04.05.2022, 10:47 | czytano: 3582

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Krościenku (zdjęcia)

Podniośle uczczono 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Krościenku nad Dunajcem. Była uroczysta msza święta, montaż słowno-muzyczny oraz przemarsz przez centrum miejscowości na Rynek.
Uroczystości rozpoczęły się z udziałem licznych pocztów sztandarowych w kościele parafialnym pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz gminy na czele z wójtem Janem Dydą, poseł na sejm RP Anną Paluch oraz mieszkańcy. Tuż po mszy świętej patriotyczny montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krościenku nad Dunajcem. Z kolei biało – czerwone kotyliony dla uczestników przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Krościenku nad Dunajcem.
Uczestnicy świętowania uchwalenia Konstytucji 3 maja przy dźwiękach orkiestry OSP z Krościenka nad Dunajcem przemaszerowali spod kościoła pod pomnik króla Władysława Jagiełły, gdzie - między innymi - poseł na sejm RP Anna Paluch oraz wójt Jan Dyda wraz z swym zastępcą Tadeuszem Topolskim złożyli wieńce.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku przed zabytkowym ratuszem. To tu uroczyście podniesiono polską flagę, odśpiewano hymn i patriotyczne pieśni. Poseł na sejm RP Anna Paluch wspominała w jakich czasach uchwalono Konstytucję 3 maja, mówiła o trudniej historii, zdradzie targowiczan, podkreślając jak ważna jest solidarność. Wspomniała też, że 3 maja to także Maryjne Święto. Szczegółowo o historii uchwalenia konstytucji z dbałością o szczegóły mówił z kolei wójt Jan Dyda. Apel pamięci wygłosił dr Przemysław Stanko.

Na zakończenie: wójt Jan Dyda, poseł na sejm Anna Paluch oraz prezes OSP w gminie Krościenko nad Dunajcem Piotr Ciężkowski złożyli życzenia strażakom z okazji ich zbliżającego się święta.

Wójt Jan Dyda podziękował też wszystkim obecnym za liczny udział w obchodach święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz zaprosił na mały poczęstunek przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Pienińskich.

Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Była ona ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmieniała ona ustrój państwa na monarchię dziedziczną i ograniczała znacznie demokrację szlachecką. Znosiła liberum veto. Wprowadzała też zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty. Łagodziła pańszczyznę. Targowiczanie utrzymywali, że „Intencjami wprowadzenia armii Jej Wysokości Cesarzowej Rosji Katarzyny Wielkiej, sojuszniczki Rzeczypospolitej, są i zawsze były przywrócenie wolności Polakom i Rzeczypospolitej, a w szczególności zapewnienie wszystkim obywatelom bezpieczeństwa i szczęścia.” W wyniku działań targowiczan Polska straciła niepodległość na 123 lata.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku zaczęto obchodzić święto uchwalenia konstytucji 3 maja. Święto zostało zdelegalizowane podczas okupacji przez Niemców, a potem po wojnie przez Sowietów. Przywrócono je w 1990 roku, jako ważne święto narodowe.

Źródło: CKiP w Krościenku, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
pogonić PiS06.05.2022, 18:56
pandemia ... - tacy jak ty to za drugim i trzecim i czwartym razem dają się wykiwać PiS
Gienio06.05.2022, 07:27
Tej pani naprawde już podziekujcie psuje cała ceremonie
pol05.05.2022, 20:55
Może wreszcie ktoś się zlituje na Podhalu i zabroni tej pani pokazywania się z zadartą głową i zawsze w pierwszym szeregu.Nic ona nie robi dla Podhala więc lepiej niech siedzi w W-wie i zabiega o jakieś mądre inwestycje dla nas.Kto ją wybrał? Myślę,że następny raz coś takiego nie zrobi,ona denerwuje tylko ludzi,jak ją oglądają.A nadmieniam,że popieram jej partię ale bez niej!!
pandemia w areozolu04.05.2022, 21:07
Ludzie, ale gdzie jest covid??? Pani poseł taka wyluzowana, jeszcze niedawno jako nieprzejednana "kaczystka" chciała nam wprowadzić zamordystyczne ustawy a dziś jakby nie pamięta.
Ale my pamiętamy i drugi raz się nie damy!.
alik04.05.2022, 20:22
Konstytucji RP nie SZANUJĄ, a świętują. To ich moralność!!!!.
marian04.05.2022, 17:51
no no jakieś się wybory zbliżają bo posłanka była na 18 zdjęciach!!!!
do tych z pierwszych rzędów04.05.2022, 17:25
najpierw pasowało by przestrzegać potem świętować
Orawianin04.05.2022, 15:50
Ja tylko jedno zdanie
Nie wystarczy świętować uchwalanie konstytucji ale wypadałoby Ją również przestrzegać i egzekwować co w niej jest zawarte Pani Poseł...
Nie chcem, ale muszem04.05.2022, 11:28
Kto z tych szacownych, rozmodlonych patriotów odpowiedział na listy Komitetu Obrońców Palace i zainteresował się tą sprawą?
świętowane grilowanie04.05.2022, 11:26
To święto przed wojną wcale nie było obchodzone przez lud polski. Tak jak dziś czciła je tylko "budżetówka"(etatyści). W owym czasie wielkiego kryzysu było tak traktowane jak 1 maja w czasach PRL, który na wsi był "narodowym" dniem sadzenia ziemniaków. Kto z nowo awansowanych robotników nie musiał podpisywać listy na pochodzie ten jechał na wieś pomóc w sadzeniu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl