29.03.2022, 12:13 | czytano: 6734

Posłanka spotkała się z kobietami z Ukrainy

Fot. CKiP w Krościenku
O możliwościach otrzymania wsparcia psychologicznego, świadczeń, także tych zdrowotnych, pracy, korzystania dzieci ze szkół, dowiedziały się uchodźczynie z Ukrainy, podczas spotkania w Krościenku z udziałem m.in. poseł Anny Paluch.
Spotkanie z władzami gminy, przedstawicielami oświaty, opieki społecznej, bankowości, a także kultury, odbyło się w Krościenku nad Dunajcem. W spotkaniu udział wzięły Ukrainki, które znalazły tu schronienie przed wojną. Wiele z nich przybyło tu z małymi dziećmi. Wójt Jan Dyda wyjaśniał im, że spotkanie ma na celu pomoc w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do funkcjonowaniu w polskiej rzeczywistości.
Poseł Anna Paluch relacjonowała nowe udogodnienia, a więc uproszone procedury związane z uzyskaniem dostępu do opieki zdrowotnej, rodzinnej, opiekuńczej, czy możliwością zatrudnienia.Z kolei Adam Musiał, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniał procedury związane m. in. z uzyskaniem jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł, a także 500 + . Mówił o przyspieszonej procedurze ustanowienia przez sąd tymczasowej opieki prawnej nad dziećmi, które przybyły z Ukrainy bez rodziców. – Jeśli ktoś z was będzie chciał jechać z Polski dalej, to musi nas poinformować – mówił i podkreślał, że świadczenia uzyskane w Polsce, są dostępne tylko na jej terytorium. Wyjaśniał, że konieczne jest założenie konta w polskim banku. To dlatego w spotkaniu udział wzięła przedstawicielka banku, która także poinformowała, że została uruchomiona możliwość wymiany przez niektóre oddziały banku ukraińskich hrywien na złotówki.

Natomiast Agata Sobkowiak, kierownik ZEAS tłumaczyła, w jaki sposób dzieci ukraińskie mogą się uczyć w polskich szkołach. Ze strony Ukrainek padło pytanie o przedszkole, żłobek w kontekście ich pójścia do pracy. Większość kobiet przebywa bowiem w Krościenku nad Dunajcem z małymi dziećmi.

Uchodźczynie z Ukrainy dowiedziały się też o możliwości nauki języka polskiego, dzięki paniom ze Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów z Krościenka nad Dunajcem. Został im również przedstawiony grafik zajęć plastycznych, muzycznych, sportowych, rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych odbywających się w Centrum Kultury i Promocji do których mogą dołączyć, a także zajęć prowadzonych przez Gminną Bibliotekę. Panie poinformowano także o możliwości korzystania z zajęć rekreacyjnych i wycieczek pieszych po Krościenku nad Dunajcem. Wójt Jan Dyda podkreślił, że na terenie gminy są place zabaw dla dzieci, urządzenia do ćwiczenia, z których mogą bez problemu korzystać zarówno panie, jak i dzieci.

Dziś od rana w Urzędzie Gminy są zarówno pracownicy banku, jak i urzędu pracy i pomocy społecznej, którzy pomagają uchodźczyniom w składaniu potrzebnych dokumentów umożliwiających ich pobyt w Polsce z dostępem do świadczeń, opieki zdrowotnej i pracy.

Źródło: CKiP w Krościenku, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ciekawski31.03.2022, 11:10
somsiad Maniek12:43,
"Jeszcze im tylko dać prawo wyborcze ..."

To żaden problem- 20 minut w środku nocy i sejm klepnie ustawę a rano ją podpisze długopis Dudy i załatwione.
jasiek31.03.2022, 00:23
czas pokaże ale nie podoba mi się spęd na taka skalę. Nikt tego nie kontroluje. Przyjmują jak leci czy są w potrzebie czy nie. Każdemu dają. Dosłownie raj na ziemi i przepustka do Uni Europejskiej. Zryw naszego narodu w pomaganiu nie będzie trwał wiecznie a problem z tymi co powpuszczali owszem.
Sceptyk30.03.2022, 21:53
Noo o tych sługusach narodu ukraińskiego że jesteśmy nimi dla nich Ukraińców tylko były mocne słowa naszego rzecznika MSW i jak prawdziwe widać co nam szykują ludzie opamiętajcie się z tymi Ukraińcami tam nie ma żadnej wojny to że się tłuką na wschodzie Ukrainy to czemu Ukraińcy nie przyjmą nich na zachodzie Ukrainy tam jest spokój czemu nim sami nie pomagają tylko tutaj przyjmowanie niech nim pomagają Ukraińcy co nam do tego jak była wojna w Syrii to rząd pomagać nim na miejscu a tutaj czemu nie pomagają nim tam na Ukrainie tylko ściągają nich do Polski jeszcze będziemy prosić Putina o pomoc na naszym podwórku żeby zrobił porządek z Ukrainą,jeszcze czekamy na podwyżkę gazu węgla jak za tonę zapłacicie 3000 to będziecie narzekać a trzeba bylo od Rosji kupować go za 300zł za tonę i nie wychodzić nie zucac się trzeba pogonić PIS bo pociągną nas do grobu Włochy nie bacząc na nic Niemcy Holandia kupować będą gaz od Rosji a co wasze Węgry zrobiły i kochany Orban olał Kaczyńskiego i powiedział że u niego na 1 miejscu są Węgry i Węgrzy i działa dla nich dobra a Ukrainą go nie obchodzi myśli o swoich i uczcie się od takich przywódców i narodów prezydent Francji też powiedział że Putina by nie nazwał zbrodniarzem zachud się dogada z Putinem a polska zostanie znowu osamotniona i na zakręcie Europy z dużymi cenami gazu prądu żywności węgla i tak się skończy to wszystko
ciekawy30.03.2022, 16:37
Wyobraźmy sobie, że północne województwa Polski : Warmińsko Mazurskie i Pomorskie są bombardowane i zajęte przez wojska szwedzkie. Czy rząd Polski podjąłby decyzje żeby uciekinierom wojennym z tych województw zapewnić bezpieczeństwo i opiekę socjalno - bytową w Polsce centralnej i południowej, czy kazałby im iść na Słowację, czy do Czech bo tam czeka na nich wyższy socjal. Ukraina jest ponad dwa razy większa od Polski - działania wojenne są na ok 1/4 terytorium na wschodzie. Czy Ukraińcy z centrum i zachodu nie mogą tym ze wschodu pomóc - zapewnić przetrwanie, tylko kilka milionów trzeba przesiedlić do Polski? Jakie działania w tej kwestii podjął rząd ukraiński ? Przedstawiciele żmijowego plemienia już tańczą i się cieszą, że Ukraina się wyludnia, bo oni pierwsi do zajęcia ich miejsca. Polski rząd powinien Ukraińcom pomagać, tak jak to robił w przypadku Syrii - syryjczyków, czyli przede wszystkim pomagać im tam na miejscu w ich ojczyźnie. Czy ktoś słyszał o takowej pomocy ? czy pomaga tylko Państwo Nowakowie, Kowalscy, itd. itp.
somsiad Maniek30.03.2022, 12:43
Jeszcze im tylko dać prawo wyborcze ...
Maria30.03.2022, 12:14
Do dziadka
Skoro u Was dziadku taka wiara to tylko Wasz problem.
Mirabelka30.03.2022, 11:07
i co z tego spotkania wynikło ? jakie korzyści ? czy gwiazda Pienin tylko chciała zabłysnąć ??
PAL30.03.2022, 09:55
Osiol, mol, Smok
Wszystko możliwe po wczorajszych słowach rzecznika MSZ ,,Jesteśmy sługami narodu ukraińskiego''
emeryt30.03.2022, 05:44
Wojna to największe nieszczęście ludzkości.Rozumiem Ukraińców którzy przed nią uciekają.Wielką wartością jest to jak Polacy pomagają i jakie mają serce.Za miesiąc za dwa zaczną się kłopoty ,ten narodowy zryw spowolnieje dojdzie do pierwszych a potem następnych nieporozumień.Z prozaicznych przyczyn takich jak brak pieniędzy ,inflacja ,nieporozumienia w gospodarstwach domowych,przejmowanie miejsc pracy,nasze odczucia i nasza łaskawość spokornieją.Zastanawiam się czy gdyby nie daj boże my znaleźlibyśmy się w takiej samej sytuacji,czy też nam by tak pomagano? Moja rodzina ze strony Dziadka pochodzi ze Lwowa i Wołynia.Niestety dotknął ją pogrom UPA czyli Banderowców.Niektórzy zginęli inni uciekli.Zginęło wtedy 150 tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych i spalonych żywcem w Polskich kościołach.Kult Stefana Bandery faszysty nacjonalisty nienawidzącego Polaków trwa w Ukrainie do dzisiaj.Niemal w każdej wsi mieście jest ulica plac lub szkoła nazwana jego imieniem.Łatwo to sprawdzić wchodząc w gogle maps.Rok 2022 nazwany jest w obwodzie lwowskim rokiem Bandery!!!!Tak tego człowieka który mordował niewinnych Polaków! Na YOUTUBE jest wiele filmów pokazujących relacje Polaków z tamtych okrutnych czasów,są też filmy pokazujące jak propaganda ukraińska zakłamuje historię nie mówiąc ani słowa o ich strasznych mordach na Polakach.Czy nas Polaków ktoś z ukraińców przeprosił za tę nienawiść i bezsensowne mordy.Trzeba ludziom pomagać ale trzeba też zachować dystans,a goszcząc ich w naszych domach pokazać i mówić o prawdzie historycznej o której nie wiedzą lub udają że nie wiedzą.Wschodnia propaganda wszędzie jest taka sama.W Rosji ludzie nie wiedzą o wojnie w Ukrainie i o tym że Putin napadł na nią.W Ukrainie nie mówią o prawdziwej twarzy Banderowców i ich mordach tylko są oni ich narodowym bóstwem. My Polacy wiele razy w historii dziejów okazywaliśmy ludzkie, katolickie miłosierdzie.Na tym polega człowieczeństwo.Za naszą dobroć niestety często bezlitośnie byliśmy karani. Chciałbym więc żeby to nasze człowieczeństwo okazywali wszyscy.Niestety naród pomaga a rząd parlamentarzyści lansują się na naszym narodowym zrywie.Pytam więc Panią posłankę ilu posłów partii rządzącej przyjęło uchodźców pod swój dach?Czy może pryncypał Prezes kogoś przyjął.Czy jakiś członek tego rządu przyjął jakąś matkę z dziećmi?Demagogia ludzi pierwszego sortu jest obrzydliwa.To my ludzie drugiego sortu pomagamy za własne pieniądze i z własnego miłosierdzia.
dziadek30.03.2022, 00:00
@Maria - a co ma Wielki Post do tego? Nie mam nic do Twojej wypowiedzi, tylko po co to wskazanie, że jest jakiś okres, czas itp. W Wielkim Poście mamy być lepsi, mniej kłótliwi, nie pić...? a równo z północą po Wielkim Poście, tak, jak i po pasterce w Boże Narodzenie hulaj dusza piekła nie ma...? Taka jest nasza polska wiara katolicka, z którą się obnosimy, bo coś wypada, albo nie wypada, ale po "bożemu" mało żyjemy.
Maria29.03.2022, 21:38
Ludzie dajcie spokój .Kto Wam pracować zakazuje chcą pracować to niech pracują nie będą na naszym socjalu .Ich męźowie bronią po części i naszego kraju naszych domów i nas i dajmy im spokój .Kto zabrania Waszym dzieciom uczyć się obcych języków iczy ucząc się np.angielskiego anglicy protestowali.Jest Wielki Post moźe trochę litości dla tych co nie z własnej woli się tu znaleźli
.
Smok29.03.2022, 21:28
Paluchowa już buduje elektorat, dzisiaj pesele, za rok wybory więc i prawo głosu. Dziś teoria spiskowa, zobaczymy za rok ;-)
pogonić PiS29.03.2022, 21:03
Tak się bawi
Tak się bawi - PiS
odys29.03.2022, 19:50
Zabawna posłanka od dawna, a jednak ktoś na nią głosował ?!
Ciekawe czym kierują się ludzie przy wyborze ?!
W tym przypadku naprawdę chcę wiedzieć
No, może starszą zmywaczką29.03.2022, 19:38
@ osioł
Byłaby "uchodźczynia", ekonomiczną ma się rozumieć, i dorabiała by jeszcze dzisiaj na pół etatu na zmywaku gdzieś w Anglii.
marian29.03.2022, 18:13
Już pani P.dziękujemy!!!
jarek29.03.2022, 16:32
Dobrze się szasta cudzymi pieniędzmi.
Czytałem w prasie Belgia -jak się skończy wojna fora ze dwora odbudowywać kraj .
mol29.03.2022, 16:05
za dekadę lub dwie to my będziemy u nich pracować bo mając większe przywileje i ulgi niż my łatwiej szybciej się dorobią. Jeszcze chwilę a to my będziemy się musieli uczyć ukraińskiego a nie oni polskiego by się dogadać. Będziemy obsługiwanie w sklepach czy kawiarniach po ukraińsku. Nasze dzieci ucząc się z ukraińskimi załapią akcent ukraiński. Pożyjemy zobaczymy.
Widz29.03.2022, 15:53
Ta zabawna posłanka, która swoją osobą przynosi tylko wstyd dla Podhala, teraz będzie robiła sobie PR na uchodźcach? Wstyd.
ciekawski29.03.2022, 14:06
Jak pani posłanka ma czelność występować publicznie, po tym jak głosowała w sejmie przeciw społeczeństwu, przeciw Polkom i Polakom. Widać, że honor jest jej obcy.
sąsiad i ja29.03.2022, 14:00
Gwiazda Pienin znowu błysnęła na świeczniku. Proszę trenować wygwizdywanie na rynku w Nowym Targu, bo po wyborach będzie to Pani główne zadanie. Już się nie nabierzemy na kolejną kadencję. Ta Pani cały czas działa w komisjach d.s. ochrony środowiska, a w tym czasie Podhale (Nowy Targ) bije rekordy świata zanieczyszczenia.
Żenada29.03.2022, 13:46
No właśnie, a z kobietami z Podhalańskiej Uczelni nie zdążyła się spotkać, nie miała dla nich czasu. Myślę że wyborcy będą o tym pamiętać.
Osiol29.03.2022, 13:21
No super super jeszcze zmienić prawo i dokwaterować do każdego budynku jedna dwie rodziny, proponuję też do policji już po akcji,, Wisła '' jest ich genów tam za dużo a może być więcej i będą niepowiązani rodzinnie i do armii też chociaż w swojej bali się służyć no i jakiś specjalny podatek na przesiedleńcow by się sprzydalo a tak a czemu nie no i dodruk gotówki tak 1tys nominał z wizerunkiem hmmm no Stepan na odwrocie a naczelnik na przodzie wszystkie już urzędy powinny podwoić obsadę na ukraińskojezyczna jako przesiedleńcow nie powinno ich do niczego się zmuszać ładnie prosić
Polaków pogonić nowymi podatkami do roboty a ci przesiedlency niepowiązani rodzinnie mogą dozorować, nadzorować, przestrzegać prawa, sądzić opiniować już na studiach są parytety piortytety i za lat kilka jak mówił Gowin... Ukraińcy to będzie elita Polski...

Pani posłanko gdyby nie partia kim by pani była?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl