O możliwościach otrzymania wsparcia psychologicznego, świadczeń, także tych zdrowotnych, pracy, korzystania dzieci ze szkół, dowiedziały się uchodźczynie z Ukrainy, podczas spotkania w Krościenku z udziałem m.in. poseł Anny Paluch.
Spotkanie z władzami gminy, przedstawicielami oświaty, opieki społecznej, bankowości, a także kultury, odbyło się w Krościenku nad Dunajcem. W spotkaniu udział wzięły Ukrainki, które znalazły tu schronienie przed wojną. Wiele z nich przybyło tu z małymi dziećmi. Wójt Jan Dyda wyjaśniał im, że spotkanie ma na celu pomoc w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do funkcjonowaniu w polskiej rzeczywistości. Poseł Anna Paluch relacjonowała nowe udogodnienia, a więc uproszone procedury związane z uzyskaniem dostępu do opieki zdrowotnej, rodzinnej, opiekuńczej, czy możliwością zatrudnienia. Z kolei Adam Musiał, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniał procedury związane m. in. z uzyskaniem jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł, a także 500 + . Mówił o przyspieszonej procedurze ustanowienia przez sąd tymczasowej opieki prawnej nad dziećmi, które przybyły z Ukrainy bez rodziców. – Jeśli ktoś z was będzie chciał jechać z Polski dalej, to musi nas poinformować – mówił i podkreślał, że świadczenia uzyskane w Polsce, są dostępne tylko na jej terytorium. Wyjaśniał, że konieczne jest założenie konta w polskim banku. To dlatego w spotkaniu udział wzięła przedstawicielka banku, która także poinformowała, że została uruchomiona możliwość wymiany przez niektóre oddziały banku ukraińskich hrywien na złotówki.
Natomiast Agata Sobkowiak, kierownik ZEAS tłumaczyła, w jaki sposób dzieci ukraińskie mogą się uczyć w polskich szkołach. Ze strony Ukrainek padło pytanie o przedszkole, żłobek w kontekście ich pójścia do pracy. Większość kobiet przebywa bowiem w Krościenku nad Dunajcem z małymi dziećmi.
Dziś od rana w Urzędzie Gminy są zarówno pracownicy banku, jak i urzędu pracy i pomocy społecznej, którzy pomagają uchodźczyniom w składaniu potrzebnych dokumentów umożliwiających ich pobyt w Polsce z dostępem do świadczeń, opieki zdrowotnej i pracy.
Źródło: CKiP w Krościenku, oprac. r/