24.03.2022, 15:55 | czytano: 4957

"Wnioskujemy aby całe miasto objąć dobrym monitoringiem"

Inspektor Piotr Dziekanowski. Fot. Marcin Szkodziński
- Wnioskujemy aby całe miasto objąć dobrym monitoringiem - apelował do powiatowych radnych inspektor Piotr Dziekanowski, komendant Powiatowy Policji w Zakopanem, który skarżył się na funkcjonowanie kamer.
Dobrze rozlokowana sieć kamer monitoringu miejskiego wraz z operatorami, którzy bacznie będą obserwować wydarzenia na monitorach może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa w Zakopanem, ale także może mieć przełożenie na inne sfery życia mieszkańców i turystów.
- Monitoring ruchu turystycznego, osób, które opalają domy złej jakości paliwem, ale też w takich sytuacjach i przy zakłócaniu porządku zwłaszcza w takim miejscu jak Krupówki - wymieniał możliwości zastosowania miejskich kamer inspektor Piotr Dziekanowski, komendant Powiatowy Policji w Zakopanem podczas XXXII sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego.

W zeszłym roku miały także miejsce dwa zdarzenia, w których sprawnie działający monitoring mógłby znacznie ułatwić policji ustalenie sprawców. - W zeszłym roku mieliśmy pobicie ze skutkiem śmiertelnym i poważne włamanie do jubilera, gdzie straty były powyżej miliona złotych. Te zdarzenia miały miejsce pod ruchomą głowicą monitoringu. Nikt nie dostrzegł tych zdarzeń i nie zarejestrował. Kamera poruszała się w sposób dynamiczny. Mieliśmy szczątki tych zdarzeń. Ustaliliśmy grupy tych osób, jednak nie udało się dokładnie ustalić, która z osób dopuściła się tego ciosu śmiertelnego - informował inspektor Piotr Dziekanowski.

Kamery obsługuje Straż Miejska w Zakopanem. Wiesław Lenard, radny powiatowy, który pracuje także jako strażnik miejski, tłumaczył: - Nikt tam nie przychodzi, żeby spać.

Radny wyjaśnił, że zdarzenie z pobiciem śmiertelnym miało miejsce za roślinnością znajdującą się tuż przy skrzyżowaniu ulic Krupówki i Kościuszki, przez co było w większości niewidoczne dla oka kamery, a co za tym idzie, także dla operatora nadzorującego monitoring.
- Informacje, które są zaobserwowane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, a zwłaszcza te zagrażające zdrowiu lub życiu są przekazywane do dyżurnego policji. W 2021 roku z danych przekazanych takich informacji było 46 - informuje Marek Trzaskoś, komendant Straży Miejskiej w Zakopanem.

Komendant Straży Miejskiej zaznacza także, że funkcjonariusze policji przy prowadzonych dochodzeniach korzystają obecnie z ponad 100 nagrań monitoringu zarejestrowanych w 2021 roku.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Malek24.03.2022, 22:16
A czy starostą nowotarski dopłaca do służb że dwie gwiazdy penis na ich terenie służbę
Osiol24.03.2022, 21:59
Wnioskuję o wypchanie zza biurek tych stukilowcow na ulicę i kontakt z spoleczenstwem przez patrole i pomoc
Mieszkaniec24.03.2022, 21:20
Jestem przeciwny inwigilacji !!Komuna już była gdzie na każdym rogu stał ormowiec !!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl