21.04.2022, 14:00 | czytano: 3506

Dużo się dzieje w Lipnicy Wielkiej

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Remont hali, kanalizacja na Grapie, budowa remizy - to tylko niektóre inwestycje, jakie gmina Lipnica Wielka prowadzi na swoim terenie. A w planach są kolejne, jak między innymi tężnia, ścieżki rowerowe i przedszkole.
- Od zeszłego roku jesteśmy w trakcie remontu hali przy szkole podstawowej nr 2 w Centrum. Na szczęście pogoda pozwoliła i rozpoczęły się prace na zewnątrz, jak ocieplenie ścian - poinformował na minionej sesji Jakub Dyrcz, zastępca wójta gminy Lipnica Wielka. Mówił o aktualnych inwestycjach na terenie gminy.
Na Grapie trwa budowa kanalizacji. - Czekamy na wydanie pozwolenia wodno-prawnego na nowe przejście pod rzeką, które jest wymagane po przeprojektowaniu. Mamy zgodę wszystkich nowych właścicieli, przez których działki będziemy przechodzić. Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni projektowanie będzie zamknięte i wykonawca dokończy swoją pracę - przekazał wicewójt.

W Lipnicy Centrum rozpoczęła się budowa remizy dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. - Wykonawca zakończył pierwszy etap. Zbudował olbrzymi zbiornik przeciwpożarowy o pojemności 200 metrów sześciennych. Będzie służył wszystkim budynkom użyteczności publicznej, które są w promieniu 250 metrów, więc zniknie problem zabezpieczenia przeciwpożarowego w Centrum - przekonywał zastępca wójta.

Gmina Lipnica ogłosiła przetarg na budowę przedszkola - w formie zaprojektuj i wybuduj. Koszt szacowany jest na około 9 mln zł.

Jakub Dyrcz poinformował, że w najbliższym czasie planowane są też przetargi na budowę ścieżki rowerowej, łączącej Przywarówkę z Kiczorami, oraz przebudowę drogi o budowę ścieżki od przystanku Świerkówka, na odcinku 600 metrów.

- Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę tężni w Centrum - mówił o kolejnej planowanej inwestycji wicewójt. Powstał też projekt placu zabaw przy szkole podstawowej nr 4.

Gmina przygotowuje koncepcję dla sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 1.
- Trwa projektowanie chodnika przy drodze wojewódzkiej. O ile wyszliśmy z problemów z projektantem, to mam wrażenie, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie rzuca nam lekkie kłody pod nogi. Bo już trzecie ustalenia zostały wysłane do projektanta. ZDW, zamiast w jednym uzgodnieniu przedstawić wszystkie swoje prośby wnioski i zażalenia, to mam wrażenie, że tak na raty projektant coś odsyła. Boksujemy się z tym - stwierdził Jakub Dyrcz.

Gmina złożyła wnioski o dofinansowanie: sali gimnastycznej przy szkole nr 3, remontu szkoły w Kiczorach, placu zabaw przy SP 4 i budowę tężni.

Urząd stara się też o pozyskanie środków na remonty dróg gminnych, co ma kosztować prawie 5,5 mln zł.

- Sieć gazowa jest dokończona i około 100 umów z mieszkańcami zawartych. Zainteresowanie jest dość spore - dodał zastępca wójta.

ag/
Może Cię zainteresować
komentarze
Dunajczanin24.04.2022, 11:16
@Do Ratułowion: Kanalizację zaprojektowano za poprzedniego Wójta, w CzD, Chochołowie i w Podczerwonem, natomiast oczyszczalnię ścieków zmodernizowała spółka PPK. Na razie nie widać szału w gminie, a po nowym roku zacznie się zapewne karanie ludzi za nie wymienione piece nie spełniające 5 klasy, co w obecnych niespokojnych czasach jest szaleństwem. Pozdrawiam!
Do PPP22.04.2022, 12:44
Jestem sołtysem emerytem i mam dużo czasu. W urzędzie przydałaby się osoba która by prostowala te durne komentarze o tym że się nic nie dzieje.
ppp22.04.2022, 11:05
Do Ratulowion:
Fajnie ze tak bronisz wojta Ratulowskiego:) Ciekawe gdzie pracujesz ze masz czas na to w godzinach pracy :)
Do Ratułowion22.04.2022, 07:40
Cudze chwalicie swego nie znacie. Jeszcze kukle będą was swędzić z zazdrości jak Ratułowski będzie otwierał kolejne inwestycje. Przyklad: Lipnica buduje krótki odcinek kanalizacji a Ratułowski kanalizuje prawiw cały Chochołów,uzupełnia sieć w Podczerwonem A nie pisze ile ulic w zeszłym roku przyłączył w Dunajcu do kanalizacji, wody i gazu+ walnął nowy asfalcik na dwóch ciągach ulic. Do tego zmodernizował oczyszczalnie tak że jest jedną z najnowocześniejszych obiektów na Podhalu. Te inwestycje kosztowały ponad 30 mln zl. A lipnica z tym co buduje i planuje wyda z 15 mln. Ratułowski ma plany choćby na chodniki w Ratułowie Cichem Starem Bystrem Dziale Czerwiennem i mają kosztować z 50 mln zl. Co chcecie udowadniać takimi komentarzami?
luzik22.04.2022, 07:19
niech urząd zacznie w końcu normalnie pracować, bo tylko odsyłają do jabłonki
Ratulowion22.04.2022, 00:47
Takiego Wójta trzeba w Czarnym Dunajcu
dziadek21.04.2022, 20:11
A co z scaleniem co z drogami dojazdowymi do kazdej działki miła byc droga,wszystko robią ale to co najwazniesze to nić.Mogła gmina się pstarać o wodociąg z prawdziwego zdarzenia bo Lipnicyny maja brak wody .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl