12.06.2022, 16:26 | czytano: 2973

Orkan przemówił na Rynku (video)

Fot. Robert Miśkowiec
W Czarnym Dunajcu odbyła się inscenizacja wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to pisarz Władysław Orkan, podczas Zjazdu Podhala, który tu się odbywał, wygłosił legendarne "Wskazania dla synów Podhala". Do dzisiaj stanowią one podstawę ideologii Związku Podhalan.
W pisarza wcielił się aktor. Na środku Rynku, z mównicy, ubrany w epokowy strój, odczytał "Wskazania dla synów Podhala" w obecności pocztów sztandarowych, czarnodunajczan i gości obchodów 120-lecia oddziału Związku Podhalan z Nowego Targu.
Gośćmi uroczystości byli m.in. prezesi polskiego i amerykańskiego Związku Podhalan - Julian Kowalczyk i Stanisław Sarna, posłowie Anna Paluch i Edward Siarka, wójt gminy Marcin Ratułowski.r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jan02.07.2022, 10:09
Niestety bardzo lakoniczne podejście autora artykułu.
jan02.07.2022, 10:07
W pisarza wcielił się aktor Marek Wrona z teatru Witkacego w Zakopanem.
Uroczystość odbyła się w Czarnym Dunajcu na rynku poprzedzona mszą dziękczynną w stulecie Związku Podhalan Oddział Górali Podhalańskich w Czarnym Dunajcu , sprawowaną przez biskupa Janusza Mastalskiego , w koncelebrze kapelana Władysława Zązla , Marka Fita , Stanisława Kowalika , oraz proboszcza Katedry Lwowskiej Jana Nikla.
Dalsza część obchodów odbywała się na stadionie gdzie wśród licznych gości były wystawy malarstwa , malarstwa na szkle , rzeźbiarstwa oraz fotografii z wypraw wysokogórskich.
Warsztaty z rzeźbiarstwa dla najmłodszych prowadził uznany artysta Wojciech Pondel . Rozdano także nagrody z konkursu szkolnego gminnego ,którego organizatorem był ZPOGP w Czarnym Dunajcu .
Po licznych występach zespołów regionalnych , goście bawili się do godziny 24 przy muzyce Gigantów.

Tak w lekkim skrócie.
PiterQ12.06.2022, 19:40
Jakże cenna informacja, że w rolę wieszcza wcielił się aktor. Byłbym skłonny uwierzyć że dokonano ekshumacji i wskrzeszenia samego Mistrza. Jednakowoż, dziękując za to że dostałem informację kto z "zacnych" zasiadał na widowni, byłoby takim trochę obyczajnym podać imię i nazwisko owego aktora. Ja wiem że on był opłacony, a oni płacili (pośrednio lub bez) ale taka ludzka przyzwoitość wymaga.
John12.06.2022, 17:34
Czytanie Wskazań nic nie da. Działaczom trzeba słowa Orkana PRZETŁUMACZYĆ. Z nadzieją,że zrozumieją.Haj.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl