11.03.2022, 11:47 | czytano: 3402

Zielone światło dla obwodnicy Czarnego Dunajca. W przyszłym roku ruszą prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym

Czarny Dunajec. Arch. Podhale24.pl
W 2023 i 2024 roku przygotowywane będzie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla przyszłej obwodnicy Czarnego Dunajca. Jego koszty - w wysokości 1 mln złotych - pokryją po połowie województwo i gmina.
Budowa obwodnicy Wróblówki, Czarnego Dunajca, Podczerwonego, Koniówki i Chochołowa - w ciągu dróg wojewódzkich 957, 958 959 - ujęta jest w „Programie rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza” do 2030 roku.
Studium będzie miało za zadanie oszacowanie kosztów budowy obwodnicy i wytyczenie jej przebiegu. Prace nad nim rozłożono na dwa lata, tak więc czarnodunajecka gmina zapłaci za nie 250 tysięcy złotych w 2023 i tyleż - w 2024 roku. Po wyborze wykonawcy, zostanie sporządzona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich odrębna umowa, w sprawie określenia szczegółowych zasad współdziałania oraz współfinansowania.

„Studium ma na celu określenie lokalizacji możliwych korytarzy dla przeprowadzenia trasy drogowej, z uwzględnieniem środowiskowych uwarunkowań, funkcjonalnych, technicznych i ekonomicznych, a także dokonanie ich kompleksowej oceny, zidentyfikowanie problemów realizacyjnych, negatywnych oddziaływań poszczególnych wariantów oraz oszacowanie kosztów inwestycyjnych. Ponadto, Studium ma na celu przedstawienie wariantów budowy nowych połączeń drogowych w ciągu DW 957, DW 958 i/lub DW 959. Planowana droga ma natomiast na celu ominięcie gęsto zabudowanych fragmentów dróg wojewódzkich na terenie Gminy, co powinno zapewnić bezpieczny i wygodny alternatywny dojazd do miejscowości w gminie Czarny Dunajec oraz gmin położonych na południe, a także do granicy państwa w m. Sucha Hora” - czytamy w uzasadnieniu listu intencyjnego, zawartego między gminą i województwem.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
hole14.03.2022, 12:54
A myślałem że Jana Pawła to obwodnica Dunajca, czyli będzie obwodnica do obwodnicy jak w Chicago 94, 284, 394 ??? przecież poza weekendami tam można śmiało w piłkę grać na drodze bo ruch żaden. W stronę Zakopanego też szału z ruchem nie ma , no może 3 minuty będzie szybciej do Zakopca jak się minie Podczerwone , Koniówkę i Chochołów. A obwodnica wschód-zachód to tylko pogrąży Dunajec , żaden Słowak czy Orawiec już się w Dunajcu nie zatrzyma na zakupy. No chyba, że jest plan na charatanie w gałę na Rynku. Dunajec po prostu umrze. Wg mnie jest to działanie ewidentnie na szkodę mieszkańców i przede wszystkim lokalnych biznesów. Trzeba postawić pytanie komu jest to potrzebne i kto na tym zyska bo większość będzie w Czarnej D...e
smakosz hamburgerów12.03.2022, 10:36
Z tymi obwodnicami jest tak że jak tylko powstanie to zaraz się buduje domy,bary(dzikie byki itp.) przy nich i za chwilę znów jest to teren zabudowany.
dziad12.03.2022, 06:11
Gmina niech najperw zrobi drogę przez Piekielnik bo masakra 21 wiek a droga pożal się boże,
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl