19.05.2022, 15:52 | czytano: 4529

Nowy samochód dla OSP Nowa Biała

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Urząd Gminy Nowy Targ rozstrzygnął przetarg na zakup fabrycznie nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Białej. Środku na zakup auta przekazał rząd.
Przetarg wygrała firma Perfekt z Kruszyna. Samochodów, który ma zostać dostarczony w ciągu 5 miesięcy, kosztował będzie 299 tysięcy złotych.
- Pamiętamy, jak trudny był dla Nowej Białej ubiegły rok. Straż Pożarna stanęła na wysokości zadania, broniąc miejscowości przed żywiołem. Doposażanie jednostek Straży Pożarnej to zadanie, które państwo polskie realizuje ze szczególną uwagą i troską – mówił niedawno wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Całkowity koszt zadania inwestycyjnego pn. „Zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego w celu zwiększania gotowości bojowej jednostki OSP Nowa Biała” to ok. 280 tys. zł. Aż 180 tysięcy zostanie przekazane z ogólnej rezerwy budżetowej państwa. 100 tysięcy złotych na ten cel przeznaczy gmina Nowy Targ.

Jednostka OSP w Nowej Białej aktualnie korzysta z trzech pojazdów. Dodatkowy, nowy samochód będzie silnym wsparciem dla wszystkich działań ratowniczych prowadzonych na tym terenie. Jest to obszar o szczególnych uwarunkowaniach z uwagi na zwartą zabudowę mieszkalną i gospodarczą, która może stanowić zagrożenie pożarowe. Bliskość rzeki Białki oraz zmienne stany wód rzecznych i podziemnych stanowią natomiast ryzyko pojawienia się lokalnie powodzi i podtopień.

OSP Nowa Biała to 30 osób, gotowych nieść pomóc w sytuacjach zagrożenia. Aby akcje ratownicze przebiegały sprawnie, niezbędne jest wsparcie techniczne w postaci odpowiedniego sprzętu oraz pojazdów dostosowanych do prowadzenia takich działań.
Nowy samochód zostanie wyposażony w motopompę. Będzie ona służyć pobieraniu wody z potoku przeciwpożarowego, który jest jedynym sprawdzonym punktem czerpania wody w tej miejscowości. Dostęp do niego ułatwi fakt, że samochód będzie wyposażony w napęd na cztery koła.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Swój20.05.2022, 07:23
Tam wszystko da się kupić w innych miejscowościach nigdy nie ma pieniędzy na nic... Potrzebny im ten samochód...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl