22.06.2022, 11:42 | czytano: 9670

Gorąco na sesji w Jabłonce - kłótnie i kłamstwa. "To że jest pani córką wójta i wszyscy mają się słuchać..."

Fot. Kadry z nagrania sesji Rady Gminy Jabłonka
Debata nad raportem o stanie gminy za 2021 rok zamieniła się w kłótnię.
Dyskusję wywołał radny Piotr Holla, który w kilkuminutowym wystąpieniu skrytykował działania władz. Radny z Zubrzycy Dolnej zarzucał, że w gminie panuje stagnacja i zajmuje ona odległe miejsce w rankingach m.in. inwestycji czy pozyskiwania środków europejskich. Krytykował plan zagospodarowania przestrzennego za ograniczenie w nim działalności gospodarczej.
Jego wystąpienia przerywała jedna z radnych, Grażyna Karlak. Przypominała, że debata dotyczy raportu za rok 2021, gdy tymczasem radny Holla mówił o sprawach z poprzednich lat. - Od prowadzenia sesji jest przewodniczący. Proszę nie wchodzić w kompetencje przewodniczącego, to on jest najważniejszą osobą w gminie – mówił, przekonując, żeby mu nie przerywała. - To że jest pani córką pana wójta i wszyscy mają się słuchać...

- Proszę bez osobistych wycieczek - tonował dyskusję przewodniczący Eugeniusz Moniak.

- Uchwaliliście zakaz budowy domków rekreacyjnych do 35 m.kw. Po coście to zakazali? Nie dość, że nie rozwija agroturystyka, nie rozwija turystyka, to jeszcze takie coś. Mnie się wydaje, że powinniśmy iść w kierunku turystyki. Mamy Babią Górę, którą trzeba wykorzystać, bo turystów są tu tysiące, a nic w tym kierunku nie jest robione. Zobaczcie co jest na Krowiarkach w długi weekend - wskazywał. - Miała być wieża widowiskowa - nie ma, ścieżki rowerowe - nie ma, geotermia - nie ma, basen - też nie ma - punktował.

- Raport, panie radny, raport - przypominał mu przewodniczący Moniak, ale radny konsekwentnie mówił swoje. Radnemu próbowali przerywać wystąpienie inni radni, również wójt Antoni Karlak odpowiadał mu z sali.

- Dajcież mi pięć minut. Ja wam nie przeszkadzam. Od tego jest sesja, nauczcie się tego – nie ustępował radny. - Raport o stanie gminy, to nie tylko kolorowe obrazki.

Po nim głos zabrała też radna Karlak. - Na zarzut pana Piotr Holli, że jestem córką wójta i mogę mówić, co chcę, chcę się odnieść do tego, że do tego punktu 10. odniosłam się prawidłowo – mówiła, przypominając, że dyskusja dotyczy raportu o stanie gminy za ub. rok. - Nie zabierałam głosu na temat innych, niż ten, który był zawarty w tym raporcie. Jeżeli sugestie pana radnego były tak długie, pozwoli pan przewodniczący nie będę zabierała głosu, ale zabiorę go w wolnych wnioskach, żeby być wiarygodną dla siebie samej, bo jestem czwarty raz radną gminy i odniosę się do wszystkich zarzutów, insynuacji, rozbijania sesji, niemówienia prawdy rzekomo przez radnych, jakobyśmy zadłużali gminę – dodała, ale w wolnych wnioskach głosu potem nie zabrała.

Jednak wielu radnych było innego zdania niż Piotr Holla. Mówili, że gmina się rozwija, powstają nowe inwestycje, mieszkańcom żyje się lepiej. Krytykowali radnego, że nie mówił na temat. - Wspominał pan poprzednie lata, to czemu pan jeszcze nie wspomniał stanu wojennego - kpił jeden z nich. Padały zarzuty o populizm.

- Ten człowiek na głowie staje, wszystko mamy - chwalił wójta radny Józef Machaj.
Wójt Antoni Karlak zarzucał radnemu Holla nieprawdę. - To niepojęte zdanie i rzecz - mówił, odnosząc się do słów Piotra Holli o planie zagospodarowania, przypominając, że prace nad nim trwały wiele lat, były prowadzone konsultacje, a ostatecznie uchwałę podjęli radni. - A czy był pan Holla choć raz był na konsultacjach i jakie wnioski złożył? To wtedy trzeba było składać wnioski. Nieprawdę mówi pan Holla, że nie przeznaczyliśmy terenów pod zabudowę przemysłową. Jest przeszło 20 hektarów i już tam idą inwestować nasi mieszkańcy. Nieprawdę mówi, że nie ma działek pod turystykę. Są - wyliczał. - Weź się pan do roboty, a nie tylko do krytyki. Nie pan pokaże co potrafi. Krytykować jest łatwo. Pan nie potrafi nic powiedzieć, żeby podziękować.

Dyskusja toczyła się dalej, ale w większości nie dotyczyła raportu o stanie gminy w 2021 roku, ale skupiła się na krytyce radnego Piotra Holli.

- Trudno mi polemizować z wami, bo są to najczęściej ataki. Nie odpowiadacie nigdy na konkretne tematy, tylko atakujecie. Wstańcie i powiedźcie, w którym miejscu kłamię - skomentował radny.

W głosowaniu nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania, a potem absolutorium, radni jednomyślnie byli za.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Prawda24.06.2022, 10:15
Kino miało być i też nic, pusty dom kultury i tyle. A zarządzanie jak z zamierzchłych czasów PRL-u, żadnego obywatelskiego działania
orawiok23.06.2022, 23:01
@rowerzystka
a gdzie ten odur unoszacego moczu czuc bo codziennie jestem w piekielniku i jakos nie wyczuwam zadnego noeprzyjemnego zapachu a po drugie skoro w piekielniku tak smierdzi to i w jablomce powinno bo rzeka i te sugerowane scieki plyna przez jablonke i do czarnej orawy to po pierwsze a po drugie co paninwie o oczyszczaniu sciekow co Pani myslnze te biologiczne oczyszczalnie w jablonce takie superprzeciez one nie sa w stanoenoczyscic srodkow uzywanychbw gospodarstwie domowym tj proszek do prania czy zmywarki itd one so tylko rozcienczane i dalej wypuszczane do rzeki a jeslia pani inne zdanie tonchialb.zobaczyc czy napije sie pani tej wody juz po oczyszczeniu z tej oczyszczalni wiem co mowie bo rozmawialem z technologiem ktory w zubrzycy dolnej byl kiedy modernizowali oczyszczalnie tak ze niech glupot pani nie pisze pozdrawiam serdecznie orawiok
orawiok23.06.2022, 23:01
@rowerzystka
a gdzie ten odur unoszacego moczu czuc bo codziennie jestem w piekielniku i jakos nie wyczuwam zadnego noeprzyjemnego zapachu a po drugie skoro w piekielniku tak smierdzi to i w jablomce powinno bo rzeka i te sugerowane scieki plyna przez jablonke i do czarnej orawy to po pierwsze a po drugie co paninwie o oczyszczaniu sciekow co Pani myslnze te biologiczne oczyszczalnie w jablonce takie superprzeciez one nie sa w stanoenoczyscic srodkow uzywanychbw gospodarstwie domowym tj proszek do prania czy zmywarki itd one so tylko rozcienczane i dalej wypuszczane do rzeki a jeslia pani inne zdanie tonchialb.zobaczyc czy napije sie pani tej wody juz po oczyszczeniu z tej oczyszczalni wiem co mowie bo rozmawialem z technologiem ktory w zubrzycy dolnej byl kiedy modernizowali oczyszczalnie tak ze niech glupot pani nie pisze pozdrawiam serdecznie orawiok
...23.06.2022, 21:30
...każdy ma prawo oceniać,każdy ma prawo wybierać i być wybieranym.Patrząc na robotę każdy wójt staje na wysokości zadania,no może powiem nie skromnie stara się.Porównywanie samorządu do samorządu to trudny temat...wójtom młodym dajmy jeszcze szansę na pokazanie się. Jabłonka ma dobrego gospodarza, wybraliśmy wójta po raz czwarty więc o czymś to świadczy,robi dobrą robotę.Za parę chwil wybory poczekajmy co zrobią Ci co krzyczą.
Rowerzystka23.06.2022, 20:19
Do @orawiok polecam przejechać się ścieżką rowerową z Piekielniku do Czarnego Dunajca na początku tej trasy unosi się odór moczu, albo przejechać się wieczorem przez miejscowość Piekielnik, a o drodze głównej nawet nie wspomnę rzeczywiście przyciąga turystów, stojąc na światłach mają czas żeby podziwiać widoki i pooddychać ,, czystym powietrzem,, Żeby rozwijać turystykę to na początku dobrze by było zadbać o środowisko,a nie dokładać szlamu. Można każdej gminie coś wytknąć.
dziadek23.06.2022, 19:39
Jak zwykle mój komentarz się nie pokazał, o Lipnicy jak się bawi gmina.Teraz Swięto Pasterskie jest 4 dni po co to komu ale pracownicy gminy bedą się bawic. A wystarczyło zrobić Festyn w sobotę i byłoby ludiz masa.
orawiok23.06.2022, 16:39
@zadowolona mieszkanka
to nie krytyka tylko stwierdzenie faktów nie poto idzie się na urząd aby tylko przyjmować delegacje i pochwały ale trzeba starać się o pozyskiwanie środków pozabudżetowych przykład młody prężny Wójt z Czarnego Dunajca a nasz rejon ładny i żeby ani nie stwarzać warunków po to aby przyciągnąć turystę a wręcz przeciwnie jeszcze utrudniać zakazywać budowę domków rekreacyjnych to się nie mięci w głowie to po co oni tam są tylko uchwały stwarzać pod siebie i swoje rodziny? to jest bardzo krzywdzące jako dla mieszkańca że jedni mogą a drudzy nie a przecież ja to nasz włodarz mówi "wszyscy jesteśmy z tej samej gliny" ale co z ich czystym sumieniem które było przywoływane przez Wójta na tej właśnie sesji się pytam???
Mieszkanka ZD23.06.2022, 14:55
Nie chce nic mówić, ale radny chyba nie dostrzega otoczenia wokół siebie. W samej Zubrzycy dolnej w ostatnich latach zmieniło się diametralnie, mamy nowe boisko, teraz remiza i most... chodnik wzdłuż całej miejscowości, a kanalizacji to sąsiedzi nam zazdroszczą...
Proponuje wszystkim rozejrzeć się wokół siebie
Zadowolona mieszkanka23.06.2022, 14:43
Drodzy dyskutujący! Ciężko wszystkim dogodzić,a krytykować łatwo. Szkoda, że nie potrafimy się cieszyć z tego co mamy i skupiamy się na wytykaniu innym błędów. Ciężko zrobić wszystko zwłaszcza kiedy budżet jest ograniczony. Niech może każdy mieszkaniec spojrzy na to jaką mamy rozwiniętą infrastrukturę drogową i że jednak nie śmierdzi z każdej strony.
Jabłonka23.06.2022, 12:15
W tej gminie nic nie dzieje się... Zero perspektyw na życie a praca jest tylko dla rodziny I znajomych a w urzedzie gminy przedewszystkim. Jakie inwestycje? O basenie słyszę 10 lat I nic... Zmieńmy w końcu wójta!!!! Panu starszemu dziękujemy!!!
kumoter23.06.2022, 11:59
@ orawiec
pisze Pan ale chyba nie do końca wie Pan o czym Pan pisze. Podejrzewam że nigdy nie miał Pan w ręku sprawozdania z wykonania budżetu ile tam jest róznych tabele kwot działow rozdziałow itp. nie jeden mając w ręku to sprawozdanie nie wie o czym mowa i wiem ze większość radnych nie ma pojęcia co z czego się bierze. Pan sugeruje aby te kwoty uczyć się na pamięć myślę że nie ma potrzeby bo i po co?
jabłonczanin23.06.2022, 10:01
Ja powiem tylko tyle czas na zmiany proszę popatrzyć na Gminę Czarny Dunajec ile pozyskali środków pozabudżetowych a ile nasza gmina. Gmina Jabłonka pod względem turystycznym nic nie robi o ścieżce rowerowej to już słyszymy lata. Panie Wójcie skończcie gadać a zacznijcie robić skoro Pan obiecał basen ścieżkę rowerową to trzeba by się wywiązać z obietnic bo zostały już niespełna dwa lata (działka kupiona około 10 lat temu za ciężkie pieniądze konkretnie na ten cel i co?)
Panie Radny Piotrze BRAWO!!! ale chyba nie wie Pan że Trzeba chwalić naszą władzę, bo prawdy to nikt nie lubi słuchać taki niestety ten świat obłudny....
Orawiec23.06.2022, 08:10
Nie mam nic do Pana Piotra, ale chcąc być wójtem, to trzeba wiedzieć coś z głowy powiedzieć, bo widząc jak się Panu te kartki mieszają, to się zastanawiam czy takiego wójta chciałbym mieć. Co do reszty spółki to takich lizusów jak cześć rady to wszędzie znajdziesz....
Henio23.06.2022, 07:14
No to już się zaczyna kampania wyborcza na Orawie , a na marginesie do wszystkich krytyków wójtów i radnych sami ich wybraliście.
man23.06.2022, 06:56
Co do tych hektarów pod inwestycje , idą tam inwestować bo w całej gminie gdzie indziej nie można już otworzyć żadnej działalności . Taki plan zagospodarowania . Konsultacje to nie wiem z kim były.
dziedek23.06.2022, 06:29
Do; Anty z Lipnicy.Masz rację po H....j nam taka gmina i wójt najgorszy,zastępczę ma kolegę co nigdzie pracy nie znajdzie.Nić nie robią dla mieszkańców ,w tej gminie to sama rodzinka K.....w i ich znajomi.
z boku obserwując.22.06.2022, 18:08
Ha! Jak się ogląda sesje to radni niezależnie czy to z Orawy czy Spisza to największe tyło włazy wójtów! Dokładnie to rozumie ,, Anty z Lipnicy,, i pyta słusznie po H... nam tacy klakierzy a zatem i takie gminy? Panoszy się kumoterstwo, znajomości, rodzina ale kogo ta klika obchodzi? Taka sama sytuacja ma miejsce w Łapszańskiej gminie. Ja...człowieku to prawda jedna jaskółka wiosny nie czyni delikatnie mówiąc!
podhred22.06.2022, 17:17
tyle krzyczał-a głosował jednomyślnie-nie rozumiem.
Osiol22.06.2022, 15:43
No a pozostała część radnych co???

Byle szybko byle do domu.... Toż to wasza przyszłość i waszych dzieci które będą emigrować zostaniecie na starość bez pomocy z ich strony a z wnukami się nie dogadacie bo w innym języku....
I będziecie udawać przed sąsiadami jaki to sukces jak to super....
Trzeba propozycje radnego potraktować poważnie i na kolejnej sesji omówić je i znosić utrudnienia dla wspolmieszkancow a nie je pietrzyc chyba że wasza rolą jest właśnie to.... Piętrzenie zakazów by Polacy emigrowali
Anty z Lipnicy22.06.2022, 15:36
Kumoterstwo i znajomosci tak sie dzieje tez w Lipnicy Wielkiej, praca po znajomosci zalatwiana , sama rodzina i kliki tylko zyja dobrze a reszte ludzi traktuja jak poddanych!!! Po H....j ta gmina!!!
Ja22.06.2022, 14:55
Niestety p.Piotr nie ma siły przebicia, wszyscy radni są z otoczenia Wójta.
Mieszkaniec22.06.2022, 13:11
Brawo Panie Holla, takich radnych potrzebuje gmina !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl