01.05.2022, 11:10 | czytano: 5630

Zmarł zasłużony strażak - Andrzej Wielkiewicz

arch. rodzinne
Wczoraj, w wieku 75 lat zmarł mł. asp. w stanie spoczynki - Andrzej Wielkiewicz. Długoletni członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu, Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego w Nowym Targu, członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu.
Druh Andrzej Wielkiewicz pełnił czynną zawodowo służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przez okres 29 lat od roku 1968 do 1997r. Posiadane wyszkolenie, zdobyta wiedza i długoletnia praktyka zawodowa czyniły z niego w pełni wykwalifikowanego funkcjonariusza pożarnictwa. Zdobytą wiedzę zawodową w szczególności z zakresu spraw kontrolno-rozpoznawczych, nabytą podczas wieloletniej, bo aż 20 letniej praktyki na tym stanowisku, potrafił w umiejętny sposób przekazać młodszym współpracownikom.
Jako długoletni funkcjonariusz pożarnictwa wniósł istotny wkład w poprawę funkcjonowania służb mundurowych nie tylko na terenie rejonu działania komendy, ale również służąc pomocą innym jednostkom ochrony przeciwpożarowej. Jego wiedza zawodowa cieszyła się autorytetem nie tylko wśród funkcjonariuszy zawodowych pożarnictwa, ale również wśród ochotników. Od 1963 był aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Pełnił szereg funkcji społecznych w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP tj. był członkiem Zarządu OSP Nowy Targ, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej OSP Nowy Targ, Wiceprezesem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Nowym Targu. Od 1999 roku tj. od przeprowadzenia reformy administracyjnej w Polsce i utworzenia powiatów pełnił funkcję Sekretarza Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu.

Druh Andrzej Wielkiewicz po zakończeniu długoletniej służby w szeregach zawodowej straży pożarnej nie porzucił działalności w szeregach pożarnictwa, służąc ojczyźnie w Związku OSP swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zaangażowaniem, szczególnie w szkoleniach z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz w wielu działaniach związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych na terenie powiatu nowotarskiego. Poprzez swoje działania przyczynił się do poprawy stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców powiatu, a także ochrony środowiska. Aktywnie współpracował z jednostkami OSP przy remontach i budowach strażnic, zakupach sprzętu pożarniczego oraz organizacji uroczystości strażackich. Druh Andrzej Wielkiewicz był znanym i cenionym w środowisku, nie tylko gminy ale również powiatu, animatorem działań zmierzających do poprawy statusu strażaka ochotnika.

Odznaczony został: Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (1973), Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (1980), Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (1985), Złotym Znakiem Związku (2001), Brązowym Krzyżem Zasługi (1981), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1990), Złotym Krzyżem Zasługi (1998), Medalem 40 lecia (1984), Brązową Odznaką za zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej (1988), Srebrną Odznaką za zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej (2001), Złotą Odznaką za zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej (2008), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Brązowym Medalem za zasługi dla Policji (2012), Srebrnym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Floriana (2014), Medalem Honorowym Za Zasługi Dla Pożarnictwa Ziemi Nowotarskiej (2019), Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza (2012), Medalem im. Józefa Tuliszkowskiego (2014).
Cześć Jego pamięci!
---

Tradycje strażackie w rodzinie podtrzymuje syn Zmarłego - Henryk, który obecnie jest prezesem OSP Nowy Targ, i któremu dziękujemy za możliwość przypomnienia dokonań jego Ojca.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Maria01.05.2022, 12:49
Wieczne odpoczywanie Druhu Andrzeju.
Jacek Sowa01.05.2022, 11:43
Jędrek, odpoczywaj w spokoju...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl