11.06.2022, 09:56 | czytano: 11471

Rządowe "Mieszkania plus" w Nowym Targu gotowe. Rodziny mogą się niebawem wprowadzać (zdjęcia)

NOWY TARG. Już dziś pierwsze osoby z listy szczęśliwców będą mogły oglądać mieszkania w budynku przy ul. Sikorskiego 9.
Przypomnijmy, sześciokondygnacyjny budynek, powstał w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” na Polanie Szaflarskiej. Mieści się w nim 130 dwu- i trzypokojowych mieszkań, o średniej powierzchni 40 metrów kwadratowych.
Za rynkową część inwestycji, rozpoczętej w ramach rządowego programu w grudniu 2020 roku, odpowiadała spółka PFR Nieruchomości S.A., a za jej wykonanie – Chemobudowa-Kraków.
1 czerwca ogłoszono listę osób, które zakwalifikowały się do przydziału mieszkań. Przypomnijmy, wnioski - które potem musiały przejść przez gęste sito, spełnić liczne kryteria - można było składać od połowy października ub. r. Nabór prowadzony był dwuetapowo. Za pierwszy odpowiadał samorząd - radni w lipcu 2021 podjęli uchwałę dotyczącą zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, określenia kryteriów pierwszeństwa i zasad przeprowadzenia oceny punktowej, za drugi - działająca na zasadach komercyjnych - spółka PFR Nieruchomości.
Zgłosiło się ponad 900 chętnych, co nie dziwi, gdyż mieszkania te są alternatywą dla zakupu lokali na kredyt. Nie trzeba wkładu własnego, najemca ma prawo ubiegać się o dopłaty do czynszu, a po 25 latach - ma mieć możliwość wykupienia mieszkania na własność.

Pomieszczenia są wykończone, musi więc tylko zadbać o zabudowę kuchenną i wyposażenie. - Jestem rodowitą nowotarżanką, więc ten projekt jest tym bardziej bliski mojemu sercu - mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Krystyna Wąchała-Malik, członkini zarządu PFR Nieruchomości, współodpowiedzialna za realizację rynkowej części rządowego programu. - Cieszy mnie, że wpłynęło prawie tysiąc wniosków na te 130 mieszkań, z czego na listę samorządową zakwalifikowało się prawie 500 osób, a po weryfikacji zdolności czynszowej prawie 300 osiągnęło pułap możliwości finansowych skorzystania z nich. To pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu mieszkania na Podhalu. Ale nie wydarzyłaby się ta inwestycja, gdyby nie zaangażowanie ludzi z PFR-u, Chemobudowy, samorządu, architektów. To jedna z nielicznych inwestycji, przy których ta współpraca była na najwyższym poziomie i życzyłabym sobie, by wszędzie była tak dobra i sprawna.

Na piątkowej uroczystości nie zabrakło nowotarskich władz z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele ani posłanki Anny Paluch, był m.in. Andrzej Wyszyński, prezes Chemobudowy Kraków - generalny wykonawca oraz projektanci - architekci z pracowni OPA - Agata i Paweł Orłowscy.

Burmistrz, podobnie jak Krystyna Wąchała-Malik, podkreślał wielkie zainteresowanie programem, mówił o długiej liście chętnych i jej weryfikacji, o pięknym otoczeniu i zagospodarowaniu terenu nad Białym Dunajcem, deklarował wspieranie przez samorząd mieszkańców poprzez dopłaty do czynszów.

- Mam nadzieję, że PFR będzie kontynuował inwestycje, możemy w Nowym Targu spokojnie zaprojektować i wybudować kolejny budynek – zapewniał.

Anna Paluch z kolei miała okazję do chwalenia rządu Zjednoczonej Prawicy. Opowiadała m.in., że na rynku komercyjnym liczba oddawanych mieszkań systematycznie wzrasta, mnożone są również instrumenty oraz zwiększane środki na budownictwo socjalne i komunalne.
Po wystąpieniach uczestnicy spotkania podpisali się pod ułożonymi gwarą życzeniami dla przyszłych lokatorów, następnie ruszyli oglądać mieszkania.

Od soboty odwiedzać je będą mogły również osoby z listy 130 najemców. Potem przyjdzie czas na podpisanie umów. Jeśli ktoś zrezygnuje - wejdą kolejni z listy.

Inwestorzy przypuszczają, że pierwsi lokatorzy wprowadzą się jeszcze w czerwcu.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pomyśl zanim coś chlapniesz27.06.2022, 11:12
A platfusy choć o tym słyszeli , czy byli i są nadal głusi? Jagna , mam nadzieje ,że przekazała Donaldowi tę doskonałą informację . Może i Gut Jędrek Mostowy także po koleżeńsku Gowinowi doniósł co trza ?
Fun clib13.06.2022, 16:04
Momencik momencik vzy to aby nie ta sama Pani która wpłacała na kampanie Mateuszka?? Czyżby rewanż za stanowisko ??
Mike12.06.2022, 21:45
Wszystko pięknie, wszystko ładnie ale... Trochę się w mieście buduje bloków i w okolicy polany i w innych częściach. Z daleka widac różnice w porownaniu do dewloperki komercyjnej. Okienka małe, balkoniki małe, teraz ze zdjęć widać, że i klatki wąskie, korytarze cieniutkie pokoje nie duże, o standardzie nie wspomnę. I nie czepiałbym się gdtby nie fakt, że ludzie za to będą płacić. To nie są darmowe lokale. Jak już płacić to za cos uczciwego. Z tego co gadają czynsze będą wieksze niz moja rata po dotychczasowych podwyzkach stóp referencyjnych. Jeszcze nie wiadomo czy mozna będzie to wykupić. Takie nabijanie ludzi w butelkę moim zdaniem. Jedyny plus jaki tam widzę to przypisane miejsca parkingowe. Szkoda też że blok tuż przy obwodnicy :(
Piotr12.06.2022, 12:22
Cytat z Kaczyńskiego - z dedykacją dla pani poseł:
?Z Mieszkania Plus tylko 18 tysięcy wybudowanych mieszkań i 24 tysiące w budowie, czyli łącznie 42 tysiące mieszkań, a powinno być dużo, dużo więcej? - mówił prezes PiS podczas konwencji w Sochaczewie, podkreślając że ?nie wszystko udało się? zrealizować.
Przypomnijmy, miało być 100 tysięcy mieszkań - tyle w 2018 roku obiecał Morawiecki: ?W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań?. Jest 18 tysięcy. Efekt rządowego programu, który miał zapewnić rodzinom, których nie stać na kredyt, własne mieszkania, okazał się totalną porażką.
To tyle ? propos propagandy sukcesu, uprawianej przez panią poseł.
Stanisław12.06.2022, 10:20
A gdzie będą chrust zbierać ?
swok z brzyzka12.06.2022, 06:51
Alternatywy 4, a nie Sikorskiego. Witamy młodych w PRL-u
Zbychu11.06.2022, 22:53
Te mieszkania szału nie robią jakby sie niektórym zdawało. Miesięczny całkowity koszt (najem, media, eksplatacja, parking) to ponad 2 tyś. za 2 pokoje.
Pisjor11.06.2022, 22:17
Paluchowa pewnie sie juz tam wprowadza zeby zwolnic mieszkanie socjalne
Bożydar11.06.2022, 16:57
W tekście jest błąd. Póki co w mieszkaniach tych nie jest przewidziane dojście do własności. To jest zwykły wynajem.
Nono11.06.2022, 15:37
Pani Paluch to juz chyba nie wie, do ktorego obiektywu sie ustawic. Jak sie nie ma politycznej mocy, to i fota z burmistrzem, a nawet skompromitowaną i majaca kilka postepowan w prokuraturze bianka godlewska sie przyda. Czyżby ładnymi minami chciala wplywac na baardzo kiepskie dla pis notowania w małopolsce? Rozliczenie osiągnięć juz niebawem. Mam nadzieje, ze wyborcy poślą ta pania na polityczna emeryture.
hej!11.06.2022, 13:02
właściciel? Gościu nie wyrzucać, otwierasz sobie lodówkę i masz dobrobyt!
wlasciciel11.06.2022, 11:52
Codziennie otwieram lodówkę a tam Paluch.Co począć?Zamknąć i poczekać czy wyrzucić?
Osiol11.06.2022, 11:23
Spokojnie wprowadza się zobaczy się kto spełniał kryteria
Mieszkaniec11.06.2022, 11:09
Przy Sikorskiego 9 jest sklep.
Mariusz11.06.2022, 10:10
Jakie piękne i urodziwe szubieniczki są przed budynkiem.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl