08.04.2022, 09:48 | czytano: 4701

Nowotarska akcja ochrony drzew

zdj. Nowy Zielony Targ
NOWY TARG. "Jako grupa Nowy Zielony Targ złożyliśmy wniosek o uznanie przepięknej, wiekowej jabłoni rosnącej na zielonym skwerku przy ul. Kopernika Pomnikiem Przyrody" - ogłosili członkowie grupy, która energicznie zabrała się za ochronę zieleni w Mieście.
W ub. miesiącu zaproponowała, by zaniedbane nowotarskie skwery obsadzić kwiatami i roślinami, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Wzorem są powstające w wielu miasta "ogrody społeczne". Wskazano osiem takich miejsc. Już wybrano dwa i będą one objęte opieką samych mieszkańców.
Teraz pojawił się pomysł prawnej ochrony jabłoni, rosnącej na terenie obok pawilonu handlowego przy ul. Kopernika.

"Jabłoń spełnia wszelkie niezbędne kryteria: wielkości - ponad 3 mety zsumowanych konarów na wysokości pierśnicy i 150 cm obwodu na wysokości pierśnicy w konarze głównym; wieku - potwierdzone minimum 30 lat, ale raczej znacznie więcej; znaczenia - niepodważalne walory estetyczne oraz dla wielu z nas wartość sentymentalna – jest trwałą i koronną ozdoba Zielonego Skwerku na ul. Kopernika (przy SDK), wiele osób ma związane z nią wspomnienia oraz poczucie, że jest bardzo ważnym elementem tego obszaru i jego główną ozdobą" - argumentują inicjatorzy.

Przypominają, że pomniki przyrody podlegają szczególnej ochronie. Zabronione jest ich niszczenie, uszkadzanie. "Nie wolno również w ich pobliżu wykonywać prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, uszkadzać i zanieczyszczać gleby, lub dokonywać zmian stosunków wodnych. Gdy pomnikowe drzewo choruje lub się starzeje, wówczas otacza się je szczególną troską. Poddaje się je leczeniu, zabiegom chirurgicznym, wzmacnia specjalnymi podporami itd. Nie może zostać wycięta, poddana niefachowej pielęgnacji. Z uwagi na uznanie jej pomnikowego charakteru będzie nadzorowana i fachowo pielęgnowana. „Drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.” Art. 40. - [Pomniki przyrody] - Ochrona przyrody. Dziennik Ustaw Dz.U.2021.1098 t.j."


Przygotowywany jest też wniosek o zmianę charakteru wspomnianego skweru. Obok budowana ma być nowa siedziba biblioteki publicznej. Oznacza to - oględnie mówiąc - przygotowanie terenu pod budowę obiektu wraz z drogą dojazdową i parkingiem. W praktyce - jakaś część drzew zostanie wycięta.

"Nie zgadzamy się na pozbawianie mieszkańców tego zielonego terenu, dewastację roślinności oraz ogałacanie miasta z najwyższym poziomem smogu w Europie z kolejnych ważnych zielonych płuc. Ty też się z tym nie zgadzasz? DziałajMY razem - by do tego nie dopuścić" - apelują członkowie grupy.
Do 29 kwietnia można zgłaszać uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Przygotowany został gotowy wniosek, zawierający sugestię zamiany terenu skwerku na Kopernika z obszaru Użyteczności Publicznej (UP) na ZP (Zieleń Urządzona). Zmiana ta pozwoli ocalić obecny skwerek, zatrzymać wycinkę i zabetonowanie.

Wnioski można wysłać, zanieść do Urzędu Miasta, lub zostawić w dwóch lokalach - Kawiarni Deja Vue przy ul. Długiej i Plama przy ul. Kościelnej. Będzie można je także zgłosić w trakcie zaplanowanej na wtorek 12 kwietnia - dyskusji publicznej, która rozpocznie się o godzinie 12.00 w sali obrad Urzędu Miasta.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
też mam pytanie...10.04.2022, 16:34
a ty benek gdzie byłeś?
benek10.04.2022, 15:43
Popieram akcję, ale gdzie byli ci aktywiści, jak wycinali i przycinali drzewa na Podatrzańskiej.
krzok09.04.2022, 11:31
Mieszkam na ul. Wojska Polskiego pół wieku i często bywam na Kopernika właśnie koło tej jabłoni. Wiosną gdy kwitnie jest naprawdę piękny widok! Jest jeszcze jedno moje ulubione drzewo: też na Kopernika, na przeciwko szkoły i sklepu Rajskiego Lewiatan po drugiej stronie jezdni. To jest grab lub wiąz (nie znam się dobrze na drzewach). Pamiętam je od małego drzewka, jego gęstą koronę idealnie symetryczną we wszystkich kierunkach. To są moje ulubione drzewa na które patrzę z przyjemnością i sentymentem codziennie gdy przechodzę, np. na zakupy.
rr08.04.2022, 20:32
Super incjatywa, wspieram w pełni
Teresa08.04.2022, 12:32
W mieszkańcach Nowego Targu SIŁA! Dołączcie do grupy na Facebooku, zajmijmy się razem sprzątaniem naszego miasta, zazielenianiem i żeby drzewa i ptaki jeszcze jakieś w Nowym Targu zostały.
Klara08.04.2022, 12:22
W miastach XXI wieku wciska się wszędzie gdzie tylko można dużo zieleni. Bo człowiek lepiej funkcjonuje w Zielonej przestrzeni. Ale w NT wszystko jest wycinane. Niby mówią, że jak wytną jedno drzewo, to posądzą później drugie. Ja się pytam gdzie? W górach w lesie? Dlaczego w tym mieście w ogóle nie ma żadnych krzewów? Są piękne i bezpieczniejsze od drzew. Burmistrzu, ogarnij się! Powierzchnia betonu z roku na rok jest większa. I donice z jednorocznymi kwiatami tu nie pomogą...
Ogrodnik08.04.2022, 12:15
Drzewa trzeba przycinać. W mieście nie mogą rozrastać się jak w lesie bo wiatrołomy mogą kogoś uszkodzić.
kuba08.04.2022, 11:41
Przy hotelu Ibis też ogołocono parę wiekowych drzew
nie wspominając o byłej jednostce wojskowej-ani 1 drzewa
a to były tereny zielone i piękny park przy dworcu PKP
Osiol08.04.2022, 11:08
Socjaliści powinni pamiętać o prawie własności

Jeszcze obowiazuje
Wstążka08.04.2022, 10:44
Kawiarnia w MCK zamiast biblioteki. Biblioteka z betonowym parkingiem zamiast zielonego skweru. U Watychy wszystko jest na odwrót
Miastowa08.04.2022, 10:12
Zimą *** wyciął piękną lipę na początku Św.Anny,parking ma większy, no i chyba szykuje się do kolejnej zdrowej lipy- na razie uszkodził korę, liczy chyba że drzewo uschnie. Może przy wiosennej pielęgnacji drzew zaopatrzyć rany i zabezpieczyć przed kolejnymi uszkodzeniami?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl