15.05.2022, 19:21 | czytano: 6567

Będzie kolejna "owca w Mieście" (zdjęcia)

NOWY TARG. Pięć lat temu w Parku Miejskim pojawiła się mała ławka z rzeźbą owieczki i baranka. Rzeźba Michała Batkiewicza była odpowiedzią na propozycję stworzenia szlaku turystycznego "Znajdź owcę w mieście".
Dwukrotnie zgłaszany do budżetu obywatelskiego przez Stowarzyszenie Dalej Podhale i TKA Ferment - projekt miejskiego szlaku turystycznego nie zebrał wystarczającej liczby głosów i "przepadł". Pomysł przejął Urząd Miasta i zlecono pochodzącemu z Nowego Targu rzeźbiarzowi wykonanie kilku odlewów.
W 2019 r. pierwsza "owca-lotnik" umieszczona została na lotnisku, niedaleko pomnika Jana Pawła II. Druga figurka przedstawiająca "owcę-rowerzystę" znalazła się obok kładki nad potokiem Biały Dunajec. Trzecią - "owcę-turystkę", swoistego Czerwonego Kapturka z wilkiem - można oglądać obok schroniska na Łapsowej Polanie.

Dwa lata temu Gabriel Wolski, jeden z pomysłodawców społecznego projektu - przypomniał zamysł, tworząc graffiti "Szlak Nowotarskiej Owcy". Miał to być początek serii, ale na razie go nie zrealizowano.

Pomysł za to podtrzymał inny rzeźbiarz - Gabriel Szyrszeń. "Owca-barystka" powstała na zamówienie prywatnego przedsiębiorcy. Na razie w ogródku kawiarni DejaVue przy ulicy Długiej pojawiła się instalacja z betonu, aluminium i stali.

- Początkiem lipca pojawi się właściwa rzeźba - "bliźniaczka " odlana z brązu, która zamontowana będzie przed lokalem na chodniku - zapowiada artysta.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Pinakolada17.05.2022, 09:44
GW wraz dwoma innymi pomysłodawcami dawno odpuścili ten temat i słusznie bo kopać się koniami nie ma co. Niech rozwijają ten szlak, bo stoi w miejscu ta inicjatywa jak słomiany zapał Pani Wice. Dobrze by było gdyby jednak poziom tych rzeźb był wyższy. Ta brzydula na Łapsowej Polanie powinna być przetopiona na łyżeczki bo to jeden z największych koszmarów rzeźbiarskich jakie widziałam w życiu.
Sąsiad16.05.2022, 22:09
do 'Widoczne' -Aneta daj spokój ,..
widoczne16.05.2022, 13:52
pomysł owcy był bezwzględnie Gabriela Wolskiego i pisząc wprost został skradziony ! pani vice lubi sobie przygarniać czyjeś pomysły i robić jako swoje -taką samą domenę ma pewien niespełniony "artysta" lepiak nowotarski Gabriel Szyrszeń z komitetu wyborczego watachy - min.wykonawca nagrobków, trolii, żab i posągów z Bani. Od lat nie może się wybić swoją twórczością poza ramy miasta /.../ Pamiętamy doskonale jak przytulił pomysł Katarzyny Pawluśkiewicz Podhale Animale, i grzał się w jego cieple fleszy, wtedy wykonawca okrzykną się samozwańczo autorem i próbował medialnie przypisać sobie własność do powierzonego mu wykonania a teraz podobnie wbija się w owcę Gabriela Wolskiego ojjjjjj wstyd ! co do owcy o gustach się nie dyskutuje ale zdjęcie pozostawia wiele do zachwytu przypomina Rabkoland .....
takitam.16.05.2022, 13:51
tak to loto w calym miescie bedymy miec ino lowiecki i barony... oby ino if nie bylo w magistrocie! ciekawe cy to mi puscom, cy nie.
Echhh...16.05.2022, 07:58
Owce Michała Batkiewicza są świetna, a ta....
ohyda i blamaż16.05.2022, 07:43
Nowy Targ stolicą antysztuki, antyestetyki i antykultury. Wszystko na poziomie tych i podobnych straszydeł. No ale jaka władza taka watysza wizja i wygląd. Świat barbarzyńców...
Zbooj16.05.2022, 07:34
Poznań ma koziołki, Wrocław krasnale porozstawiane w mieście... Owieczki nie były by złym pomysłem. Na pewno ciekawszym jak kolejna pseudopodobizna papieża.
Kasandra15.05.2022, 22:15
Matko Boska!!!!
202215.05.2022, 21:39
kto mo owce ten mo co chce
miastowy15.05.2022, 21:03
Ohydne są te owce. Takie upiorne.
Aneta15.05.2022, 20:25
Bardzo ładna ta owieczka. Podoba mi się pomysł. Może inni przedsiębiorcy podłapią pomysł.
Baran15.05.2022, 19:37
Te owce to namacalny przykład chaosu kulturalnego wprowadzonego przez panią Joannę Iskrzyńską Steg. Pomysł Gabrysia zaanektowany przez UM i zlecony artyście który nowotarskie owce stawia w całej Polsce. Teraz kolejna owca odbiegająca wizerunkowo od innych. I tak została zarżnięta świetna inicjatywa która mogła cieszyć turystów i promować miasto jak wrocławskie krasnale. Pan burmistrz ma klapki na oczach trzymając wciąż na stanowisku wice tę panią.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl