21.04.2022, 10:33 | czytano: 3495

W niedzielę czeka nas Wiosenne Święto Bacowskie

arch. Podhale24
LUDŹMIERZ. Do Bazyliki Mniejszej przybędą w tę niedzielę bacowie, juhasi wraz ze stadami owiec na uroczyste rozpoczęcie sezonu wypasowego. Tegoroczne Święto Bacowskie połączone będzie z przekazaniem ponad półtoramilionowej dotacji jako dofinansowania wypasu kulturowego owiec.
Uroczystej mszy św. o godzinie 11.00 przewodniczyć będzie ks. Jan Mikołajczyk, emerytowany proboszcz z Klikuszowej.
"Modlić się będziemy w intencji hodowców, o szczęśliwy wypas owiec i zachowanie tradycji pasterskiej. Jak zawsze przybędą bacowie z Podhala i Karpat Polskich, będą też owce i wszystkie zwyczajowe obrzędy oraz stoiska z produktami regionalnymi i jagnięciną" - przypomina w komunikacie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Z kolei marszałek Witold Kozłowski zapowiedział wręczenie przedstawicielom Związku Podhalan promesy na ponad 1 mln 870 tys. zł. - Środki te trafią do baców z Małopolski, którzy wypasając owce, dbają o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionów górskich - wyjaśnia Urząd Marszałkowski.

W ramach otwartego konkursu ofert Zarząd Województwa Małopolskiego udzielił dotacji celowej z budżetu województwa na dofinansowanie wypasu kulturowego owiec na terenie 10 regionów woj. małopolskiego.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny23.04.2022, 11:47
Jakby tak przy......ać porządne kary właścicielom niekoszonych pól które ciągle się palą, to i strażacy mieliby mniej roboty i owce by się opłacały i jagnięcina by była tańsza. A tak to, za akcję Straży trza zapłacić, do owiec trza dopłacić, za promowanie jagnięciny trza zapłacić- ale jak ni ma mądrego gazdy- to tak jest.... i tak będzie.
do ruiny22.04.2022, 09:55
czemu pieniądze z budżetu Województwa Małopolskiego miałyby iść przez ARiMR?
pisanie bez ładu, bez składu, bez sensu, byleby przywalić w PiS
z tąd21.04.2022, 17:59
No wreszcie się napiję ,,żętycy,, nie kefiru(też lubię), ale żętyca i bundz na świeżym chlebku albo bez.Nie ma czegoś pyszniejszego na Świecie.
PiS zostawia ruinę21.04.2022, 12:54
PiS bawi się dalej za nasze pieniądze
czemu to nie idzie przez ARiMR ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl