwości, również jako nauczyciel, że młodym uczniom trzeba wpajać patriotyzm, kształtować postawę szacunku do własnej historii i jej bohaterów. Uważam również, że na tego typu uroczystościach powinni być przedstawiciele szkół ze sztandarami... i zawsze chodzą.
Czemu teraz ich nie było? Może dlatego, że organizatorzy nie wysłali takowej informacji do szkół? Zawsze, gdy są uroczystości 11 listopada, 1 września, 17 września czy 3 maja reprezentacje szkół są. Jest też wcześniejsza informacja wysłana do szkół. Ktoś mi zarzuci, że trzeba od razu zaproszenie wysyłać. Nie. Ale nie można oczekiwać również, że dyrekcja będzie siedzieć cały czas na portalach i wyszukiwać gdzie jest jakaś uroczystość, bo...
Zatem Pani Radno, przy najbliższej wizycie w Urzędzie Miasta zapraszam do pokoju 207 do Wydziału Promocji albo jeszcze lepiej - do pokoju 101. Myślę, że p. Burmistrz odniesie się do Pani "zarzutów".
nowotarżanin09.03.2022, 19:38
pani radna odsyłam do artykułu o zamordowaniu 5 Zydów na Waksmundzkiej wie Pani czemu a potem zbierać głos chyba że w szkołach zrobimy na ten temat pogadankę
Sieniawian09.03.2022, 19:14
do Ojciec.
,,Przypominam, że jesteśmy w dalszym ciągu jeszcze wolnym narodem i robimy to co chcemy,, pod jednym warunkiem, że będziemy robić to co zadecydują w Brukseli- pozdrawiam wszystkich lemingów
Osiol09.03.2022, 19:10
Chwała i honory dla pierwszego komendanta...I jego ludzi (też byli członkami?)
A przymus wprowadzic jak na 1maja kiedys i obecność sprawdzac

Pomników patriotów nikt nie musi pilnować nikt ich nie niszczy
Rozwartapospolita09.03.2022, 19:01
No i odezwali się napływowi "patrioci polscy"
Ci sprzed kilku wieków, i ci których objęły granice Polski w brew ich woli. Dadzą też niedługo głos i ci walczący bez kościoła. Okrzepną i zaczną nam urządzać Polskę.
Jeżeli w takich kwestiach przywołuje się Szymborską. No nie. Już pominę kto i jak ją sprawdził, a to co pisała było antypatriotyzmem.
Dobrze, że pani radna poruszyła ten temat.
Faktycznie zanosi się na to, jak głosi jeden bezczelny, "że będzie jeszcze gorzej", ale my nie możemy się do tego przyzwyczajać.
Wychodzi na to, że największy wróg Polski jest obok nas!
PAL09.03.2022, 18:38
Pamięć Żołnierzom Wyklętym jak i innym poległym w bezsensownych powstaniach się należy ale mamy co pokolenie powtarzać ten sam błąd
Kult powstańców Styczniowych w II RP doprowadził do hekatomby powstania Warszawskiego Tak mamy niebezpieczny czas próbuje się nas
wciągnąć wojnę za pomocą MIG-ów wcale się nie dziwie takim opiniom "Co tam patriotyzm, w razie czego - wziąć paszport i wyjechać z kraju"
Tylko ignorant karmiony propagandą z tv wierzy w dyrdymały ,,Za waszą i Naszą Wolność''
Wiktor09.03.2022, 18:38
Chciałbym aby pani radna przeczytała te komentarze, ale z drugiej strony czy to by coś zmieniło?
Ku chwale Ojczyzny09.03.2022, 18:33
Proszę Pani główny fundament wychowania to rodzina -dom .Szkoła może pomóc w wychowaniu ale nie zastąpi ojca,matki czy dziadków. Mieliśmy kiedyś święto Manifestu Lipcowego , Pochody z okazji święta pracy. Jedni chodzili inni bojkotowali.Żolnierze Wyklęci o których pani wspomina byli zarówno bohaterami, patriotami jak i bandytami co u nas na Podhalu jest powszechnie znane. Napewno wszyscy oni byli postaciami tragicznym w historii . Dlatego nie można narzucić siłą naracji historycznej w postaci obowiązkowych wyjść na święto - bo tak już było ponad 30 lat temu. Więcej uczestnictwo w świecie którego obchody mają miejsce w Kościele nie może być obowiązkowe. Jest wiele do zrobienia w kwestii patriotyzmu młodych Polaków ale to co Pani oczekuję od szkoły w kwestii święta 1 marca nie będzie miało nigdy zgody wśród ogółu nauczycieli i dyrektorów. No chyba że będzie przymus ale to przerabialiśmy już w przeszłości i w konsekwencji odniosło odmienny skutek od zamierzonego.
z tąd09.03.2022, 18:24
@ Ojciec Masz 200% racji Ojciec,brawo !
Gulasz Juliusz Zeżarł09.03.2022, 18:03
Ciekawe czy takiej radnej przejdzie przez myśl, że uczestnictwo w mszy świetej nie musi być dowodem na patriotyzm a brak uczestnictwa nie jest dowodem zdrady narodowej.
Czy radna jest pewna, że sama rzuciłaby się do walki, kiedy nadejdzie ten czas? Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono, pisała Szymborska i radna chyba jewzcze nie miała okazji wykazać się patriotyzmem w boju.
Polecam mniej sosu bogoojczyźnianego a więcej budżetu na armię.
Primo09.03.2022, 17:54
Owszem, może tak być. Nie Pani jest od ustalania jak może a jak nie może.
Po pierwsze primo. Połowa żołnierzy wyklętych to zwykli przestępcy i mordercy. Nic wspólnego z patriotyzmem. Po drugie primo. Chodzenie do kościoła. Nic wspólnego z patriotyzmem. Po trzecie primo. Ukraińcy bronią kraju a nie chodzą po lesie i rabują co się da. Więc mam nadzieję, że młodzież nie zachowa się jak żołnierze wyklęci.
Niedowiarek09.03.2022, 17:39
Może się obawiają ludzie że do żołnierzy wyklętych znów wciśnie się ognia, który był przecież żołnierzem przeklętym. Może tak być.
ot tak09.03.2022, 17:27
Zołnierzy wyklęci
wykleli ich patrioci
Kika09.03.2022, 17:16
Może właśnie dlatego ich to nie interesuje bo widza w tv co to jest wojna i nie chcą juz lukrowania i usprawiedliwiania zbrodni zabijania? Niech radna spojrzy na to z tej strony.
niedługo09.03.2022, 17:13
uczniowie i kadeci jak zwykle zostaną spędzeni do porządkowania nowotarskiego kirkutu w ten sposób próbuje się zaszczepiać im patriotyzm,miłość i inne wartości?
Ojciec09.03.2022, 17:07
Pani radna ma czas na tego typu wizyty to niech sobie chodzi. Ale niech nie próbuje ustawiać życia innym mieszkańcom. Już wystarczy że nam miłościwie panujący od samej góry co chwilę coś nakazują. Przypominam, że jesteśmy w dalszym ciągu jeszcze wolnym narodem i robimy to co chcemy. Może, gdyby te uroczystości były w innej formule, to było by zainteresowanie. Niech Pani nie myśli, że młodzież i dorośli będą latać do kościoła na każde gwizdnięcie. Nie będą. I niech się Pani przyzwyczai, do tego, że będzie jeszcze gorzej.

I zastanawia mnie dzisiaj, czy to jest Pani największy problem jako radnej? Że ludzi nie było? Nie ma w mieście innych problemów do rozwiązania? Bo wydaje mi się, że Wy radni, to tylko jesteście od bicia braw i chodzenia na uroczystości. A w mieście syf, bród i wszystko jest zrobione byle jak.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl