Poza pomocą materialną, tatrzańscy policjanci dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy, a także udzielają im wskazówek i niezbędnych informacji przydatnych w nowej sytuacji, w której obecnie się znaleźli. Na terenie powiatu tatrzańskiego aktualnie przebywa kilkaset osób, głównie kobiety i dzieci, które przed wojną uciekły i znalazły schronienie w Polsce.
- Tatrzańscy policjanci każdego dnia kontrolują miejsca, gdzie uchodźcy z Ukrainy znaleźli dach nad głową. Rozmawiają z osobami odpowiedzialnymi za koordynacje działań pomocowych, a także z samymi uchodźcami, którzy niejednokrotnie uzyskiwali od funkcjonariuszy cenne wskazówki i porady - przypomina asp. Roman Wieczorek. Przykładowo w Ośrodku Wczasowym Dafne w Zakopanem schronienie znalazło około 120 osób i dla tych osób policjanci i pracownicy policji zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. W innych lokalizacjach na terenie powiatu tatrzańskiego liczba uchodźców dochodzi już do 700, ale i te osoby otrzymują pomoc od różnych organizacji i osób cywilnych.
We wszystkich miejscach zakwaterowania policjanci przekazali ulotki i broszury informacyjne w języku ukraińskim w jaki sposób i gdzie uchodźcy mogą uzyskać potrzebną pomoc. Funkcjonariusze kierują również zainteresowane osoby do punktów rejestracyjnych. Policjanci patrolują dworce autobusowe oraz kolejowe, gdzie rozmawiają z cudzoziemcami sprawdzając czy nie dochodzi tam do naruszeń prawa lub niebezpiecznych sytuacji. Ponadto mundurowi weryfikują wszystkie zgłoszenia, które napływają od pracowników punktów recepcyjnych, innych służb lub wolontariuszy, z którymi policjanci pozostają w stałym kontakcie. Jak dotąd nie doszło do żadnych niepokojących sytuacji.
opr.s/ zdj. KPP w Zakopanem