12.04.2022, 10:36 | czytano: 3866

Trzech oszukanych w rejonie Zakopanego. Dostali smsy o odłączeniu prądu

Do zakopiańskiej policji zgłosiły się trzy osoby - z Zakopanego, Dzianisza i Bustryku - oszukane i okradzione na łącznie 7750 złotych niemal w ten sam sposób.
Sprawcy oszustwa podsunęli im wiadomość zawierającą link, który zawiera możliwość pobrania aplikacji jednocześnie infekując telefon złośliwym oprogramowaniem, np. „Na dzień 23.03 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności ".
Zakopiańska policja przypomina, że oszustom zależy, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Nie ważne czy wiadomość zostanie przesłana sms, czy poprzez komunikator internetowy, a nawet program pocztowy. Za każdym razem urządzenie zostaje zainfekowane.

 Skutek, to przejecie kontroli nad urządzeniem.
 Efekt, to zdalne pobranie pieniędzy z konta, czyli kradzież!

I tak właśnie pieniądze stracili trzej mieszkańcy powiatu tatrzańskiego. Pierwszy z nich to 53-latek z Zakopanego, który klikając w link przysłany mu na komunikator internetowy stracił z konta 1700 złotych wypłacone poprzez system blik. 43-latek z Dzianisza po otrzymaniu widomości o konieczności dopłaty do energii stracił z konta 5000 złotych. Natomiast mieszkaniec miejscowości Bustryk stracił 1050 złotych po tym jak otrzymał wiadomość w programie pocztowym zawierającą link.
Zwracajmy uwagę na to, kto i co do nas pisze. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i nie logujmy się przez nie na swoje strony bankowe. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty, nie wpisujmy wygenerowanych kodów Blik. Aby nie paść ofiarą oszustów, zachowajmy szczególną ostrożność - apeluje policja.

KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zbooj12.04.2022, 14:39
Głupota i naiwność mają swoje ceny - tu mamy dokładnie policzone i wyszczególnione kwoty.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl