12.04.2022, 18:17 | czytano: 2177

Mieszkańcy gminy Ochotnica Dolna mają swój pierwszy komiks

Gmina Ochotnica Dolna wydała komiks historyczny pt. „Przybysze. Wołosi w Ochotnicy i Tylmanowej”, prezentujący początki osadnictwa wołoskiego w Ochotnicy i Tylmanowej.
Autorami komiksu są Marcin Wierzchowski – twórca grafik, Artur Wabik – autor scenariusza oraz Wojciech Mulet, który udzielał wsparcia merytorycznego podczas prac nad wydawnictwem.
W komiksie została opowiedziana kilkuwątkowa historia dotycząca m.in. przybycia Wołochów, ludu pasterskiego, na terytorium gminy Ochotnica Dolna, ich komunikacji i asymilacji z lokalną ludnością, walki o przetrwanie w górach. W komiksie nie mogło zabrakło także wątku miłosnego. Komiks ukazuje jak wspólne działania, nawet odmiennych kulturowo grup, mogą przyczynić się do pokonania wspólnego wroga i zapewnienia bezpieczeństwa i wolności mieszkańcom.Akcja wydarzeń opisanych w komiksie rozgrywa się stricte w Tylmanowej i w Ochotnicy. Grafika odzwierciedla krajobraz Gorców– z powodzeniem można dostrzec charakterystyczne elementy tutejszej przyrody. Autorzy zadbali także o detale związane z ubiorem, narzędziami, pasterstwem, architekturą – jednym słowem kulturą materialną i duchową Wołochów i lokalnej ludności.UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Wałas14.04.2022, 06:14
Kolejny narcystyczny twór wójta, w głównej mierze promujący jego
gość13.04.2022, 22:22
Gdzie można kupić? Przed kościołem po mszy czy w Urzędzie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl