09.04.2022, 19:00 | czytano: 3857

Wójt alarmuje w sprawie drogi przez Ochotnicę i wytyka powiatowi, że robi za mało

Fot. Tadeusz Królczyk / Facebook
Zdaniem wójta Ochotnicy Dolnej Tadeusza Królczyka, droga powiatowa biegnąca przez Ochotnice jest zniszczona i niebezpieczna. - Co dalej - pyta, wskazując, że ma już ona regionalny charakter. Powiat odpowiada, że w gminie idą inwestycje za grube miliony.
W zeszłym tygodniu doszło do spotkania na terenie Ochotnicy Dolnej między władzami gminy i powiatu. Z Nowego Targu przyjechał m.in. starosta Krzysztof Faber z członkami zarządu, byli też radni oraz powiatowi i gminni urzędnicy. Według naszych informacji, padły mocne słowa.
Po spotkaniu wójt zamieścił na Facebooku post, w którym napisał m.in.: "W ciągu ostatnich trzech lat odbyło się z naszej inicjatywy wiele spotkań w Powiecie Nowotarskim, podczas których zwracaliśmy uwagę na fakt, że droga powiatowa stała się drogą regionalną, alternatywa dla korkującej się drogi wojewódzkiej, przez co dramatycznie wzrósł ruch samochodowy na ternie naszej gminy.

Przekazujemy stale informacje, że droga ta jest w tragicznym stanie technicznym. Stan techniczny i bezpieczeństwo na tej drodze pogarszają się z roku na rok. W ostatnim roku doszło do wielu kolizji i jednego śmiertelnego wypadku, w którym zginął młody chłopak z Ochotnicy Dolnej. Słowem sytuacja wymaga podjęcia pilnych działań. W dodatku na ponad 8 km na terenie naszej gminy brak jest jakiejkolwiek infrastruktury dla pieszych i rowerzystów" - wylicza zaniechania w inwestycjach na drodze powiatowej.

W związku z tym, że powiat nie ma pieniędzy, napisał wójt, to gmina Ochotnica Dolna za własne środki zleciła opracowanie projektów chodników Kapłony – Kudowe w Ochotnicy Dolnej oraz Czuby – Jurkowski Potok w Ochotnicy Górnej. "Powyższe dokumentacje projektowe są już przez nas wykonane, maja ostateczne pozwolenia na budowę i są gotowe do realizacji" - przekazał.

Jednocześnie gmina zadeklarowała, że pokryje połowę kosztów projektów chodników dla odcinków Bartoszówka - Białówka w Ochotnicy Górnej i Most Pod Słubicą - os. Ligasy w Ochotnicy Dolnej. Wójt Królczyk podkreśla, że gmina projektuje chodniki, zabiega o inwestycje i szuka pieniędzy na nie. "Na nasz wniosek Starosta Powiatu Nowotarskiego, po licznych spotkaniach w tej sprawie z Zarządem Powiatu Nowotarskiego, w lutym 2022 r. złożył wniosek do Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę i modernizację drogi powiatowej w ramach którego zgodnie z naszą umową, po uzyskaniu dofinansowania, ma być zrealizowana przebudowa drogi na odcinku: Czuby – Jurkowski Potok w Ochotnicy Górnej i najbardziej zniszczone odcinki drogi powiatowej od Przełęczy Knurowskiego w stronę Knurowa" - dodaje.

Z wpisu jednoznacznie wynika, że gmina Ochotnica Dolna robi więcej w sprawie drogi powiatowej niż sam powiat.

Co na to druga strona? - Powiat podejmuje wszelkie starania, żeby przygotować dokumentacje, pozyskać fundusze i realizować nowe inwestycje na drogach powiatowych, w tym na terenie gminy Ochotnica Dolna - zapewnia Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu.
I wylicza: - W przypadku gminy Ochotnica Dolna, obecnie powiat przygotowuje cztery dokumentacje techniczne, z których jedna została już zakończona wydaniem decyzji ZRID, gmina natomiast przejęła na siebie projektowanie dwóch odcinków. Niezależnie, przez ostatnie lata wykonywane były chodniki i remontowane obiekty mostowe, montowane bariery, progi zwalniające, wyświetlacze prędkości i przebudowywana kanalizacja deszczowa, w efekcie czego na terenie gminy Ochotnica Dolna wzdłuż drogi powiatowej wybudowane zostało przez Powiat Nowotarski 10kilometrów i 755 metrów chodników.

- Na początku 2022 roku Powiat Nowotarski złożył do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wniosek o dofinansowanie na działania realizowane w ramach "Rozbudowy, modernizacji, likwidacji skutków powodzi na drodze powiatowej nr 1637K stanowiącej strategiczny ciąg komunikacyjny dla regionu Pienin" mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu na drodze Harklowa-Tylmanowa. Wniosek dotyczy robót, wycenionych na kwotę 15 milionów złotych - zaznacza.

Dyrektor Moskalik zwraca uwagę wójtowi, że przywołany przez niego wypadek śmiertelny, wedle ustaleń policji, nie związany był z nieprawidłowościami infrastruktury drogowej. - Więc wykorzystywanie tego typu nieszczęśliwych zdarzeń do wzbudzania szumu medialnego uważam za, delikatnie rzecz ujmując, nieodpowiadające stanowi faktycznemu - dodaje dyrektor PZD.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Do Ochotniczanki15.04.2022, 20:28
Ootniczanko wnioskuję, że jesteś radną i ci jest poprostu głupio, że na nic nie masz wpływu, poprostu liczysz się tylko tyle, zeby podnieść paluszek i wypowiedzieć - JESTAM ZA - oj radne jesteście tylko marionetkami w tej radzie nic od was nie zależy nie macie pojęcia o funkcjonowaniu gminy - chwała Bogu, że już tylko roczek został tego Chocholego tańca - wszyscy się z was śmieją Ochotniczanko - albo proszę wylicz te osiągnięcia wójta z których jesteś dumna - ja ci pomogę:
1. pieczątki na wieżach widokowych 4 szt
2. czytelnia pod chmurką w Tylmanowej - już dawno jej nie ma
3. kolejne wydanie książki kucharskiej
4. zabrane prawo jazdy wójtowi /a za co - to do dziś tajemnica skrzętnie ukrywana
5. zwolnienie prawie wszystkich kierowników referatów w gmninie
6. założenie spółdzielnie eko - ocho która pokazuje się tylko do zdjęcia
7. Wójt który zasadniczo mieszka w Krakowie i pracownicy gminy dostają delegację i jadą do Krakowa aby wójt podpisał dokumenty gminne
8. w miejsce zwolnionej Pani skarbnik Agnieszki Zabrzewskiej zatrudnioł 3 osoby :
I nowego Skarbnika który jest szwagrem przewodniczącego rady gminy
Macieja Mikołajczyka
II osoba to Jelena Franczyk dla której utworzył nowe stanowisko głównego księgowego
III osoba to Pani Maria Wiatr emerytowana Pani skarbnik z okolic Nowego Sącza

9. zadłużenie gminy wynosi około 20 milionów złotych
10. Ostatni hit wójta to komiks wydany na swoją cześć z jedyną córeczką , która jak widać jest promowana już od pieluchy za gminne pieniądze..........i tak by można pisać te osiągnięcia za które już większość przybocznych wójta się wstydzi i najczęściej mówi , że nie ma z tym nic wspólnego

Proszę ochotniczanko pisz dalej osiągnięcia wójta z których jesteś dumna ...
sukcesy OCHOTNICKIEGO wójta11.04.2022, 11:45
oj ochotniczanko ale jesteś w błędzie. Obecny wójt nic ale to nic nie zmienił w wyglądzie ochotnicy zeby mógł ten wygląd wpływać na wyobraźnię gości. A komiks , czytelnia podd chmurką , teoretyczna spółdzielnia Eko OCHO którą już niedługo zajmie się prokuratura, czy plany ścianki wspinaczkowej obok budynku urzędu gminy - to są jedyne "osiągnięcia wójta królczyka" z których wszyscy drwią i kiepkują. AŻ CI SIĘ DZIWIĘ OCHOTNICZANKO, ŻE POTRAFISZ BRNĄĆ W TYM FAŁSZU
mieszkaniec powiatu11.04.2022, 09:37
Panie Starosto co roku przez powiat prowadzona jest co najmniej jedna a najczęściej dwie inwestycje na drodze przez Ochotnicę.Przypominam że w powicie jest 14 Gmin i prawie 100 sołectw.Czas najwyższy prowadzić inwestycje w sposób sprawiedliwy, zrównoważony.W Ochotnicy jest prawie 12 km chodników, a w innych miejscowościach nie ma ani jednego metra np.Ratułów, Czerwienne, Harkabuz. Dość tego aby naszym kosztem budować w Ochotnicy. Radni Powiatowi przebudźcie się, nie można wszystkiego pchać tylko w jedno miejsce, bo wójt straszy was znajomościami z panią poseł i innymi dygnitarzami z partii słusznego kierunku.
Do Ochotniczanka10.04.2022, 21:53
Piękną sobie Wójcie laurkę napisałeś. Prawie tak udana jak pierwsza strona komiksu :)))
Ochotniczanka10.04.2022, 21:12
Ciężko czytać takie komentarze. Czy wy nie widzicie, ile zmieniło się od kiedy Gminą zarządza obecny Wójt? Jestem dumna, kiedy jadę do Krakowa i słyszę pozytywny odbiór naszej Gminy, ponad to przez ostatnie kilka lat zostało naprawione mnóstwo dróg, za które ktoś nie brał się od lat. Gmina dzięki imprezom, które są organizowane przez aktualnego wójta a także podejmowane działania (jak np. Komiks, który jest pierwszym tego typu komiksem) są niesamowite. Ludzie chcą do nas przyjeżdżać i to jest niesamowite, bo zyskują na tym wszyscy. Zrobi się jeden odcinek drogi- zaraz komentarz, że jeszcze tamten nie zrobiony. Budżet gminy nie jest z gumy, dlatego nie da się wszystkiego na raz a osoby komentujące zaliczają się do przeciwników. Popatrzcie na gminy sąsiednie, które nie robią nic i jakoś nie ma wielkiej afery:) pozdrawiam wiecznie niezadowolonych.
Baciar10.04.2022, 19:10
Idąc tokiem myślenia wójta to droga wojewódzka w Tylmanowej jest bardziej niebezpiczna ponieważ było więcej wypadków,zginęło więcej ludzi i przez całe lato tworzą się korki w stronę Krościenka i Zabrzeży
Ochotnicon10.04.2022, 09:00
Drogi w gminie fatalne a wójt nową książkę wyda i rozra za darmo! Najlepszy jest komiks na głównej stronie on i jego podobizna za nasze pieniądze!!! Ile jeszcze książek i kalendarzy?
Rork10.04.2022, 08:58
Wstydziłbyś się z tym wypadkiem. Komiks se lepiej o sobie narysuj :)
Obsereator10.04.2022, 00:59
Krolczyk myśli, że wszyscy dookoła to idioci, że on najmądrzejszy ale powoli wszyscy oczy przecierają i otwierają i widzą tę prawdziwą nicość i bezradność. Festiwaliki cygansko- żydowskie się skonczyły, wyciągu nie ma i za niego nie będzie czytelnia pod chmurką - duma radnego maciusia przepadła w ochotnicy komiks z córunią wyśmiany no i z czym dalej ??? Wypłatę se zabezpieczył ponad 20 tys na miesi?c no i co ??? No to teraz trzeba atakować powiat, starostę, dyrektora pzd moskalika bo w gminie nie mo przeciwnika
Gorzon09.04.2022, 21:52
Wojt krolczyk nawet wypadek śmiertelny usiłuje przekuć na jego sukces
To skandaliczne zachowanie wojta jest arogancją wobec szanowanego dyrektora Moskalika. Brawo dla p sekretarz to tylko Jej zasluga ze pzd tyle zainwestowało w ochotnicy. Gdyby nie p Maria Łojas to by nie bylo ani 1 km chodnika. To szanowana osoba w powiecie a nie jak wojt z ktorego już wszyscy kiepkują
Populers09.04.2022, 20:53
Cały Tadek. Robić, ale cudzymi rękami. Chwalić się drogą wojewódzką i powiatową a w Tylmanowej na drogach gminnych dziura na dziurze. Może byś wójcie zrobił nam w końcu chodniki przy gminnych drogach? Myślisz że tam nie chodzą dzieci?
tak to ja09.04.2022, 19:41
Pan Wójt to typowy celebryta. Chce zabłysnąć na każdym kroku (w końcu wybory pomału się zbliżają). Co dobre to On, co złe to inni.
Miastowy09.04.2022, 19:12
Z tym wypadkiem to Wójt odleciał
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl