28.03.2022, 13:37 | czytano: 4632

Uroczysta msza św. pod Wielką Krokwią w 25. rocznicę Hołdu Górali złożonego Janowi Pawłowi II (zdj. z konferencji prasowej)

Fo. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym w Księżówce odbyła się dziś konferencja prasowa przed obchodami 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.
Pielgrzymka trwała od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku. Wtedy też odwiedził Podhale, a pod Wielką Krokwią górale złożyli mu słynny hołd. Na 2022 rok przypada 25. rocznica tamtych wydarzeń.
Program jubileuszowo obchodów przedstawili: Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski Artur Miziński, zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak Gąsienica i starosta tatrzański Piotr Bąk.

W dniach 6-7 czerwca do Zakopanego przyjadą z tej okazji biskupi z całej Polski, by wziąć udział 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Obrady odbywać się będą w Księżówce.

Głównym punktem obchodów będzie msza święta 6 czerwca o godz. 18.00 pod Wielką Krokwią z udziałem licznie zgromadzonych wiernych z całego Podhala. Dzień później 7 czerwca o 7:30 w Ludźmierzu także będzie celebrowana Eucharystia, w nawiązaniu do Mszy św., którą w tym miejscu odprawił papież.

Ks. Bogusław Filipiak – dziekan dekanatu zakopiańskiego, przybliżył wydarzenia religijne, wiążące się z rocznicą. 8-9 kwietnia odbędzie się Ekstremalna Droga krzyżowa drogą papieską do Ludźmierza. 10 kwietnia o 20:00 wszystkie parafie będą uczestniczyły w drodze krzyżowej ulicami Zakopanego, zmierzając z ul. Krupówki do kościoła św. Krzyża. 28.03 zostanie otwarta wystawa „Co ja z wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” i będzie dostępna aż do września. Przy Księżówce zostanie zaprezentowana wystawa z cytatami św. Jana Pawła II. 15 maja o 12:30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii odbędzie się koncert „Nie lękajcie się”. 13 maja po uroczystościach Maryjnych przejdzie procesja z Krzeptówek przez Krupówki do św. Krzyża. 22 maja o 17:30 odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą uwielbienia „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii.

Od 31 maja do końca czerwca na w parafii Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach będzie dostępna wystawa, związana z 25-leciem konsekracji tej świątyni. 3 czerwca o 14:00 w kościele pw. Świętego Krzyża będzie Dekanalny Dzień Chorego, w nawiązaniu do spotkania mktóre z papieżem odbyło się w tym miejscu 25 lat temu. 4 czerwca pielgrzymka „Sursum Corda” przebędzie drogę z Krzeptówek do Ludźmierza, i zostanie zakończona Mszą św. o 18:00. Także 4 czerwca o 18:00 w kościele św. Krzyża odbędzie się koncert „Turliki papieżowi”. W kościele św. Krzyża 4 czerwca i 5 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego na Chrmacówkach będzie czuwanie modlitewne o dary Ducha Świętego. Proponowane są różne atrakcje dla dzieci pierwszokomunijnych, m.in. 6 czerwca od 10:00 do 13:00 na Średniej Krokwi będą miały miejsce skoki dla św. Jana Pawła II, podczas których dzieci mogą spotkać się z polskimi skoczkami. 11 czerwca zespół „Giewont” da koncert papieżowi w sanktuarium na Olczy i 12 czerwca w sanktuarium św. Antoniego na Bystrem.
Naczelnik wydziału kultury miasta Zakopane, Joanna Staszak, uzupełniając słowa ks. Bogusława Filipiaka, wskazała na papieską majówkę na Bachledówce, którą odbędzie się 8 maja. 26 czerwca zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w 39. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. W tym samym dniu od 8:00 obędzie pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II do Doliny Jarząbczej. Rada Miasta Zakopane uchwaliła rok 2022 rokiem 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. 18 maja na ul. Krupówki zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Na końcu zostałem góralskim papieżem”. 19 maja w Wilii Czerwony Dwór odbędzie się koncert pieśni polskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II. 20 i 21 maja będzie miało miejsce Forum Górskie z hasłem „25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. 3 czerwca w Wilii Czerwony Dwór zostanie otwarta wystawa fotograficznej Pawła Murzyna „Błogosławione chwile”. 4-6 czerwca w Zakopiańskim Centrum Kultury będzie aukcja charytatywna. 4 czerwca odbędzie się opera góralska, a 5 czerwca wyruszy samochodowa pielgrzymka strażaków z Krzeptówek.r/ Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, zdj. w galerii poniżej - Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Wyborca z ustupu29.03.2022, 19:29
ja bardzo proszę Myszkę, P. Piotra żeby prywatę załatwiać w czasie wolnym.
Jesteście urzędnikami państwowymi, nie kościelnymi!!!
ludzie nie świete krowy28.03.2022, 14:40
Czy Wam tam na tych urzędach już całkiem bije...?
Gdybyście tyle zaangażowania, czasu i pieniędzy poświęcili przemocy w rodzinie może byłby z tego jakiś pożytek.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl